Érdekességek 2020
ÉVVÉGI FOGADKOZÁS? Az új, 2021-es évben odafigyelek a testsúlyomra!!! Napjaink jellemző problémája: a túlsúly (I. rész)
2020.12.31Túlsúlyosnak lenni egy összetett probléma, melynek egyik összetevője, hogy a testünkben rendkívül magas a zsír mennyisége, illetve aránya. Az elhízottság sajnos korántsem csak esztétikai kérdés. Ez egy olyan globális egészségügyi probléma, mely nagy mértékben növeli számos komoly népbetegség kialakulásának az esélyét, úgy, mint a szívinfarktus, stroke, I. típusú cukorbetegség, magas vérnyomás és egyéb keringési betegségek és számos rákos megbetegedés.
A kevesebb képernyő előtt eltöltött idő és a rendszeres fizikai aktivitás jelentős mértékben csökkenti a negatív lelki tünetek megjelenését a fiatalok körében
2020.12.29Nem sok tanulmány tárja fel a képernyő előtt eltöltött idő és a fizikai tevékenység lehetséges összefüggéseit a fiatalok mentális egészségével kapcsolatban. Izland fővárosában Reykjavíkban 2015 tavaszán 315 fő 15,8 év átlagéletkorú fiatal esetében végezték a kutatók vizsgálataikat. A résztvevők kérdőíves felmérés alapján számoltak be a demográfiai adataikról, a fizikai aktivitásuk gyakoriságáról, a képernyő előtt eltöltött időről és a mentális egészségi állapotukról (depressziós tünetek, szorongás és szomatikus panaszok, önértékelés és elégedettség az élettel stb.).
Karácsonykor mozogni?
2020.12.22Dehogyis, hisz az nem erről szól és akkor ki fogja megenni a rántott csirkét, a halat, a bejglit, meg a többi sok aprósüteményt Vagy? Mozogjunk, sportoljunk karácsonykor is: Tippek, tanácsok, hogy miképpen maradjon aktív az anyagcserénk az ünnepek alatt
Testsúlycsökkentés a sport és a táplálkozás révén
2020.12.11Ha csökkenteni szeretnénk testsúlyunkat két alapvető változást kell beépítenünk a napi életritmusunkba. Egyrészt növelni kell az eddigi megszokott fizikai aktivitásunkat és ezzel összhangban hatékonnyá kell tennünk étrendünket, vagyis egy kombinált módszerre van szükségünk. A fizikai aktivitás növelését mind az állóképességi mind az erőedzéssel ajánlott elérnünk. Cél, hogy a szervezet a nyugalmi tevékenységhez képest minél nagyobb anyagcsere forgalmat érjen el, hiszen mind két tevékenység növeli az elégetett ’kalóriát’.
Az öregség egyik legjobb és legolcsóbb ellenszere a fizikailag aktív életmód
2020.12.07Az idős emberek funkcionális teljesítőképességét megőrizni a legegyszerűbben úgy lehet, amennyiben célzottan azokat az élettani hátrányokat, akadályokat próbáljuk csökkenteni, amelyek hiánya a leginkább okozói ennek a kellemetlen állapotnak.
A rendszeres testmozgás mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásai II.
2020.12.04Hogy a rendszeres mozgás jó karban tartja testünket az talán mindenki számára nyilvánvaló, de vajon tudunk-e arról, hogy ezenkívül komoly hangulatjavító hatása is van, pihentetőbb lesz tőle az alvásunk, valamint segít megbirkóznunk a depresszióval, nyugtalansággal és a mindennapi izgalmakkal?
A rendszeres testmozgás mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásai I.
2020.12.01Hogy a rendszeres mozgás jó karban tartja testünket az talán mindenki számára nyilvánvaló, de vajon tudunk-e arról, hogy ezenkívül komoly hangulatjavító hatása is van, pihentetőbb lesz tőle az alvásunk, valamint segít megbirkóznunk a depresszióval, nyugtalansággal és a mindennapi izgalmakkal?
A pulzusszám és vérnyomás értékének alakulása felnőtt férfiakon és nőkön edzés és szexuális aktivitás közben
2020.11.27Napjainkban egyre több férfi és nő él fizikai szempontból aktív életet, amely magában foglalja a szexuális aktivitást is. Azonban eddig kevés információ állt rendelkezésre az idősebb egyének szexuális aktivitásának mértékéről.
