Érdekességek 2024
A vas létfontosságú szerepet játszik a szervezet működésében, különösen a sportteljesítmény szempontjából
2024.12.31A vas az emberi szervezetben elengedhetetlen az energia-anyagcseréhez, az oxigénszállításhoz és a sav-bázis egyensúly fenntartásához. A hemoglobin a vörösvértestekben található fehérje, amely oxigént köt meg, majd szállítja azt a test különböző szöveteihez, vas a hemoglobin részeként a biztosítja az oxigén, a szén-dioxid 1/5 -nek szállítását az izmok, a különböző szervek, illetve más szövetek között.
5 egészséges módszer a könnyű méregtelenítéshez az ünnepek és az évzáró bulizás utánra
2024.12.27A következőkben öt olyan egyszerű, mindenki által megoldható módszert javaslunk mindenkinek, akinek a karácsonyi családi körben eltöltött, kellemes, de nem sok mozgással és nem mindig egészséges, bár a hagyományoknak megfelelő - bőséges étkezéssel teltek az ünnepek után segít a szervezet méregtelenítésben. De azoknak is ajánlott, akik már most azon gondolkodnak, hogy miképpen, hol és kivel tölti az év az utolsó napjait, és mi lesz az étel és ital felhozatal. Az ajánlott módszerek egyszerűek, olcsók és mindenki által könnyen betarthatók és sokat segít visszaállítani szervezetünk egyensúlyát.
A megerőltető állóképességi sportok károsíthatják az egészséges sportolók szív- és érrendszerét?
2024.12.21A fizikai aktivitásnak számtalan pozitív hatása van, nemcsak a szív- és érrendszerre, hanem általában az egészségre. Egyes tanulmányok azonban azt sugallják, hogy U-alakú kapcsolat van a testmozgás mennyisége és a szív- és érrendszerre gyakorolt hatás között.
Egy új fogyókúrás gyógyszer (GLP-1) és a sport
2024.12.18A GLP-1 (glükagonszerű peptid-1) egy természetes hormon, amely a bélrendszerben termelődik, és kulcsszerepet játszik az étvágy szabályozásában, a vércukorszint egyensúlyában és az anyagcsere egészében. Az utóbbi években az úgynevezett GLP-1 receptor agonisták, receptköteles gyógyszerekké (semaglutid liraglutid) váltak, döntően a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére, mert serkentik az inzulin elválasztását és csökkentik a vércukorszintet, illetve az éhségérzetet, amiatt pedig kevesebbet eszünk és végső soron ez vezet a testsúly csökkenéshez, a fogyáshoz.
A terhesség alatti fizikai aktivitás és a sport
2024.12.13Egyre több tudományos kutatás áll rendelkezésre, hogy az egészséges és kontrollált, rendszeres fizikai aktivitás, a mozgás jelentős egészségügyi előnyökkel járhat mind az anya, mind a születendő gyermek számára.
Izomláz, Idegláz?
2024.12.11Az izomláz meghatározására számos elmélet létezik, de többnyire úgy gondolják, hogy leginkább mikroszkopikus izomsérülések következménye, amelyek a nagy intenzitású vagy szokatlan fizikai aktivitás után jelentkeznek.
OXIGÉNHIÁNYOS KÖRNYEZETBEN VÉGZETT EDZÉS
2024.12.06Az oxigénhiányos környezetben (hipoxia) végzett edzést, amit döntően magaslati körülmények között végeznek, számos sportágban és számos sportoló alkalmazza a teljesítményük javítása érdekében.
Ülés helyett állás?
2024.12.03Nem biztos, hogy elégséges stratégia a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésére, azonban a keringési rendellenességek nagyobb kockázatához vezethet. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a kifejezetten egészségtelen hosszantartó ülés helyetti állás kedvező az anyagcsere-markerek tekintetében, míg az üléssel eltöltött több idő kedvezőtlen összefüggést mutat, DE........
November, a prosztatarák elleni küzdelem hónapja
2024.11.28A prosztata megnagyobbodás (BPH – benignus prosztatahiperplázia) és a rosszindulatú prosztatadaganatok (prosztata karcinoma) kapcsolatában a fizikai aktivitás és a sport szerepe régóta vizsgált téma. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy a tudományos kutatások szerint miképpen befolyásolhatja a rendszeres testmozgás a prosztatadaganat kialakulását, lefolyását, valamint a prevenciós és terápiás lehetőségeket.
A szabadidősport és a hirtelen időjárási változások közötti kapcsolat (A zöld edzés)
2024.11.24Az időjárásban bekövetkező hirtelen változások, például a szélsőséges hőség, a szélsőséges hideg vagy hirtelen lecsapó viharos csapadék, hóvihar jelentősen befolyásolhatják a megszokott fizikai aktivitási szokásainkat. A szélsőséges hőség vagy a heves esőzés gyakran csökkenti a szabadtéri tevékenységekben végzett szabadidős lehetőségeinket, míg a mérsékeltebb körülmények ösztönözhetik ezt. A szélsőséges időjárási hatások persze korcsoportonként, egészségi állapotunktól, edzettségi szintünktől, illetve a végzett tevékenység típusától is változhatnak. Az olyan tevékenységekhez, mint a kitezás, szörfözés, vitorlázás kifejezetten előnyösek lehetnek bizonyos időjárási körülmények, míg más tevékenységeket, például a futást a gyaloglást, magashegyi mászást vagy az úszást kifejezetten negatívan befolyásolhatja a kedvezőtlen időjárás.
Fájdalommal sportolni? Általában nem ajánlott!
2024.11.18A fájdalom a test jelzése, hogy valami nincs rendben, ezért nem ajánlott, sőt veszélyes fájdalommal edzeni, persze a fájdalomnak is vannak fokozatai, hiszen valamikor csak enyhe kellemetlenségekkel jár, máskor pedig azonnal abba kell hagyni és orvosi segítséget kérni
A szülés utáni rendszeres testmozgás csökkenti a depressziós és szorongásos tünetek súlyosságát
2024.11.15Az anyai depresszió és szorongás viszonylag gyakori a szülés után, és a csökkent öngondoskodáshoz, valamint a csecsemőgondozás és a gyermekhez való kötődés megzavarásához kapcsolódik, ami viszont hatással lehet az újszülött kognitív, érzelmi és szociális fejlődésére. A szülés utáni első hetekben és hónapokban a depresszió és a szorongás kezelésére alkalmazott hagyományos kezelések többnyire gyógyszereket és tanácsadást foglalnak magukban, amelyek gyakran mellékhatásokkal, valamint az időben történő hozzáférés és a költségek hiányával járnak. A napokban egy ezzel a sokakat érintő áttekintő tanulmány jelent meg, amely a szülés utáni - 12 héten belüli - testmozgás és a depressziós tünetek alkalmazása révén nagyobb mértékű csökkenési lehetőségéről számolt be.
Így térhetünk vissza a mozgáshoz, a sporthoz
2024.11.11Ha szeretnénk újból sportolni, ehhez ismét új szokásokat kell kialakítani, amihez nagy motiváció, fegyelem és akaraterő kell, főleg az elején, azonban ezek szerencsére ismét megtanulhatóak. Aki szeret mozogni és megvan a kellő motivációja, annak mindig van ideje, és nincs olyan, hogy rossz az idő, - hideg van, meleg van, esik az eső - vagy túl fáradt, esetleg hátfájás gyötri. Azok, akik edzeni, mozogni szeretnek/akarnak, azok soha nem találnak kifogásokat.
Amikor a sport megbetegít: Pitvarfibrilláció versenysportolóknál
2024.11.08A pitvarfibrilláció (AF) előfordulásának kockázata sportolók körében egy érdekes kutatási terület, mivel a nagy intenzitású, hosszan tartó edzések sajátos módon befolyásolhatják a szívritmust. Bár a rendszeres sporttevékenység általában csökkenti a szívbetegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az elhízás vagy a szívkoszorúér-betegség kockázatát, azonban bizonyos típusú és intenzitású edzések, különösen a hosszú távú, állóképességi sportok növelhetik a pitvarfibrilláció előfordulásának kockázatát.
