Érdekességek
A balett pozitív hatásai az egészségre
2025.04.16A balett, akár a klasszikus, akár a modern balett számos egészségügyi előnnyel jár, de bizonyos szempontból káros hatásai is lehetnek. A balett tehát egészségügyi szempontból előnnyel járhat, de óvatosan kell végezni, főleg, aki felnőtt korban kezd hozzá, ezért megfelelő edzésmódszerekkel, pihenéssel és orvosi felügyelettel érdemes hozzáfogni. Sőt a balett hatásai nemek és életkor szerint is eltérhetnek, bár sok általános egészségügyi következmény mindkét nemre és különböző korosztályokra igaz. Ezeket még tudományosan is vizsgálták, az eredmények azonban igen vegyesek.
Fizikai aktivitás és edzés daganatos betegeknél
2025.04.12A csökkent fizikai funkció, amely magában foglalja a testmozgás intoleranciáját, a fizikai inaktivitást és a függőséget, a rák és kezelésének gyakori következménye. A legtöbb rákot túlélőknek szóló iránymutatás azt ajánlja, hogy legyen a napi rutin része a fizikai aktivitás és a rendszeres testmozgás.
ÉRVEK, ELLENÉRVEK az orvos által felírt mozgás hatásossága terén
2025.04.09EDZÉS VS. GYÓGYSZEREK? A rendszeres napi testmozgás, mint már talán mindenki előtt ismert számos egészségügyi előnnyel jár, de megfelelő szakember igénybevételével úgy is megtervezhető, hogy olyan speciális klinikai eredményeket érjünk el általa, amelyek javítják a krónikus betegségben szenvedő egyének egészségét és jólétét is. Számos szakember a testmozgást mindenkinek ajánlja - korosztályól, nemtől függetlenül -, sőt az „edzéstablettát” csodaszerként emlegetik, amely szinte minden szervrendszer kapacitását képes növelni. Bár a testmozgás széleskörű tevékenységeihez egyetlen vényköteles gyógyszer sem hasonlítható, hiszen a „rendszeres fizikai aktivitás” és a gyógyszerek is speciális indikációkkal tervezett „termékek”, ezért a krónikus betegségben szenvedő betegnél többféle gyógyszerre is szükség lehet, de a rendszeres testmozgás a legtöbb esetben kifejezetten segítheti a terápia hatásosságát. A gyógyszerszedéssel ellentétben a testmozgás további előnye még, hogy nagyon kevés ellenjavallata vagy káros mellékhatása van, és egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy minél többet szed be a „testmozgás” tablettából, annál egészségesebb lesz.
Sokkoló adatok a gyermekek és a fiatalok pszichológiai állapotáról, pedig talán van megoldás: és ez a rendszeres mozgás
2025.04.04A címben idézett eredmények egy, az UNICEF, - az ENSZ Gyermekalapja - felkérésére egy pedagógiai szakpszichológus által vezetett tudományos igényű kutatás eredményéből derült ki. A kutatás vizsgálta a gyermekek és fiatalok leggyakoribb pszichés nehézségeit, a kapott eredmények rávilágítottak a pszichológiai ellátórendszer működési problémáira, amit megnehezít, hogy a gyerekek egyre többen és egyre súlyosabb problémákkal fordulnak pszichológushoz az iskolákban és óvodákban. A szakemberekhez fordultak 92%-a küzdött szorongásos zavarokkal, 83%-uk magatartás zavarokkal, 82%-uk a családi harmónia megbomlása következtében megjelenő tünetekkel, 77-79%-uk tanulási- és figyelemzavarral, 76%-uk beilleszkedési problémákkal és kortárs bántalmazással. Ezeken felül gyakran keresik fel az intézményi pszichológust depressziót jelző panaszokkal (61%), önsértéssel (51%), evészavarral (39%) és családon belüli erőszakkal (38%).