Fizikai edzéssel a migrén, a krónikus gerincfájdalom és a szélütés utáni rehabilitáció elősegítésért.
2020.11.24Amennyiben krónikus fejfájásban szenved, gerincbántalmak gyötrik, vagy a szélütés okozta mozgásproblémák nehezítik meg mindennapi életét, akkor kiváló segítség lehet a megfelelő, speciális fizikai edzés végzése.
Depressziós a COVID-19 járvány okozta társadalmi távolságtartás miatt? A mozgás jobb, mint a gyógyszer?
2020.11.21Manapság már közismert és tudományosan is alátámasztott megállapítás, hogy a rendszeres fizikai aktivitás, a sport hiánya összefüggésbe hozható a mozgásszegény életmód következtében kialakuló halálozási kockázat növekedésével. Akik rendszeresen mozognak, fizikailag aktív életet élnek és figyelembe veszik a WHO általi ajánlásokat, hogy korosztálytól függetlenül, hetente legalább 150 percet töltsenek „lihegtető” mozgással, - például gyors sétával - azoknál csökken a kockázata a szív-és érrendszeri betegségek, a stroke, és a cukorbetegség kialakulásának, azonban a hipoaktivitás, vagyis a mozgásszegény életmód okozta mentális egészség romlásának okai még mindig nem teljesen tisztázott terület.
Testmozgás betegség idején, szabad vagy sem? II. rész
2020.11.13Az alábbiakban leírtakat kifejezetten ajánlott mindenkinek figyelembe vennie, aki a mostani COVID-19 világjárvány idején tapasztalja magán az említett tüneteket. Ha szerencsésen átesett rajta, vagy éppen még lábadozik, akkor azért. Ha pedig szerencséje van és nem találkozott ezzel az alattomos betegséggel, akkor a megelőzés érdekében mindenképpen.
Testmozgás betegség idején, szabad vagy sem? I. rész
2020.11.09A rendszeres testedzés egy kiváló módja az egészség megőrzésének. Bizonyított tény, hogy a sportolás csökkenti számtalan krónikus betegség kialakulásának esélyét, mint például a diabétesz vagy a különböző szívbetegségek, segíti az ideális testsúly megőrzését, valamint erősíti az immunrendszert is.
A kocogás előnyei II. Minden a futás tempójáról, ritmusáról, sebességéről
2020.11.02Valahol az eszeveszett, izzasztó sprintelés és a kényelmes, andalgós séta között van egy nagyon szép átmenet, a kocogás. A kocogás általában 8-9 km/óránál lassabb futást jelent, és nem is gondolnánk, hogy milyen jótékony hatással van azokra, akik tenni akarnak az egészségükért úgy, hogy azért ne is hajtsák túl magukat. Mégis mitől is olyan nagyszerű ez a nyugodt, egyenletes tempójú, aerob mozgásforma? A futáshoz hasonlóan a kocogás is fejleszti a szív, - keringési rendszer egészségét, valamint javítja az emberek hangulatát, pszichéjét. De nézzük is, mi is az a számtalan kedvező hatás, amit a kocogás eredményez.
A kocogás előnyei I.
2020.10.31Valahol az eszeveszett, izzasztó sprintelés és a kényelmes, andalgós séta között van egy nagyon szép átmenet, a kocogás. A kocogás általában 8-9 km/óránál lassabb futást jelent, és nem is gondolnánk, hogy milyen jótékony hatással van azokra, akik tenni akarnak az egészségükért úgy, hogy azért ne is hajtsák túl magukat. Mégis mitől is olyan nagyszerű ez a nyugodt, egyenletes tempójú, aerob mozgásforma? A futáshoz hasonlóan a kocogás is fejleszti a szív, - keringési rendszer egészségét, valamint javítja az emberek hangulatát, pszichéjét. De nézzük is, mi is az a számtalan kedvező hatás, amit a kocogás eredményez.
A sport, mint a súlyos Covid-19 okozta szövődmények megelőzésének eszköze II.