A testedzés szempontjából az optimális időjárási körülmények
2024.11.04Az időjárási tényezők kifejezetten fontosak a teljesítmény, a komfortérzet és a sérülés elkerülése, vagyis a biztonság szempontjából. Tekintsük át az ideális hőmérsékletet, páratartalmat, szélviszonyokat, és azokat az egyéb körülményeket, amelyek a legjobb teljesítmény elérésében segíthetnek.
A fizikai aktivitás és kognitív képességek időseknél - az ellenállással szembeni edzés jelentősége
2024.11.01Az elmúlt években nagy érdeklődés mutatkozott a fizikai aktivitás, mint a kognitív hanyatlás elleni elsődleges viselkedési prevenciós stratégia iránt. A kogníció az észlelést, az érvelést és az emlékezést, egyszóval a megismerést felölelő gondolkodási folyamat. Számos nagy prospektív kohorsz tanulmány mutatott rá a rendszeres fizikai aktivitás védő szerepére a kognitív károsodás és a demencia kockázatának csökkentésében.
A „Pink október” (angolul „Pink October”) a mellrák tudatosság hónapja
2024.10.22A „Pink október” a mellrák tudatosság hónapja, amelyet világszerte októberben ünnepelnek, hogy felhívják a figyelmet a mellrák megelőzésére, a szűrés fontosságára, és támogassák a betegeket. A rendszeres fizikai aktivitásnak ebben különösen fontos szerepe van, mivel a tudományos kutatások szerint a mozgás jelentősen hozzájárulhat a mellrák megelőzéséhez és a betegség utáni rehabilitációhoz is.
Az egészséges öregedés fontos eleme a fizikai aktivitás, amely segít fenntartani a testi és lelki egészséget, javítja az életminőséget, és hozzájárul az önállóság megőrzéséhez
2024.10.20Minden több, mint a semmi és ezzel őrizzük meg testi-lelki függetlenségünket. Az egészséges öregedés fontos eleme a fizikai aktivitás, amely segít fenntartani a testi és lelki egészséget, javítja az életminőséget, és hozzájárul az önállóság megőrzéséhez Az alábbiakban összefoglaljuk, milyen típusú és formájú fizikai aktivitások ajánlottak az idősebb korosztály számára, és hogy ezek miképpen járulhatnak hozzá az egészséges öregedéshez.
A legjobb edzés az egészségtelen hasi zsír ellen
2024.10.15A túlsúlyos amatőr sportolók mellkasában a szívnek a terhelés során komoly plusz munkát kell végeznie, hiszen nekik azért is kell többet edzeni, mert túlzott a testtömegük. Egy Harvard-i tanulmány azonban kiderítette, hogyan birkózzunk meg a hasunkkal.
A testedzés az egyik legjobb, már bevált antidepresszáns. Heti három alkalommal végzett rövid aerob edzés enyhítheti a klinikai depressziót
2024.10.11Egy közelmúltban elvégzett randomizált klinikai vizsgálatok szisztematikus áttekintése azt mutatta, hogy az aerob testmozgásnak jelentős antidepresszáns hatása van a klinikai depresszióban szenvedő betegek számára.
A rendszeres fizikai aktivitás hatása az egészségre, az ellenálló képességre és a betegségekre
2024.10.10A rendszeres testmozgás egészségügyi előnyei már jól ismertek, és több szervrendszerben is megfigyelhetők. Ezek a jótékony hatások javítják az általános ellenálló képességet, ezen keresztül elősegítik az egészség megőrzését és ezáltal az egészségben megélt hosszabb élettartamot
Sportolás közben az okoseszközök hasznos eszközök lehetnek a szív- és érrendszeri állapot megfigyelésére
2024.10.09Az okosórák és fitnesz karkötők használata esetén vannak bizonyos korlátok, amelyeket érdemes mindenkinek és mindenkor figyelembe venni. Addig ugyanis, amíg ezek az eszközök kiválóan alkalmasak a sportolás közbeni pulzus és más egyéb aktivitási paraméterek nyomon követésére, addig a vérnyomásmérés fizikai terhelés közbeni monitorizálása esetén nem mindig pontosak, összevetve a nyugalmi állapotban végzett mérésekkel.
A vérnyomás rendszeres ellenőrzése kulcsfontosságú az egészségmegőrzés szempontjából
2024.10.07A magas vérnyomás (hipertónia) gyakran tünetmentesen alakul ki, és hosszú távon jelentős kockázatot jelenthet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. A modern technológiának köszönhetően ma már egyszerűbb, otthoni módszerek is elérhetők, melyek segítségével anélkül mérhetjük vérnyomásunkat, hogy minden alkalommal orvoshoz kellene fordulni.
Az óvodás korosztály fizikai aktivitása kiemelten fontos a gyermekek testi és szellemi fejlődése szempontjából.
2024.10.02A három-hat évesek esetén, vagyis az óvodásoknál a mozgás kulcsszerepet játszik a motorikus képességek, az egészséges csontozat és izomzat kialakulásában, valamint a szociális, szellemi és kognitív képességek fejlődésében. De miért is kell kiemelten foglalkozni ezzel a korosztállyal, miért fontos, kiknek szól, és hogyan valósítható meg a megfelelő, rendszeres fizikai aktivitás beépítése napi rutinunkba, már ebben a korosztályban is.
Miért olyan fontos a mozgás az idősek számára?
2024.09.30Amennyiben fiatalkorában aktívan sportolt vagy legalábbis aktív életet élt, vagy sokkal aktívabb volt fizikailag, akár soha nem volt aktív vagy sportolt rendszeresen, most itt a kiváló alkalom arra, hogy elkezdjen egy edzés- és fitneszprogramot beiktatni a napi rutinba.
Szálljunk ki a SZÉKBŐL lehetőleg minél gyakrabban
2024.09.27Gondolkodjunk el közösen azon, hogy az esetleges napi egészségtelen napi rutin milyen hatással van az egészségünkre, de nem csak a pillanatnyi egészségre, hanem tekintsünk a jövőbeni egészségünkre. És ha valaki már unos-untalan ezt hallja a szakemberektől, és nem is akar hallani erről, akkor is tudnia kell azokról a negatív hatásokról, amelyek jó esetben csak néhány év múlva mutatkoznak meg egészségünkben.
Aktív öregedés
2024.09.21A gazdaságilag fejlett országokban a lakosság átlagos várható élettartama évről évre növekszik. De mi a helyzet az időskori életminőséggel? Hamarosan a múlté lesz a törékeny, fájdalomtól gyötört 80 évesek képe? a szomszédos Ausztriában az „Aktív öregedés”” kutatási platform részeként a táplálkozástudomány, a sporttudomány és a farmakognózia (a természetes eredetű gyógyszerekkel foglalkozó tudományág latin elnevezése) területéről érkezett interdiszciplináris csapat célja, hogy a lehető legkevésbé fájdalmas és lehető legkevesebb gyógyszer szedése révén járuljon hozzá az aktív öregedéshez.
A szív vizsgálata a szűrés elengedhetetlen a sportolók számára
2024.09.17Egy mindenkit érdeklő beszélgetés jelent meg a napokban Dr. Jonathan Kim-el az Amerikai Sportkardiológiai Társaság elnökével, az American College of Cardiology and Medscape szakportál felületén a sportolók hirtelen szívleállásának és halálának fontos témájáról. Ebből a beszélgetésből közlünk néhány nagyon megszívlelendő részt, hiszen mindannyiunkban zsigeri reakciót vált ki, amikor bekövetkezik egy tragikus esemény és egy sportoló hirtelen szívleállást szenved el edzés vagy versenysport közben Felmerül mindenkiben, hogy "Hogyan fordulhat elő ez? Milyen gyakran fordul elő? Melyek a gyakori okok? Hogyan előzhetjük meg az ilyen eseményeket? Ha egy sportoló hirtelen szívleállást szenved, és szerencsére túléli, valóban visszatérhet a versenysporthoz? " Mindezekről a nagyon fontos témákról lesz szó az alábbiakban.
Jót tesz az egészségednek az ülés közbeni mozgolódás, mocorgás?