A tejsav szintek változása a fizikai terhelés során
2025.04.03Az oxigénhiányos körülmények között történő energianyerési folyamatok révén beindul a szervezetben a savasodás folyamata, az acidózis. A sejtekben az egyre nagyobb koncentrációban jelenlévő tejsavból hidrogén ionok válnak szabaddá és keletkezik a laktát, az így szabaddá váló hidrogén eltolja a sejtek vegyhatását a savasodás irányába, először az izomsejtekben, majd a vérbe kerülve az egész szervezteben. Ezt a jelenséget hívják tejsavas acidózisnak, aminek következtében gátlódik szép lassan a további energianyerés lehetősége és kénytelenek vagyunk a fizikai terhelés intenzitását csökkenteni, mindaddig, amíg a keringés újból tud oxigént juttatni a sejtekbe. A sejtek tejsav szintje összefügg a fizikai terhelés mértékével, az életkorral, az edzésmúlttal és a nemek is befolyásolják.
A rendszeres fizikai aktivitás és a szív védelme
2025.03.31Az elmúlt hat évtizedben bizonyítékok sora tanúsítja, hogy a fizikai aktivitás véd a szív-eseményekkel szemben. Heti 150 perc mérsékelt vagy fele ennyi intenzívebb testmozgás hatása már nyilvánvaló, az érvényben lévő ajánlás heti 300 perc mérsékelt intenzitású testmozgásra bíztat. Sokakban felmerül a kérdés, hogy vajon a nők számára is hasonló előnnyel jár az aktív életvitel?
A „hétvégi harcos” vagy a „rendszeres aktív” – a fizikai aktivitási minták társulása minden ok és ok-specifikus halálozással összefüggésben.
2025.03.28Mozogjunk minden nap és legyünk aktívak, mert a hatékony fogyás érdekében minden nap el kell végezni egy bizonyos mennyiségű testmozgást. Ez azonban személyenként nagyon változó. Ha valaki tapasztalt futó vagy egy héten öt-hat napján edz, akkor a szervezetét hozzászoktatja a mozgáshoz, az edzéshez és így jobban tudja kezelni az ilyen edzések okozta stresszt anélkül, hogy megsérülne. Persze nem kell mindennap megerőltetni magunkat, hisz könnyen kialakulhat az edzésmánia, vagy a fitnesz-függőség a túlzásba vitt sportolás iránti függőség, teljesen rendben van, ha „csak” minden második nap végzünk edzést.
Az ülő életmód befolyásolja a jövőbeni szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát
2025.03.26Az elégtelen fizikai aktivitás, az ülő életmód a szív- és érrendszeri megbetegedések egyik kiemelt kockázati tényezője. A jelenlegi tudományos megalapozottságú irányelvek hangsúlyozzák, hogy a szív- és érrendszeri egészség előmozdítása érdekében hetente ≥150 perc közepes vagy erőteljes fizikai aktivitás (MVPA) elérése fontos. Azonban az erőteljes fizikaiaktivitást általában csak nagyon kismértékben végeznek az emberek, hiszen a teljes fizikai aktivitás kis részét, vagyis csupán kevesebb, mint 2%-t teszi ki.
A mozgás az űrbéli körülmények között is prevenciós gyógyszerként hat?
2025.03.23Sokakban felmerülhet az a kérdés, hogy amennyiben a mozgás az űrben nem működik ugyanolyan prevenciós “gyógyszerként”, mint a földi körülmények között, akkor milyen más stratégiákra lesz szükség a hosszú távú egészségmegőrzéshez
Mi történne, ha az emberrel a hosszú időtartamú súlytalanságban, lehetséges lenne egy teljesen új mozgáskultúra kialakulása?
2025.03.18A Földön a rendszeres testmozgás bizonyítottan csökkenti számos krónikus betegség, például a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, sőt, egyes daganatok kialakulásának kockázatát is. Felmerülhet a kérdés, hogy ez az űrben is igaz marad-e, és ha igen, milyen formában.