2020.10.29A koronavírust sokan elkapták azok közül, akik védőeszköz nélkül a veszélyzónában jártak, és bár az élsportolók könnyen átesnek a fertőzésen, de nincs maradandó immunitásuk és - ritka esetben, - egyelőre nem pontosan ismert szövődmények is előfordulhatnak.
A sport, mint a súlyos Covid-19 okozta szövődmények megelőzésének eszköze I.
2020.10.26A fizikai aktivitás nagy hatással van az immunrendszerre, mivel minden edzés, minden testmozgás az immunrendszer stimulációjához vezet, annak időtartamától és az intenzitásától függően. A sportolók ellensúlyozhatják a Covid-19 súlyos lefolyásának kockázatát. A testmozgás nem csökkenti a fertőzés kockázatát, de segíti a testet a Covid-19 fertőzés kezelésében.
Aerob edzés előtti bemelegítés és az edzés utáni levezetés
2020.10.19Megfelelő módon végezve, a testedzést megelőző bemelegítés, valamint az azt követő levezetés nagymértékben hozzájárulhat a sérülések elkerüléséhez és a jobb sportteljesítmény eléréséhez.
’Green Exercise’, vagyis a szabadban végzett edzés előnyei II.
2020.10.15Évszaktól és időjárástól függetlenül nincs is jobb módja testi egészségünk és erőnlétünk fejlesztésének, mint a szabadban végzett edzés. Mindegy, hogy futunk, kirándulunk, evezünk vagy kerékpározunk, hiszen már azzal, hogy mindezt a természetben végezzük, sokat teszünk az egészségünkért, felfrissülünk, pihentebbek, kiegyensúlyozottabbak és összeszedettebbek leszünk.
’Green Exercise’, vagyis a szabadban végzett edzés előnyei I.
2020.10.12Évszaktól és időjárástól függetlenül nincs is jobb módja testi egészségünk és erőnlétünk fejlesztésének, mint a szabadban végzett edzés. Mindegy, hogy futunk, kirándulunk, evezünk vagy kerékpározunk, hiszen már azzal, hogy mindezt a természetben végezzük, sokat teszünk az egészségünkért, felfrissülünk, pihentebbek, kiegyensúlyozottabbak és összeszedettebbek leszünk.
MOZGÁS=EGÉSZSÉG, DE mennyi mozgásra is van szükségünk?
2020.09.28A rendszeres testmozgás a legjobb és a legolcsóbb dolog, amit az egészségünkért tehetünk, hiszen számtalan jótékony hatása van. Javítja a közérzetet, fejleszti az erőnlétet és szinte a fertőző betegségeket kivéve csökkenti a krónikus betegségek kialakulásának esélyét.
A szubjektív fittség megítélése és az elhízás kapcsolata „Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja” (MÁESZ 2010-2020-2030) fizikai aktivitás szintjét felmérő rizikókérdőíve alapján
2020.09.21Immár 9 éves múltra tekint vissza „Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja” (MÁESZ). A felmérés keretében az egészségügyi kormányzat által is támogatott programban egy mozgó szűrőállomás járja az országot és segítségével évente körülbelül 200 helyszínen kerül sor egy prevenciós jellegű átfogó egészségi állapot felmérésre. Az MSTT Mozgás=Egészség Programja révén 2014-ben került először a programba a nemzetközi ajánlások alapján összeállított, a fizikai aktivitást felmérő rizikókérdőív alkalmazására
A testmozgás elősegítése az iskolában. A megelőzés előre meghatározott kerete
2020.09.16A gyermekek és serdülők mozgásszegény életmódjáról még a COVID-19 világjárvány megjelenése előtt is számos felmérés, vizsgálat és tanulmány készült, illetve hívták fel a figyelmet a szakemberek kongresszusokon, konferenciákon, a médiában és az online térben egyaránt.
Az ülés az új dohányzás?
2020.09.13Egyre több a bizonyíték arról, - hacsak nem vagy kerekesszékes -, hogy túl sok ülni mennyire káros az egészségre. Ahhoz, hogy csökkentsük a rossz egészségi állapot, a különféle megbetegedések kialakulásának kockázatát, tanácsos rendszeresen, legalább heti 150 percet mozogni, edzeni és az üléssel eltöltött idő mennyiségét jelentősen csökkenteni. Számtalan tanulmány mutat rá, hogy a mozgásszegény életmód meglehetősen szoros kapcsolatban áll az elhízottsággal, a kettes típusú diabétesz és különféle rákbetegségek kialakulásával, valamint ezek következtében a korai halálozással.