2024.09.16Az órákig tartó ülőmunka, az ülő életmód nem tesz jót az egészségének. Egy a napokban megjelent tanulmány eredménye azt mutatja, hogy ha már úgyis sokat kell ülni, akkor ezt ne tegyük mozdulatlanul, hanem amikor csak lehet mozogjunk, mocorogjunk. A túl sok ülés ugyanis számtalan egészségügyi problémát okozhat, beleértve az érrendszeri problémákat és a vércukorszint vagy a vérnyomás emelkedését. A kutatások azt sugallják, hogy már egy kisebb mennyiségű testmozgás is valóban segíthet a véráramlás fokozásában, és segíthet a gyakori üléssel kapcsolatos egészségügyi problémák leküzdésében. Még az egészségtudatos emberek sem kerülhetik el, hogy naponta több órát üljenek az íróasztalnál. A tudósok már régóta kongatják a vészharangot: amint azt különböző tanulmányok eredményei is bizonyítják, hogy az ilyen életmód egyáltalán nem tesz jót egészségünk szempontjából, sőt olykor a korai elhalálozás kockázatát is növelheti.
A fizikai aktivitás csökkenti az idősek kórházba kerülésnek esélyét
2024.09.10Egy új tanulmány szerint a közösségi alapú strukturált edzésprogramban való tartós részvétel összefüggésben hozható az időskorúak minden okból történő kórházi kezelésének csökkenésével, de ezek az előnyök nemenként változtak
Az erőteljes fizikai aktivitás csökkenti az Alzheimer-kórral összefüggő halálozást
2024.09.08Világszerte több mint 55 millió ember szenved demenciában, amely az agyat érintő neurológiai állapotok sorozatának tünete. A demencia leggyakoribb típusa az Alzheimer-kór. Annak ellenére, hogy jelenleg még nincs gyógymód a demencia legtöbb típusára, és nincs mód az agyra gyakorolt hatás visszafordítására sem, de a jelentkező tünetek kezelhetők, és a várható élettartam is növelhető gyógyszeres kezeléssel és bizonyos életmódbeli változtatásokkal, amelynek egyik legfontosabb összetevője a rendszeres fizikai aktivitás.
Alaphelyzetben eltérő a nők és férfiak anyagcseréje, majd ez változik a fizikai aktivitás hatására
2024.09.05A rendszeres fizikai edzésprogram megkezdésekor a túlsúlyos és elhízott, illetve már régóta ülő életmódot folytató férfiak és nők vázizomzatában különbözik a szénhidrátok és a zsírsav anyagcseréje, de ezeket az eltéréseket a rendszeres edzés csökkentheti, és hasonló pozitív metabolikus változásokat idézhet elő mindkét biológiai nemben. Ezeket a tudományos eredményeket mutatták be egy a közelmúltban megtartott tudományos rendezvényen.
Az intersexualitás sportra vonatkozó következményei
2024.08.30A 2024-es párizsi olimpián Imane Khelif algériai ökölvívó ellen felhozott vádak felvetették az interszexualitás kérdését a sportban és annak a versenysportra gyakorolt hatásait. A szakirodalomban valójában nem csak az interszexualitás szigorú, a fizikai tulajdonságokra vonatkozó meghatározása létezik, - amely tehát magában foglalja e vegyes fizikai jellemzők jelentős jelenlétét -, de nagymértékben befolyásolja az alany önképét is.
Fizikai és szellemi rekreáció időskorban, avagy használjuk ki a természet adta lehetőségeket
2024.08.24Miközben élvezzük a nyár utolsó heteit, várunk az enyhébb hőmérsékletekre és készülünk a gyönyörű őszi lombok látványára, itt az ideje, hogy élvezzük ki a szabad természet előnyeit. Hiszen mindenkit vár a természet, az elme, a test és a lélek nagyszerű helyreállítója! Akár, ha saját otthonában, akár nyugdíjas közösségben él, számos mód adódik, ami javíthatja egészségét, ha részt vesz a természeti tevékenységekben a szabadban.
Ülő életmód és egészséges öregedés
2024.08.21Az inaktív idős felnőttek rendszeres fizikai tevékenységbe való bekapcsolása komoly kihívást jelent a fejlett társadalmak egészségügyi szervezetei számára. Ebben nagy szerepet játszik, hogy a különböző járvány, a szociodemográfiai tényezők, az elmagányosodás egyre kiterjedtebb társadalmi elszigeteltséghez vezet, és ezek a tényezők együttes hatása nagymértékben befolyásolja a személyes testmozgás elérhetőségét és igényét a közösségben. A különböző, erre a területre vonatkozó felmérések eredményei alapján a fizikai aktivitás kulcsfontosságú tényezője és összetevője az egészséges öregedésnek, illetve annak az immár évtizedes felismerésnek, hogy az idősebb felnőttek számára nyújtott rutin háziorvosi tanácsadást – természetesen ha van ilyen - mindenképpen ki kell egészíteni a fittség mértékének megismerésére, a rendszeres testmozgás egészségre vonatkozó pozitív tulajdonságának megismertetésére és az erre vonatkozó legkorszerűbb irányelvek bemutatásának, ezen keresztül a releváns tanácsadásnak
Az idős, cukorbeteg felnőttek kevesebb lépést tesznek naponta, mint az azonoskorú egészséges társaik.
2024.08.15A cukorbetegség előfordulásának előre jelzett növekedése 2030-ig 25%-kal, 2045-re pedig 51%-kal fog nőni, ami nagyrészt a népesség gyors öregedésének tulajdonítható. Ezért az idősek cukorbetegségének megelőzésére irányuló hatékony és fenntartható stratégiákat prioritásként kell kezelni az egészségügyi rendszereknek. A cukorbetegség növeli a retinopátia, a nefropátia, a testi fogyatékosság és a szív- és érrendszeri megbetegedések (CVD), valamint a betegségspecifikus és az összes egyéb okból bekövetkező halálozás kockázatát. Ezenkívül a cukorbetegség jelentős gazdasági terhet jelent egy ország egészségügyi ellátórendszerére. A becslések szerint a cukorbetegség prevalenciája már meghaladja a 460 millió embert, annak ellenére, hogy a cukorbetegséggel összefüggő szövődmények kialakulásának kockázata javultak. A svédországi Umeå-ban 2012–2017 között egy prospektív kohorsz vizsgálatban 3 055 közösségben élő átlag 70 éves személyt – 48%-uk volt férfi - vizsgáltak, abból a célból, hogy megvizsgálják a napi lépésszám és a cukorbetegség közötti összefüggést. A vizsgálat kezdetén a résztvevők egyikénél sem állapítottak meg cukorbetegséget.
A cukorbetegek számára döntő tényező a fizikai aktivitás
2024.08.12Az ötévente közzétett és a legjobb és legfrissebb bizonyítékokon alapuló klinikai gyakorlati irányelveket minden háziorvosnak ismernie kell, ezeket az irányelveket a 2018-as „Diabetes Canada Clinical Practice Guidelines for the Prevention and Management of Diabetes” állásfoglalásai alapján fejlesztették ki.
Valóban gyilkos tevékenység az ülő életmódod?
2024.08.08A minél több fizikai aktivitással (FA) eltöltött idő és a minél kevesebb ülő (ÜT) tevékenységgel eltöltött idő egyensúlyának elérése ma már - remélhetőleg - széles körben elterjedt cél a számos egészségügyi előny elérése érdekében. Egy, a napokban megjelent tanulmány bemutatja a fizikai aktivitás és az ülésidő egyensúlyi indexét (FA/ÜTI), egy olyan lehetséges kockázat-azonosító eszközt, amely a FA és az ülő viselkedés közötti kölcsönhatást vizsgálja. A vizsgálat célja, hogy feltárja az összefüggést ennek az indexnek és a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázatával felnőttek körében.
Mi történik szervezetünkkel, ha nem mozgunk eleget?