„Ha már kövér? legalább legyen fitt”
2020.08.28A túlsúly és a súlyos elhízás az elmúlt évek tapasztalatából kiindulóan egyre nagyobb mértékben hozható kapcsolatba a szív és érrendszeri megbetegedésekkel, mint ezen betegségeket elősegítő, azokat kiváltó okok.
Hosszabb ideig szeretne élni? Minden egyes testmozdulat számít, még a házimunka is
2020.08.12Az Amerikai Gerontológiai Társaság egy friss kutatása szerint, nem is szükséges különösebben megerőltetni magunkat ahhoz, hogy a fizikai aktivitásból származó előnyöket élvezhessük. Egy minimum 65, illetve idősebb életkorú nőket vizsgáló tanulmány megállapítása szerint a napi 30 perc könnyű mozgás, mint például a hétköznapi tevékenység, ügyintézés, vagy takarítás a lakásban, kapcsolatba hozható a halálozás kockázatának csökkentésével.
Az étkezési zavarok és a túlzott testmozgás pszichológiai vonatkozása 2.rész
2020.08.04Amikor az elégedetlenség miatt sportolunk Amíg az egészséges vizsgálati személyeknél a testmozgás igényét, a sportolást a magas energiaszint igénye eredményezte, addig ezt az összefüggést nem sikerült kimutatni étkezési zavarban szenvedő betegek esetében.
Az étkezési zavarok és a túlzott testmozgás pszichológiai vonatkozása 1.rész
2020.07.30Sok étkezési rendellenességben szenvedő beteg esetében bizonyított, hogy a hiperaktivitás, vagyis a kényszeres, túlzott testmozgás negatív egészségügyi hatásokkal járhat.
A sport és a szív védelme
2020.07.27Nem mindenkinek hasznos a testmozgás A fizikai aktivitás központi szerepet játszik a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, és a fizikai fittség erős előre jelzője a súlyos, végzetes következményeknek.
A sport helye a pszichiátriában
2020.07.25A sport, mint terápia nemcsak fizikailag, de mentálisan is erősítheti a pszichiátriai betegeket. Napról-napra nő a bizonyítékok száma, különös tekintettel a depresszió, a skizofrénia, a szorongás és a függőségi rendellenességek elleni küzdelemben a mozgás hatékonyságát tekintve. A német pszichiátriai klinikák sok esetben sportterápiát is kínálnak a betegek számára.
Sportolás a nagy melegben különös tekintettel a gyermekekre
2020.07.14A fiatalok és a gyermekek számára a rendszeres sport az egészséges életmód, a szív-érrendszer egészséges fejlődésének szempontjából nélkülözhetetlen, azonban a fizikai aktivitás, a mozgás a túlzott melegben rizikótényező is lehet, tekintettel arra, hogy un. hőbetegség alakulhat ki.
A gyermekkori akut limfoblasztos leukémia esetén az alvás-ébredés zavara is okozhatja a kialakuló fáradtságot
2020.07.07Az alább bemutatandó tanulmányi kifejezett célja volt, hogy összehasonlítsa az alvás-ébrenlét ritmusát, a melatonin hormon-szintet és a rák okozta fáradtságot az akut limfoblasztos leukémiás (LL) gyermekeknél és egészséges társaiknál. Ezen értékelték még az alvás-ébrenlét és a rák okozta fáradtság közötti összefüggéseket.
Úszógumi vagy sörhas?
2020.07.01Amikor a testünkben már olyan jelek is megjelennek, amelyek bármilyen nem várt fizikai elváltozást jeleznek, ideje meghozni azokat a döntéseket, amelyek ebben az esetben megoldásra várnak.
A fizikai aktivitás jobb szívműködéssel jár olyan gyermekek és fiatalok esetében, akik szívproblémákkal születtek
2020.06.27Az aorta merevsége a kardiovaszkuláris kockázat egyik fontos jelzője, és a veleszületett szívbetegségben (CHD) szenvedő gyermekek és serdülők esetében jelentősebb, mint az egészséges gyermekeknél; azonban a CHD-ben szenvedő gyermekek esetében keveset tudnak az aorta merevség és a fizikai aktivitás összefüggéséről - mely az aorta merevségének meghatározó tényezője.
10 000, azaz Tízezer lépés 3. rész Két államférfi békére lel séta közben
2020.06.22Nem tudni mennyit sétált Helmut Kohl egykori német kancellár és Mihail Gorbatschow egykori szovjet (orosz) államfő egy folyó mellett a Kaukázusban 1990 júliusában, de az biztos, hogy az egymás melletti sétában a szívverésük, az agyhullámaik és a légzésük is szinkronba kerülhettek. A német kancellár a fehér inge felett kötött kardigánt viselt, a szovjet politikus pedig pulóvert. Privát dolgokról, családról és labdarúgásról beszéltek. Amíg a tárgyalóasztalnál az érdekegyeztetés hamar kakasviadallá válhat, gyaloglás közben egy irányba tartanak a résztvevők. A szavak a cipők ritmusát követhették. Kohl kancellár elmondása szerint egyikőjüknek sem volt kedve a politikáról beszélni, így Istenről és a világról értekeztek.
10 000, azaz Tízezer lépés 2. rész
2020.06.17Higgyünk a statisztikáknak, tovább tart az élet, ha az ember sokat sétál, és az se mindegy, hogy azt milyen minőségben éljük meg.
10 000, azaz Tízezer lépés 1.rész
2020.06.12Meneküljön ki a szabadba, sétáljon egy nagyot a ház körül vagy menjen be a városba, ruccanjon ki a szabadba. Ez szélesíti a látókört, csökkenti a stresszt, a vérnyomást és a korona vírus okozta stresszt.
Psziché és sport a COVID-19 idején
2020.06.08Az ENSZ egészségügyi világszervezete a WHO közleményben adta ki, hogy milyen stresszkezelési módszereket ajánl mozgással és az egészséges életmód megtartásával a COVID-19 betegség alatti stresszhelyzetben. Ebben a témában két tudományos szaklap, a Nature és a New England Journal of Medicine is közölt publikációt.
Így működik a stressz
2020.05.31Az alábbi néhány példán keresztül bemutatjuk, hogy miképpen változtatja meg a stressz az emberi szervezet élettani működését, hogyan változik meg testünk válasza ebben a helyzetben, valamint milyen módon befolyásolja a testi-lelki egészséget. A stressz a test élettani reakciója, amely arra szolgál, hogy megpróbáljon alkalmazkodni a szervezet a vészhelyzet vagy a fenyegető helyzet igényeihez. A stressz megértéséhez tudni kell, hogy ez a testünk eszköze arra, hogy szembe nézzen a kihívásokkal. Az emberben ahhoz, hogy a stressz segítséget nyújtson, és ne váljon patológiásan kóros jellegűvé, nagyon specifikus válaszra kell reagálnia, és nem szabad krónikussá válnia.
Fájdalmai vannak? A fájdalom és a zsibbadás előjelzése aktivitásmérő segítségével
2020.05.26Szerencsére elmondható, hogy már tankönyvi adat, hogy a fizikai aktivitás kulcsfontosságú számos krónikus egészségügyi állapot orvoslásában.
Mikor teszünk jót a gyermekünknek? Ha engedjük, hogy már gyermekkorban kövér legyen? Hát nem! 2.rész
2020.05.21Javaslatok a kiskorúaknak otthonra Természetesen a WHO különböző útmutatókat jelentetett meg annak érdekében, hogy a fiatalkori elhízást, mint világbetegséget csökkenteni próbáljuk. Különös hangsúlyt kap az otthoni egészséges táplálkozás előmozdítása.
Átesünk a ló másik oldalára? 2022-re már a gyermekeknél is többségbe kerülnek az elhízottak 1. rész
2020.05.16Egészségügyi Világszervezet (WHO) a fiatalkorúak elhízására hívja fel a figyelmet. Április elején az Egészségügyi Világszervezet kiadványában ajánlásokat írt az elhízás megállítása ellen, mivel legutóbbi felmérésük szerint világszerte, kétezer millió (2 milliárd) embernek van valamilyen típusú túlsúlya.