2024.08.05A testmozgás hiánya különféle, negatív változásokhoz vezet az emberi szervezetben. Az izomszövet mennyisége csökken, szép lassan elfogy és legyengül, már hét nap inaktív, fekvéssel eltöltött idő 14%-al csökkentheti az izom mennyiségét, melynek következtében például gyengül a törzsizmok természetes tartó funkciója. Ez rossz testtartás kialakulásához és/vagy később a gerinc károsodásához vezethet. A rossz testtartás általában befolyásolja a mellkas, a has és a medence szervi funkcióit is. A láb és a vádli területén a legyengült és sorvadt izmok problémákhoz vezethetnek, mert a legyengült izmok nem képesek megtámasztani a lábboltozatot, amikor a növekvő testsúlyt a lábakra helyezik. Ha az izomtömeg csökken, a szervezet kevesebb energiát igényel. Ez azt jelenti, hogy nagyobb valószínűséggel hízik ugyanazzal az elfogyasztott tápanyag mennyiségével.
A mozgás az egészséges életünk alapja
2024.08.01A testmozgás döntő szerepet játszik egészségünk megőrzése érdekében, hiszen a rendszeres testmozgás erősíti az immunrendszert, megelőz számos betegséget és elősegíti az általános jólétet. A testmozgás bizonyítottan jótékony hatással van a mozgásszervi rendszerre, a szív- és érrendszerre, az anyagcserére, az immunrendszerre, a hormonokra és az idegrendszerre. Ezenkívül a rendszeres testmozgás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, sőt bizonyos körülmények között bizonyos gyógyszerek használatát is csökkentheti. Csökkentheti a stresszt és a feszültséget, javíthatja a személyes jólétet, és pozitív hatással lehet a mentális egészségre, nemtől és életkortól függetlenül, vagyis mentális egészség számára is rendkívül előnyös a testmozgás.
Az aerob gyakorlatok hatása az agy anyagcseréjére és a szürkeállomány térfogatára idősebb felnőtteknél
2024.07.30A mai napig keveset tudunk a pozitív hatás mögött meghúzódó neurometabolikus és molekuláris mechanizmusokról. Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az aerob gyakorlatok pozitív hatással vannak az idősebb felnőttek kognitív funkcióira. Egy nemrég megjelent tanulmány mágneses rezonancia spektroszkópiát és kvantitatív MRI-t használt, hogy szisztematikusan feltárja a fizikai aktivitás hatását az emberi agy anyagcseréjére és a szürkeállomány (GM) térfogatára az egészséges időskorban
Miért fogynak le egyesek többet edzés hatására, mint mások?
2024.07.28A rendszeres fizikai aktivitás fontos szerepet játszik az egészséges testsúly megőrzésében, illetve az eredményes fogyókúra egyik leginkább javasolt eszköze. Vannak azonban olyanok, akik számára hatékonyabb a mozgás és így több súlyt tudnak veszíteni a fizikai aktivitás révén, mint mások. A Kobe Egyetem (Japán) kutatói arról számoltak be, hogy azokban az emberekben, akik rendszeres fizikai aktivitással lassabban fogynak le, valószínűleg hiányoznak egy olyan specifikus fehérje változatai, amelyek segítenek szabályozni az emberi szervezet anyagcseréjét és így a rövid távú testmozgásra adott válaszát.
Az este és az éjszaka a legoptimálisabb időszak a testedzéshez
2024.07.21Mivel az elhízás és a kettes típusú cukorbetegség kialakulása összefüggésbe hozható a cirkadián, vagyis a biológiai ritmusok eltérésével, ezért nem mindegy, hogy melyik napszakban végezzük a fizikai terhelést. A rossz időpontban végzett tevékenység következtében az anyagcsere-folyamatok károsodhatnak, amely viszont kiküszöbölhető a különösen estére halasztott fizikai aktivitással. Ez az időzítés ellensúlyozhatja a glükóztolerancia és az inzulinérzékenység negatív hatású napi változásait, ami így tartós javuláshoz vezethet kardiovaszkuláris morbiditás szempontjából.
Profilaktikus intézkedések gyermekfocisták esetében a felnőttkori demencia megelőzése érdekében
2024.07.20Aggályok merültek fel a labdarúgáshoz kapcsolódó neurodegeneratív betegségek potenciálisan megnövekedett kockázatával kapcsolatban. Az aggodalmak olyan bizonyítékokon alapulnak, amelyek összekapcsolják a traumás agysérüléseket, beleértve mind az agyrázkódást, mind a tünetek nélküli, ismétlődő szubklinikai agyrázkódási sérüléseket a neurodegeneratív betegségek fokozott kockázatával, potenciálisan a krónikus traumás enkefalopatia néven ismert specifikus neurodegeneratív betegségen keresztül. A tünetekkel járó agysérülések ritkák a labdarúgásban (<0,1 esemény 1 000 játékosóránként), míg a labda fejjel történő átirányítása a játék szerves részét képezi. A mai napig nincs megbízható bizonyíték arra vonatkozóan, hogy például a fejelések a labdarúgásban összefüggésbe hozhatóak az időskori neuro-degeneratív betegség, a demencia, illetve a Parkinson-kor kialakulásnak kockázatával. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet és nem kell profilaxis intézkedéseket kidolgozni és alkalmazni. Például a demenciás esetek mintegy 40 százaléka világszerte a következő 12 tényezőre vezethető vissza: alacsonyabb iskolai végzettség, magas vérnyomás, halláskárosodás, dohányzás, elhízás, depresszió, fizikai inaktivitás, cukorbetegség, kevés társasági kapcsolat, túlzott alkoholfogyasztás, traumás agysérülés és légszennyezés.
A demencia fokozott kockázata a labdarúgók körében
2024.07.16A nemrég befejeződött németországi labdarúgó Európa-bajnokság során is sokszor felmerült, hogy a vélt vagy valós fejsérülések kapcsán, milyen egészségügyi kockázattal kell számolnia egy sportolónak. Évek óta fokozott kutatás és vita folyik már arról, hogy a futballisták esetében megnövekedett-e a neuro-degeneratív betegségek, különösen a demencia kockázata. Bár a súlyos fejsérülések és/vagy súlyos agyrázkódások ritkák a labdarúgásban, de gyanítható, hogy a fejet érő ismételt szubklinikai traumák, - vagyis azok a nem egészséges állapotok, amelyek nem mutatnak tüneteket - például a fejelésekből, összefejelésekből, könyöklésekből eredő sérülések elősegíthetik a neuro-degeneratív betegségek kialakulását.
A fizikai egészség javítása javasolt és fontos tényező súlyos mentális betegségek esetén
2024.07.12A fizikai aktivitás/testmozgás és a súlyos mentális betegségek közötti kapcsolat egy igen fontos tényező az ilyen betegséggel élők esetében. A súlyos mentális betegséggel élők körében az átlaghoz képest jóval nagyobb mértékben fordul elő többlethalálozás. Ennek a többlethalálozásnak a nagy része, körülbelül 75% -a az öngyilkosság helyett olyan gyakori társbetegségeknek köszönhető, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a légzőszervi betegségek, a cukorbetegség és a rák. A súlyos mentális betegséggel élők átlagosan 15-20 évvel korábban halnak meg, mint az általános népesség. A korai diagnosztizálás és a megfelelő kezelés mellett a rendszeres fizikai aktivitás, a sport nagymértékben csökkentheti ezek mértékét, iletve kialakulásának kockázatát.
A fizikai aktivitás lelassíthatja a demenciát
2024.07.08A rendszeres fizikai aktivitás megelőzi az Alzheimer-kór kialakulását, amennyiben rendszeresen sportolsz, akkor jót teszel a testednek és az elmédnek egyaránt. Az olyan demenciában szenvedők számára, mint az Alzheimer-kór, a testmozgás olyan, mint a gyógyszer: a tünetek enyhíthetők, a betegség progressziója lelassítható és az életminőség javulhat – és mindez mellékhatások nélkül. Tekintsük át, hogy a rendszeres testmozgás milyen pozitív hatással van a demenciában szenvedőkre, milyen testedzési forma alkalmas a tünetek csökkentésére és miképpen lehet a mozgást életformává tenni és így beépíteni a demenciában szenvedők mindennapjaiba.
Lépéseket számolni vagy az órát nézni a hosszabb, egészségesebb életért?