Koronáriás szívbetegség a megfelelő edzés csökkentheti az elhalálozás kockázatát
2020.05.11A stabil koronáriás szívbetegség megelőzésének és kezelésének alapvető pillére a megfelelő mértékű napi fizikai aktivitás, a sport, ebben a kardiológusok és a sportorvosok világszerte egyetértenek. A javaslatok ugyanakkor az optimális intenzitás és sűrűség tekintetében eltérőek. Ennek a hiánynak a kiküszöbölésére alkalmas a CLARIFY-regiszter világszerte.
A sport segít az agyvérzés ellen?
2020.05.04A sport segít az agyvérzés ellen? IGEN, DE csak a megfelelő mennyiségű
A küzdősportok emelik az oxitocin termelést
2020.04.28Számos vizsgálat során bebizonyították, hogy az oxitocin nevű hormon, az emlősök életében fontos szerepet tölt be a szociális, a gyermek-szülő, a romantikus, a gyermeki kapcsolatban, és más olyan preszociális viselkedésben, mint a bizalom és az együttműködés. Ezért nem meglepő, hogy több tudományos kutatás célja volt az endogén (szervezet által termelt) oxitocin-szint emelése.
Öregedéstanulmány Az ülő életmód és a depresszió kapcsolata az 50+-es korosztály körében
2020.04.23Az ülő életmód lehet az egyik kockázati tényezője a depressziónak felnőtt és idős embereknél. Egy írországi kutatás célja volt, hogy 50 éves és idősebb ír emberek körében hosszmetszeti és keresztmetszeti vizsgálatokat végezzenek az alábbi a tényezőket feltételezve, azok figyelembevételével.
SPORTOLÁS a Korona vírus járvány idején Sportoláskor a két méter távolság nem elég!
2020.04.18A tömegtájékoztatás minden frontján hallhatjuk és láthatjuk, hogy saját egészségünk és a mások védelmében tartsuk be a higiéniás szabályokat és a legalább 1.5-2.0 m távolságot.
A sport, a rendszeres testmozgás védi a szívet sugárterápiás kezelés után
2020.04.13A mellrák operációja után a sugárkezelés a betegség újbóli kialakulását akadályozhatja meg. Ennek a terápiás módszernek is vannak mellékhatásai, olyanok is, amelyek a szívet érintik. Tudósok 1 015 mellrákos nő adatait hasonlították össze korban, társbetegségben és dohányzási szokásban azonos nem mellrákos nőével (8 120 fő). Az után követéses vizsgálat nagyjából hat évig tartott.
Tegyünk ellene! A MOZGÁS=EGÉSZSÉG A Home Office veszélyei
2020.04.07A német sportorvosok egy komoly vészhelyzetre hívják fel a figyelmet.
Az edzés intenzitása és a fizikai fittség szabályozza a lipoprotein profilt aerob sport során
2020.04.05A lipoproteinek feladata a különböző lipid-molekulák szállítása a különböző szervek között. A fizikai hipoaktivitás, vagyis a mozgásszegény életmód köztudottan rizikótényező a szív működése és anyagcseréje szempontjából. Bár a mozgás pozitív élettani hatásainak háttérfolyamatainak részleteivel még nem vagyunk teljesen tisztában, de jótékony hatása egyértelműsíthető.
Objektíven mért fizikai aktivitás kemoterápia alatt
2020.03.31Nagyon nehéz számszerűsíteni a fizikai aktivitás mennyiségét és minőségét. Hosszú éveken keresztül és még a mai napig kérdőív segítségével oldják meg az aktivitás mérését. Ennek hátulütője, hogy sokszor az ember fölé vagy alá becsüli a teljesítményét, valamint a szubjektív érzések nem összehasonlíthatók. Így az aktivitásmérők megjelenése nagy segítséget jelentett a vizsgálatokban vagy akár az egyéni edzésterv reális betartásánál. A telefonra tölthető alkalmazások segítségével pedig mindenki a valósághoz közeli képet kaphatja saját mozgásáról.
INTIM torna, avagy a problémás területek edzése 4. rész Inkontinencia női sportolóknál?
2020.03.23Medencefenék edzés! De hogyan? A medencefenék izmainak edzésénél az első lépés, hogy hangsúlyozzuk az itt található izomzat fontosságát. Ezek után a második lépés a medencefenék izomzatának tudatos működtetése – megfeszítése, illetve elengedése –, főleg a mindennapokban fontos helyzetek esetén, úgymint például a köhögés és a tüsszentés. Ezek a sport alatt nem gyakorolhatók, ilyenkor a felelős izomzatnak képesnek kell lennie megfelelő reakcióra az akut terheléshez igazodva.
INTIM torna, avagy a problémás területek edzése 3. rész Inkontinencia női sportolóknál?
2020.03.13Prof. Schulte-Frei az évek során négy tényezőt állapított meg a vizeletvisszatartási problémák hátterében. 1. a túlzott fizikai aktivitás, a sport miatti terhelés 2. a hormonális háttér 3. a testi adottságok 4. a pszichés állapot
INTIM torna, avagy a problémás területek edzése 2. rész Inkontinencia női sportolóknál?
2020.03.08Ugrások és forgások, nehéz munka a medencefenéknek A vizelés és székelés mechanizmusainak ellenőrzéséért döntően a medencefenék izomzata felel. A női medencében csak ezek az izmok azok, amelyek ezen a területen a szerveket alulra támasztják alá. A medencefenék izomzata annak ellenére, hogy nagyon nagy a jelentősége semmilyen külső mozgásban nem jelenik meg. Megterhelő mozgásnál automatikusan feszülnie kell – mondta prof.Birgit Schulte-Frei, a kölni Fresenius Főiskola Egészégügyi és Szociális Karának dékánja, aki több mint 20 éve foglalkozik a női sportolók inkontinenciájával.
A rövid, DE intenzív vagy a hosszabb állóképességi edzés a hatásosabb egészségügyi szempontból?
2020.03.04Tizenkét hét intervall-sprint edzés jobban javítja a kardio-metabolikus egészségi mutatókat, mint a hagyományos állóképességi edzés, annak ellenére, hogy ötször alacsonyabb az edzésterhelés és az időigény
INTIM torna, avagy a problémás területek edzése I. rész Inkontinencia női sportolóknál?
2020.02.28Az akarat ellenére elcsöppenő vizelet problémakörről az idősebb, főleg menopauza utáni nők jutnak az eszünkbe. Azt, hogy ez terhes vagy hagyományos, hüvelyi szülésen átesett nőknél is jelentkezik szintén hallottuk vagy esetleg tapasztaltuk is. Vizelet-visszatartási gondok a sport tükrében nem kerülnek górcső alá, pedig sokakat érint a probléma.
Túledzettség tünetegyüttese, kiégés a maximális kognitív kontroll hatására
2020.02.23Megerőltető edzés vagy verseny után a testnek is szüksége van pihenésre, szünetre. Amennyiben a mozgatószervrendszernek vagy egyéb más szervnek figyelmeztető jeleit figyelmen kívül hagyjuk, nagyobb lesz az esélyünk a sérülésre. De honnan jön a krónikus fáradtság, vagy túledzettség, amit a sportolók életük során többször elszenvednek? Ez a kérdést járta körül a francia sport és viselkedést kutatók egy csoportja.
Daganatos betegségek és a sport
2020.02.20Hasznos tanácsok sportoláshoz daganatos betegséget túlélő emberek számára Az új kezelési eljárásoknak köszönhetően a daganatos betegséget túlélő emberek száma folyamatosan növekszik. Ez az örömteli megállapítás volt az alapja annak, hogy 2010-ben az Amerikai Sportorvos Társaság összehívott egy kerekasztalbeszélgetést „Sporttal a rák utókezeléséért” témakörben.
A várandós anyák és a túlsúly
2020.02.15A várandós anyák túlsúlya a terhesség kezdeti szakaszában még inkább negatív módon befolyásolja a születendő gyermekek anyagcseréjét, mint például a terhességi cukorbetegség.