2024.07.03Az optimális fizikai aktivitás érdekében javasolt gyakorlati ajánlások általában a végzett tevékenység időtartamára összpontosítanak. Például a WHO, az Egészségügyi Világszervezet legalább heti 150 perc mérsékelt fizikai aktivitást javasol. A Women's Health Study legutóbbi felmérés során nyert adatok elemzése, amely a napokban jelent az egyik legtekintélyesebb szaklapban (JAMA Internal Medicine) meg, azt sugallta, hogy a lépések száma is hasznos mérőszám lehet. Sokak számára talán egy ilyen ajánlást könnyebb betartani és az eredményt követni, bár, hogy egy adott héten mennyi ideig voltunk közepesen aktívak, az nem egy objektív adat. Hiszen gondoljunk bele, aki lassan halad, vagy kisebbeket lép, az mindenki esetében mást és mást jelent, mindez annak ellenére, hogy az ajánlás azt mondja, hogy 150 percig (minimum napi 30 perc öt napon keresztül) legyünk közepes intenzitással aktívak hetente.
Felelős kutyatartás és az egészségügyi előnyök
2024.06.28Azok az embereknek, akiknek kutyája van, négyszer nagyobb eséllyel teljesítik a szakemberek által javasolt napi minimum 30 perces közepes intenzitású testmozgást és a fizikai aktivitásra vonatkozó irányelveket, mint azoknak, akiknek nincs kutyája.
A posztok szerinti sportsérülések a labdarúgásban
2024.06.25A labdarúgás különböző fizikai jellemzők fejlesztését igényli, mint például az állóképesség, a sebesség, a robbanékonyság, a mozgékonyság, a rugalmasság és az izomerő. Ezenkívül a labdarúgás bizonyos mozgásait általában traumatikus körülményekkel, így a futással, ugrásokkal, szakaszos gyorsulással, valamint az irány sebességi esélyeivel társították. Ebben az összefüggésben egyes szerzők számos olyan sajátos funkcionális követelményt írtak le, amelyek nagymértékben összefüggtek a különböző posztokkal és a játékosok testfelépítésével.
Ajánlások a fizikai aktivitás receptre való felírásához. A fizikai gyakorlatok mennyisége és minősége a szív- és légzőrendszer, a mozgásszervi és a neuromotoros alkalmasság fejlesztésére és fenntartására az egészséges(nek tűnő) felnőtteknél.
2024.06.22Ezek az ajánlások bizonyos krónikus betegségben vagy fogyatékossággal élő felnőttekre is vonatkozhatnak, ha egy egészségügyi szakember megfelelően értékeli azt és így ad tanácsot. Az útmutatási ajánlások célja, hogy iránymutatást adjanak, azon szakemberek számára, akik napi tevékenységük során tanácsot adnak és személyre szabott testmozgást írnak elő látszólag egészséges felnőttek számára.
A rendszeres testmozgás csökkenti a rák kockázatát Azért ez nem olyan egyértelmű! (II.)
2024.06.20A rendszeres testmozgásnak számos egészségügyi előnye van. A rendszeres fizikai aktivitás javíthatja a keringést, segít a testsúly szabályozásában, csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot, Az alacsonyabb rákkockázat is szerepel a listán. De mekkora a fizikai aktivitás hatása a daganatos megbetegedések esetében?
A testmozgás csökkenti a rák kockázatát. Azért ez nem olyan egyértelmű! (I.)
2024.06.16A „Mozgás gyógyszer” valamiféle mantrává vált, jó okkal. Kétségtelen, hogy a rendszeres testmozgásnak számos egészségügyi előnye van. Az edzés javíthatja a keringést, segít a testsúly szabályozásában, csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot Az alacsonyabb rákkockázat is szerepel a listán – a testmozgás kockázatcsökkentő stratégiaként szerepel a kormányzati iránymutatásokban és olyan szakmai csoportok ajánlásaiban, mint például az „Amerikai Rák Társaság” (American Cancer Society).
A világ népessége egyre idősödik, ami többnyire együtt jár a szépkorúak kognitív funkciók károsodásának növekvő kockázatával.
2024.06.14Az idősek növekvő számával az országokban nagyobb igény mutatkozhat az egészségügyi ellátás, az otthoni gondozás és az otthoni ápolás iránt, ami az egészségügyi kiadások növekedésével a társadalombiztosítást is érintheti. Az évek előrehaladtával a társadalombiztosításra jogosult idős személyre egyre kevesebb munkaképes felnőttet lehet számolni, néhány évtizeden belül ez a szám várhatóan két és fél munkaképes felnőttre csökken minden idős emberre számítva. Az idősebb korosztályt ezekben az elöregedő népességű országokban sajnos egyre inkább fenyegeti a gondolkodásbéli képességek hanyatlása.
Testmozgás és a daganatos betegségek
2024.06.10Egy 2017-es tudományos jelentésben a vastagbél rákkal kapcsolatban az egyetlen olyan tényező, amelyre vonatkozóan a rák kockázata fordított összefüggését mutatott és a vonatkozó bizonyítékokat "meggyőzőnek" is ítélték, az a mérsékelt és erőteljes fizikai aktivitás volt.
Az alexithymia és a testmozgás egyetemisták körében
2024.06.05Az alexithymia és a depressziós tünetek közötti kapcsolat mind a klinikai, mind a nem klinikai populációkban létezik, és a depresszió közvetítőként szolgál az alexithymia és más kockázati viselkedések között. Az alexithymiában szenvedők szélsőséges internetfüggőséget mutathatnak, amely az életkorral növekszik. Ez a ritka szindróma, amit érzelmi vakságnak is neveznek igencsak megnehezítheti a személyek közötti úgynevezett interperszonális interakciók kialakítását. A középiskolás évek utáni egyetemi életre való áttéréshez rugalmasabb időbeosztásra és szélesebb társadalmi kapcsolatokra van szüksége a fiataloknak ennek a jelentős kihívás leküzdéséhez.
Az optimális napi lépések száma módosítja-e a magas üléssel eltöltött idő negatív következményét?
2024.05.31Van-e összefüggés a napi lépések száma az elhalálozás kockázata, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések között összevetve az üléssel eltöltött idővel? Az Egyesült Királyság Biobank adatait felhasználva eszközalapú kohorsz vizsgálatot végeztek abból a célból, hogy megvizsgálják a napi lépések számának összefüggéseit az összes okból kifolyó mortalitással és az incidens szív- és érrendszeri megbetegedésekkel (CVD) az ülőmunkaidő szintjén, valamint, hogy megállapítsák, hogy a napi lépések minimális és optimális számát módosítja-e a magas ülőmunkaidő.
Az aerob fittség létjogosultsága
2024.05.28Akik 4 perc alatti futják le az egy mérföldes távot, azok a férfiak hosszabb élettartamra számíthatnak. Egy új tanulmány eredménye alapján, - amit Sir Roger Bannister (1929-2018) brit középtávfutó, orvos és akadémikus teljesítményének emlékére a négy perc alatti mérföldes rekordjának 70. évfordulóján tettek közzé, - azon 200 férfi futó közül, akik 4 perc alatt tudták teljesíteni az egy mérföldes távot, azok hosszabb élettartamra számíthattak és átlagosan csaknem öt évvel tovább éltek. Sir Roger Bannister volt az első, aki az egy mérföldet (1 609 m) négy perc alatt teljesítette.
Az időskori sportolás motivációi, az intraperszonális és interperszonális viselkedési stratégiák hatása az idős felnőttek fizikai aktivitására
2024.05.21Az idősebb betegek mozgásra ösztönzése az egyik, ha nem a legfontosabb kulcsfontosságú tényező fittségük megtartása és ezen keresztül életminőségük javítása érdekében. A megoldás egyszerű.Ha másokkal együtt, csoportosa kezdünk el egy mozgásprogramot, akkor ennek igen erőteljes motiváló hatása van edzésünk minőségi és mennyiségi tényezőire. Új tudományos kutatások világítanak rá ezen szempontok fontosságára az idősebb felnőttek számára.
A kardio-respiratorikus fittség egy igen erős egészségügyi előre jelző!