A nagy „éljél és mozogjál” kihívás, egy program a 7-11 éves gyermekeknél a fizikai aktivitás, a sport népszerűsítésére
2020.02.11Az utóbbi évek tanulmányai alapján az európai, valamint az amerikai gyermekek fizikai aktivitása nem éri el az előírt mennyiséget és minőséget. Olyan programokra van tehát szükség, amelyeknél a gyermekeket már egészen kiskorukban a fizikai aktivitásra buzdítják. Olyan megalapozott reakciótervvel kell felkészülni a gyermekek fizikai aktivitásának tudatos növeléséhez, hogy tényleges fejlődés következzen be a mozgásukban, amelybe bevonják az iskolát, a családot és a közösséget egyaránt. A „Tervezett Magatartás Elmélete” (TME) modellre alapozva lehet a legjobban az egészségtudatosságra hatni. A nagy „éljél és mozogjál” kihívás a leginkább alkalmas a TME -be beépülve arra, hogy a kisiskolásokat (7-11 évesek) mozgásra buzdítsa. Egy francia tudományos felmérésben ennek a programnak a hatékonyságát vizsgálták.
Aktivitásmérővel rögzített alvásmennyiség és klinikai kardiovaszkuláris rizikótényezők idősebb nőknél
2020.02.05A hosszú és rövid időtartamú alvások olyan életmódbeli tényezők, amelyek összefüggésbe hozhatóak kardiovaszkuláris betegségekkel (KVB). Az alváshossz és a KVB összefüggéseinek vizsgálatai ez idáig nehezen értékelhetőek voltak, mert vagy túl homogén volt a minta vagy saját bevallás alapján mérték az igen egyéni kialakulási okokat. Nőknél a KVB és a nem megfelelő alvásmennyiség kialakulása a kor előrehaladtával növekszik.
Már heti egy kiadósabb kocogással a hosszabb életért!
2020.01.31A kocogás a legnépszerűbb szabadidős, valamint egészségügyi céllal alkalmazott mozgásforma. A prevenciós hatásáról szóló nézetek ugyanakkor ellentmondásosak.
Fizikoterápia és gyógyulás a tüdőrák operációja után
2020.01.29A fizikoterápia során természetes és mesterségesen előállított fizikai energiákat használva kezelik a mozgásszervi, idegrendszeri és keringési problémákat. A kezelések során használt energia típusok, ami a gyógyítást szolgálhatja, úgy mint az elektromosság (elektroterápia), ultrahang, mozgás (mechanoterápia) lézer (fototerápia), a víz (hidroterápia), a hőmérséklet változása (termoterápia) vagy a mágnesesség.
A profi labdarúgók tovább élnek, DE jellemzőbben alakul ki náluk a demencia
2020.01.27A profi labdarúgók esetében az összes halálozási arány 13%-al kevesebb, mint azoknál, akiknek nem jelentett semmit a fekete-fehér bőrlabda rúgása. Mindezek mellett a demencia kialakulásának is szignifikánsan nagyobb az esélye a profi labdarúgóknál. Az alább ismertetett tudományos munkát eset-kontroll kohorsz vizsgálat során bizonyították be a Glasgowi Egyetem kutatói.
Nem mindegyik sport jelent ugyanolyan védelmet a szív-érrendszer betegségeinek megelőzésében
2020.01.20A szív érrendszeri megbetegedések állnak a fejlett gazdasággal rendelkező országokban, így például Európában Magyarországban vagy Németországban a vezető halálokok listájának élén, ugyanis közel 40%-os részesedésükkel megelőzik a daganatos megbetegedéseket is. A kiemelt kockázati tényezők között szerepel a dohányzás, az egészségtelen táplálkozás és a MOZGÁSSZEGÉNY életmód is, pedig a betegségek jelentős része megelőzhető lenne az egészséges életmóddal - helyes táplálkozással, rendszeres testmozgással, illetve a káros szenvedélyek elhagyásával - és a rendszeres szűrővizsgálatokkal.
A mozgásszegény életmód miatt már két hét alatt csökken a fittség és az izomtömeg
2020.01.16Az elmúlt évben Liverpoolban (Anglia) egy élettani konferencián hangzott el az alábbi igencsak meglepő eredmény egy tudományos előadásban. „A 60 éveseknél két hét inaktivitás nem pusztán az izomtömeg, hanem a kardio-respiratorikus vagyis a szív-és légzési fittség leépüléséhez is vezet”.
Tanuljunk a profiktól! Az optimális felkészülés síelésre
2020.01.06Mielőtt egy év kihagyás után újra a sípályára állunk, érdemes a profiktól ellesni néhány olyan trükköt, amelyek alkalmazásával elkerülhetjük az idei síszezont sérülések nélkül.