2024.05.15A kardio-respiratorikus fittség mértéke azt jelzi, hogy a szervezet képes-e a nagy izomcsoportokat optimális mennyiségű oxigénnel ellátni intenzív, az egész testet érintő fizikai gyakorlatok során. Ez a mutató közvetlenül és közvetetten is mérhető, közvetlenül. amikoris egy maximális erőkifejtés közbeni teszt során a gázcsere mutatóit elemzik, vagy közvetetten, amikor szubmaximális, vagyis a maximális erőkifejtés alatti erőfeszítéseken alapuló matematikai modellek segítségével becsülik értékét. Amennyiben varianciájának, - ami egy valószínűségi változó és azt fejezi ki, hogy mértéke milyen mértékben szóródik a várható érték (középérték) körül - fele genetikai tényezőkhöz kötődik, akkor a többit rendszeres fizikai aktivitással módosítani lehet.
A naponta üléssel, állással, fizikai aktivitással és alvással eltöltött optimális idő összefüggése a kardio-metabolikus és a cukorbetegség kialakulásának kockázatával (Maastricht tanulmány)
2024.05.11Köztudott dolog, hogy az üléssel, az állással, a fizikai aktivitással (annak mennyiségi és minőségi mértékével) és az alvással eltöltött idő nagymértékben befolyásolja a kardio-metabolikus egészséget és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Egy a napokban megjelent vizsgálat kiindulásaként a szerzők célul tűzték ki, hogy legyen beazonosítható az optimális metabolikus és glikémiás kontrollhoz kapcsolódó napon belüli időtartam, illetve vizsgálták még, hogy ezek változnak-e a cukorbetegség állapotától függően.
Miért szükséges minél kevesebbet időt ülve töltenünk?
2024.05.10Egyre több a bizonyíték kerül napvilágra afelől, hogy - hacsak nem vagy kerekesszékes - túl sok időt ülve tölteni meglehetősen káros az egészségre. Buszvezetők és asztronauták A betegségek kialakulása és a túl sok ülés közti kapcsolat először az 1950-es években merült fel, amikor a kutatók azt vették észre, hogy a szívinfarktus kialakulásának esélye kétszer nagyobb a ’double decker’ (emeletes) buszok vezetőinek körében, mint a jegyellenőröknél. Míg a buszvezetők a munkaidejük 90%át is üléssel töltötték, addig az ellenőrök akár 600 lépcsőfokot is megmásztak egy nap. A túlzott mennyiségű ülésről úgy vélhető, hogy lassítja az anyagcserét, ami pedig hatással van a vércukorszintre, vérnyomásra, zsíranyagcserére, valamint gyengébb izomzatot és csontozatot eredményez. Egy a 70-es években, asztronautákon végzett kutatás szerint, pedig a súlytalanságban eltöltött idő előrehaladott csont és izomtömeg csökkenéssel, valamint öregedéssel áll szoros kapcsolatban.
A fizikai aktivitás, a testtömeg-index (BMI) összefüggése a szívelégtelenség (HF) kialakulásának kockázatával
2024.05.08A diasztolés szívelégtelenségben szenvedő betegek alig reagálnak a gyógyszeres terápiákra, ezért esetükben még fontosabb a megelőzés. Egy a „Journal of the American College of Cardiology” folyóiratban megjelent tanulmány eredménye azt mutatta, hogy a diasztolés szívelégtelenség kockázata jelentősen csökken az alacsony testtömeg-indexszel és a fokozott testmozgással - ellentétben a szisztolés szívelégtelenség kockázatával. A megelőzés ezért mindennél fontosabb: úgy tűnik, hogy a sok testmozgás, mennyiségtől függően védelmet nyújt a diasztolés szívelégtelenség (HF) ellen
Mennyi, milyen gyakran és milyen típusú mozgás a legjobb.
2024.05.02A fizikai aktivitásra vonatkozó irányelvek 30 perces mérsékelt intenzitású edzést javasolnak a hét legtöbb napján, tehát összeségében legalább 150 perc/hét, vagy 75 perces intenzív edzést, heti 3 vagy több szakaszra elosztva. Az egyik legtekintélyesebb szaklapban (JAMA Internal Medicine) megjelent tanulmányban a kutatók több mint 63 000, 40 év feletti férfit és nőt kérdeztek meg, hogy milyen időtartamban végzenek rendszeresen mérsékelt vagy erőteljes fizikai aktivitást. A résztvevőket 4 csoportra osztották: 1) nem végeznek mérsékelt vagy erőteljes fizikai aktivitást, 2) fizikai aktivitásuk az irányelveknek megfelelő, vagyis legalább heti 3 egységre elosztva (150 vagy 75 perc/hét), 3) fizikai aktivitásuk az irányelvek szerint heti 1-2 napra korlátozódik (gyakran "hétvégi harcosoknak" is nevezik, akik csak hétvégét tudnak maguknak időt és energiát biztosítani a mozgásra), 4) néhány mérsékelt vagy erőteljes fizikai aktivitás hetente, de ez kevesebb, mint az irányelvekben ajánlott.
Mi az a túlzott testmozgás?
2024.04.30A túlzott testmozgást, az edzésfüggőséget nem könnyű felismerni, mint klinikai diagnózis, de sokan küzdenek az ehhez a kifejezéshez kapcsolódó tünetekkel. A kutatók úgy határozták meg a túlzott testmozgást, mint az olyan mértékű testmozgást, amikor egy személy elveszti a kontrollt, és kényszeres igényt érez a gyakorlatok folytatására, még akkor is, ha az élete különböző területein rontja a működési képességét, rombolja a szociális környezetet és/vagy fizikai sérülést okoz.
Káros a túlzott testmozgás? csináljuk még akkor is, ha már fáj?
2024.04.26„Csak semmi sport” mondta Churchill, aki 91 éves volt, amikor itt hagyta a földi létet és valljuk be, hogy azért valóban sportolt – legalábbis fiatalon. Például mindennél jobban szeretett lovagolni, vívni, lőni és pólójátékos is volt .
Futás a mérgezésig: Ennyi ideig kell kocogni, amíg a boldogság fantasztikus érzése meg nem érkezik
2024.04.24Ha felvesszük a futócipőt és elkezdünk futni, akkor egy idő után valódi motivációs lökést kapunk. A futók szerint ez a tevékenység szinte stimulánsnak tűnik, de kérdés, hogy mennyi ideig kell kocogni, hogy mindenhol érezzük ezt az euforikus hatást, a futás boldogságát. A legfontosabb, hogy sok-sok fegyelemre van szükség – és néha sok győzelemre, vagyis, hogy sokszor letudjuk győzni önmagunkat, de ha egyszer már eljutottunk oda, vagyis, amikor már a kocogás sportnak számít, utána büszkének és eufórikusnak érezzük magunkat Ezt a boldogságérzetet egy THC-szerű (tetrahidrokannabinol) anyagnak köszönhetjük......
Kannabisz és testmozgás
2024.04.22A kannabisz rendkívül népszerű a sportolók körében. Az előnyök csábítóan hangzanak: enyhítheti a fájdalmat, támogathatja a gyógyulást, motiválhat és/vagy megszüntetheti a szorongást. De vannak kockázatok is.
Utálja a testmozgást? Javasoljuk, hogy vegye elő a tánccipőt. Túlsúlyos vagy vannak ismerősei, akik ilyen gondokkal küzdenek, Javasoljuk, hogy vegyék ők is elő a tánccipőjüket, nincs tánccipőjük, hát vegyenek egyet.
2024.04.18Az egyik legújabb meta-analízise szerint a tánc hatékony zsírvesztési eszköz lehet a túlsúlyos vagy elhízott emberek számára. Azok, akik rendszeresen táncoltak, körülbelül négy kilóval többet fogytak – köztük három és fél kiló zsírt adtak le –, mint azok, akik nem táncoltak. SŐT! egy plusz centit is leadtak a derék körfogatukból.
A rendszeres séta egy egyszerű, költségmentes mozgásforma, amely számos módon javítja a fizikai, szociális és mentális egészséget. A gyaloglás sebességének jelentőssége
2024.04.14A 2-es típusú cukorbetegség az egyik leggyakoribb anyagcsere-betegség a világon. Az ilyen típusú cukorbetegségben szenvedőknél nagyobb a mikro- és makrovaszkuláris szövődmények kockázata, és rövidebb a várható élettartam. A becslések szerint körülbelül 537 millió felnőtt él cukorbetegséggel világszerte, és ez a szám 2045-re várhatóan eléri a 783 milliót. Az elmúlt években élénk érdeklődést váltott ki a járási sebesség és a többféle egészségügyi probléma kockázata közötti kapcsolat.
A sport egészséges, a sportolás közege nem mindig
2024.04.10A hagyományos Oxford és a Cambridge Egyetem hallgatói közötti éves hajóversenyek evezőseinek a helyi rendezők azt tanácsolták, hogy kerüljék el a vízzel való közvetlen érintkezést, tekintettel arra, hogy az Egyesült Királyságban megugrott a víz mikrobiológiai szennyezettsége a nagymértékű szennyvíz szűrés nélküli beeresztése okán.
A fizikai aktivitás hiánya és a neurodegeneratív betegségek növekvő előfordulása
2024.04.05A neurodegeneratív betegségek, például az Alzheimer-kór (AK) és az enyhe kognitív károsodás (EKK) globális prevalenciája az átlagos várható élettartam növekedésével párosulva a népesség öregedésével növekszik. Globálisan a 60 éves vagy annál idősebb személyek 2017-ben a lakosság 13% -át tették ki. Ez a szám évente 3%-kal növekszik, és az előrejelzések szerint ez 2050-re megduplázódik. A várható élettartam növekedése a krónikus betegségek, például a demencia és az EKK nagyobb kockázatát eredményezheti.
Már napi több mint öt lépcsőfok megmászása, akár 20% -kal is csökkentheti a szívbetegségek kockázatát
2024.03.31Azok az emberek, akik a lift használatát részesítik előnybe a lépcsőzés helyett, jóval nagyobb ASCVD (ateroszklerotikus kardiovaszkuláris betegségek) kockázatot jelentettek, szemben azokkal, akik napi rendszerességgel lépcsőznek.
A szívbetegségek előfordulási kockázatának előrejelzése
2024.03.24A tudományos szakemberek szerint az idős betegek -az általános szűrések alkalmából - megkérdezése, hogy mennyit mozognak naponta/hetente rendszeresen, sokat segíthet előre jelezni esetleges szívbetegségük megjelenéséről és csökkentheti az ezen okból bekövetkező halálozásuk kockázatát. A Mayo Clinic (USA) által közzétett tanulmány azt mutatja, hogy az arterioszklerózis-szűrések során végzett a fizikai aktivitásra vonatkozó kérdések az esetleges szívbetegségek korai felismeréséhez és ez alapján végzett korábbi beavatkozásokhoz vezethet, és így végső soron javíthatja a betegellátást ebben az idős populációban.
A fizikai aktivitás összefügg az agy térfogatával
2024.03.19A rendszeres fizikai aktivitás lehetséges neuroprotektív (az idegsejteket védő, neurodegeneratív folyamatokat lassító hatás) hatásai az agy szerkezetére nem teljesen egyértelműek, annak ellenére, hogy már korábban is találtak összefüggést a fizikai aktivitás mértéke és az ezzel egyenes arányban csökkenő demencia kialakulásának kockázata között.
AZ ALVÁS NEMZETKÖZI NAPJA március 17
2024.03.17A megfelelő légzéstechnika nemcsak a sportban, hanem az alvászavarok szempontjából is kulcsfontosságú tényező. A 478 módszer lényege, hogy gyorsan eljuttasson minket az álmok világába és elősegítse a gyorsabb, alaposabb kikapcsolódást az egész napi stressz, illetve mondjuk egy fizikai terhelés okozta izgalmi állapot csökkentésére.
A testmozgás hazai népszerűsége Magyarországon
2024.03.12A sport társadalmi, gazdasági, sportszakmai szerepe, annak egészségünkre, egy egészséges jövőbeni nemzedékre kifejtett hatásai már elég széles körben ismertek. Ez a mindennapi fizikai aktivitási tevékenység, az életmóddal összefüggő betegségek, - az egyre elterjedtebb ülőéletmód következtében - vagyis a civilizációs betegségek megakadályozásának és ezen keresztül a társadalom tagjai jól-létének, életminőségének javítása mellett a gazdaság fejlődéséhez is nagymértékben hozzájárul.
A hirtelen szívmegállás és halálozás okai, a sportolás előtti szűrés diagnosztikus hozadéka gyermekeknél
2024.03.10A sporttal összefüggő hirtelen szívmegállás és halálozás fokozott kockázatára, valamint a szív- és érrendszeri részvétel előtti szűrés potenciális előnyeire vonatkozó bizonyítékok eléggé korlátozottak.
Március 4. az elhízás világnapja Az edzés segíthet a testsúly szabályozásában
2024.03.04Az emberi szervezetben az elhízás az energiaegyensúly felborulásának a következménye: túl sok a bevitt kalória, és túl kevés az elégetett kalória. Az, hogy mennyit viszünk be talán könnyebb szabályozni, de az elégetett kalóriát számos tényező befolyásolja, például az az életkor, a testméret és természetesen az öröklött gének. Ezek közül is a legváltozóbb tényező – és a legkönnyebben módosítható – az emberek napi fizikai aktivitásának, tevékenységeinek mennyisége, annak intenzitása.
A fizikai aktivitás és a testmozgás, mint terápia csípő és térd osteoartritiszben (OA)
2024.03.02A rendszeres testmozgás előnyei már ismertek a különböző betegségek prevenciójában és terápiájában. De nem igazán ez jut eszébe egy komoly fájdalmas ízületekkel rendelkező betegek számára, pedig a testmozgás az ízületi gyulladás (OA) kezelésének egyik sarokköve lehet, ennek ellenére az ízületi gyulladásban szenvedő betegek közel egyharmada inaktív, annak ellenére, hogy az orvosi irányelvek kifejezetten azt javasolják, hogy az orvosok ösztönözzék betegeiket a fizikai aktivitásra. De pont a mozgásra jelentkező fájdalmak azok, amelyek megnehezítik ennek a terápiának az alkalmazását, mindez annak ellenére, hogy - az OA egyéb kezelései, mint például a fájdalomcsillapítás és műtét - a testmozgás nem jár súlyos károsodás kockázatával.
A minennapi rendszeres sport illeszkedjen az öregségbe
2024.02.28Ezek az alább felsorolt sportok elsősorban az idősek számára alkalmas tevékenységek, hiszen, azok, akik hetente kétszer 45 percet gyakorolnak, könnyen elérhetik, hogy napi rutinjukba beépüljön a mozgás. Idős korban különösen fontos a lábak, a karok és a törzs fő izomcsoportjainak megerősítése, érdemes még a koordinációra és az egyensúlyképzésre is összpontosítani. Még az olyan mindennapi tevékenység is, mint a kertészkedés, testmozgásnak számítanak
Sport és fitten megélt élet
2024.02.27Az alábbiakban – egyes szakértők véleménye alapján - bemutatjuk minden idők öt legegészségesebb szabadidős sportját
Nőknél nagyobb a testmozgás egészségügyi nyeresége?
2024.02.23Az Amerikai Kardiológiai Kollégium folyóiratában nemrég megjelent több mint 400 000 amerikai felnőtt adatai elemzése szerint a rendszeres fizikai aktivitás révén a nők nagyobb egészségügyi előnyökre tehetnek szert, mint a férfiak, amennyiben velük egyenértékű mértékű fizikai tevékenységet végeznek.
A légzés fontossága sport közben
2024.02.18Azok, akik hatásosabban lélegeznek sport közben, azok kevésbé fáradnak el és jobb lesz állóképességük. Már annyit mozgunk, hogy begörcsölnek a vádlijaink, és ennek ellenére nem vagyunk képesek javítani az állóképességet? Könnyen lehet, hogy a rossz légzéstechnikánk az oka és ez teszi tönkre erőfeszítésünket. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy miképpen növelhető a tüdőtérfogat, ami biztosítja a test megfelelő oxigénellátását a testmozgás energiaigényének megfelelően.
Nem (csak) a mennyiség a fontos
2024.02.15Az elmúlt héten megjelent egy beszélgetés az egyik ismert sportszakemberrel a német Fit for Fun.de online folyóiratban, ahol a szakember elmagyarázza, miért nem annyira fontos a napi 10 000 lépés szabályának betartása egészségünk megőrzése érdekében. Ingo Froböse professzor szerint téves az a széles körben elterjedt szabály, hogy a napi 10 000 lépésnek kell lennie a végső cél eléréséhez a fokozott aktivitás érdekében.
A futball javítja az erőnlétet és csökkenti a szív- és érrendszeri kockázati tényezőket a magas vérnyomásban szenvedő férfiaknál
2024.02.09Az Exeter-i Egyetem (Egyesült Királyság) kutatói által végzett vizsgálat eredményeiből készített tanulmány alapján a labdarúgó edzés jótékony hatású lehet edzetlen, magas vérnyomásban szenvedő középkorú férfiak esetében.
Február 4.: a rákellenes világnap. Miért hat a testmozgás a rák kialakulása ellen?
2024.02.042000-ben a Párizsi Charta február 4-ét a rák világnapjává nyilvánította, hogy a rák ellen folytatott küzdelem eszméje „a világon élő összes ember szívében és gondolataiban éljen”. A rákellenes világnap célja, hogy növelje a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos általános ismereteket, valamint szerepet vállal közösségi és egyéni szinten a tudatos szemléletformálásban is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint 2018-ban a világon több mint 9,6 millióan haltak meg rákban, 2040-ben pedig várhatóan mintegy 40 millió embernél alakulhat ki rosszindulatú daganat.
Ez történik a testeddel, ha napi 15 percet edzel intenzíven
2024.02.02Minden nap edzőterembe járni edzésre? Nem mindenki rajong érte, pedig igazán hatékony, hiszen napi 15 perc otthoni edzés elképesztő változásokat idézhet elő a szervezetben. A 15 perc örök valóság is lehet, ha például buszra, orvosi időpontra vagy állunk a sorba a pénztárnál. Ha azonban aktívan töltjük ugyanezt az időt, akkor nagyon gyorsan repül – és a szervezetünk is „boldog” lesz. Ha valaki úgy gondolja, hogy nem is érdemes elkezdeni, ha csak 15 perce van, akkor az téved. Mikor valaki nem eléggé aktív és kifogásokat keres, akkor sok embernek az első válasza, hogy nincs ideje eleget sportolni, pedig csupán napi 15 perc is elég ahhoz, hogy fittek és egészségesek maradjunk. Egy intenzív 15 perces edzés, amikor valóban megmozgatjuk magunkat az adott 15 perces időszakban, akkor az ugyanolyan hatékony lehet, mint egy hosszabb sportedzés. HIIT edzések – ezért tökéletesek a köztes edzésekhez.
Csak óvatosan a gyümölcslevekkel! A 100% -os gyümölcsből készült gyümölcslevek hatással lehetnek a gyermekek testtömeg-indexére.
2024.01.31A rendszeres fizikai aktivitás és ezzel az egészséges életmód népszerűsítésekor, az ajánlások közt szinte mindig szerepel, hogy milyen nagy jelentősége van a megfelelő folyadékfogyasztásnak az optimális hidratáltsági állapot elérése céljából. Ennek két korosztály esetében kiemelt jelentősége van, az egyik a gyermekkor, míg a másik a időskor. A napokban a tekintélyes szaklapban (JAMA) jelent meg egy meta-analízis eredménye, miszerint a 100% -os gyümölcsből készült gyümölcslevek hatással lehetnek a gyermekek testtömeg-indexére, (BMI), amely minden elfogyasztott adaggal növekszik, sőt ezenkívül a testsúlyra gyakorolt hatás felnőtteknél is észrevehető.
Amennyiben az alábbi öt tevékenységet rendszeresen elvégezzük, akkor az edzés sokkal hatékonyabb lesz, ami elősegítheti a hatékonyabb súlyvesztést is
2024.01.26Az edzés során mindent megteszünk annak érdekében, hogy erősebbek legyenek izmaink és több energiával rendelkezzünk a napi rutin tevékenységek elvégzéséhez, vagyis jobb legyen a teljesítményünk. Az optimális edzés és a rendszeres fizikai aktivitás következtében jobb lesz tehát a teljesítóképességünk, ami a profi sportolóknál a teljesítmény növeléséhez vezet és az amatőr sportolók esetében is magasabb lesz a teljesítőképességük.
Hat olyan módszer, amellyel az edzés segíthet az immunrendszernek.
2024.01.22Az egészséges immunrendszer megvédi szervezetünket a baktériumoktól, a vírusoktól és más egyéb kórokozóktól, amelyekkel naponta találkozunk/találkozhatunk. Az alábbiakban bemutatunk hat olyan módszert, amely révén a testmozgás kifejezetten segít immunrendszerünknek.
A testmozgás erősíti az immunitást?
2024.01.18A testmozgás, a rendszeres fizikai aktivitás kulcsfontosságú összetevője lehet a bakteriális és vírusos fertőzések megelőzésének és az immunrendszer erősítésének. Az utóbbi idők tudományos kutatásaiból kiderült, hogy a rendszeres fizikai aktivitás valóban szerepet játszik az egészség megőrzésében és a betegségek megelőzésében. Ennek az az oka, hogy a testmozgás hozzájárul az általános egészségi állapot megtartásához, ami segíthet az immunrendszer funkcióinak támogatásában. Az alábbiakban bemutatjuk azokat az elméleteket, amelyek mögött a testmozgás az immunrendszer kapcsolata áll és betekintést nyújtunk abba, hogy érdemes-e, szabad-e edzeni, ha beteg valaki.
Miképpen kezdjünk neki a sétának? Először is vegyünk egy kényelmes cipőt
2024.01.15Miért mondjuk, hogy a rendszeres fizikai aktivitás legolcsóbb és legegyszerűbb módja a rendszeres séta? A válasz: mert valóban nem sok minden és nem sok előkészület kell hozzá. A legfontosabb egy megfelelő cipő, amely jól illeszkedik és kellően megtámasztja a lábunkat, mert így el lehet kerülni azokat a nem megfelelő cipő használatától eredeztethető, kellemetlen lábfájdalmat, ami később csak rosszabbodhat.
Még egy lassú séta is jelentős előnyökkel jár
2024.01.12A séta sok szempontból jó és az egyik legjobb edzésforma a szív- és érrendszer egészsége számára. A séta javíthatja a keringést és az aerob erőnlétet, szabályozhatja a vérnyomást, javíthatja a vércukorszintet, valamint csökkentheti a stresszt és számos daganatos megbetegedés esetén csökkenti a megjelenés kockázatát. És nem kell különösebben erőltetett, nagy tempóban sétálnia, hogy kihasználjuk a séta előnyeit, hiszen minden mozgásnak megvan az előnye, még egy egyszerű sétának is, hiszen az emberi szervezet számára nem az a jó, ha egész nap ül vagy fekszik, hanem sokkal inkább az egész napi mozgás.
A séta gyakran alulértékelt edzésforma
2024.01.06A séta gyakran kevéssé értékelt edzésforma, de a fitnesz szakemberek és élettannal foglalkozók szerint minden edzőtípus számára előnyös lehet, ha több sétát iktatnak be napi rutinjukba.
A szabadidős fizikai aktivitás és a daganatos betegségek
2024.01.03Már régóta köztudott - bár nagyon sokan nem ismerik fel ennek jelentőséget- , hogy a rendszeres szabadidős fizikai aktivitás mind a szívbetegségek mind a bármely egyéb okból bekövetkező elhalálozás alacsonyabb kockázatával jár együtt, de az csak az elmúlt évek kutatási eredményei alapján derült ki, hogy a rendszeres fizikai aktivitás összefüggésbe hozható bizonyos daganatos betegségek kialakulásnak kockázatának csökkenésével. Annak meghatározását azonban, hogy a szabadidős fizikai aktivitás milyen mértékű összefüggésben van a daganatos betegségek leggyakoribb típusainak előfordulásával, illetve, hogy ez változik-e, összefügg-e a testmérettel és/vagy dohányzással még a közelmúltig nem igen vizsgálták.