Érdekességek
Miért olyan fontos a mozgás az idősek számára?
2024.09.30Amennyiben fiatalkorában aktívan sportolt vagy legalábbis aktív életet élt, vagy sokkal aktívabb volt fizikailag, akár soha nem volt aktív vagy sportolt rendszeresen, most itt a kiváló alkalom arra, hogy elkezdjen egy edzés- és fitneszprogramot beiktatni a napi rutinba.
Az idősek számára az állandó mozgás, a mozgásban maradás ugyanolyan fontos, mint a fiatalabbaknak, hiszen számos előnye van a testi és lelki egészségre nézve.
Miért olyan fontos az idősebbek számára a testmozgás?
A rendszeres testmozgás, amely megemeli a pulzust, hosszútávon csökkenti a vérnyomást és döntően komoly kihívást jelent az izmoknak, szinte minden szervrendszerre kedvezően hat. A rendszeres fizikai aktivitás, a mozgás segít többek között fenntartani az egészséges vérnyomást, megakadályozza a káros plakkok felhalmozódását az artériákban, csökkenti a gyulladásokat, javítja a vércukorszintet, erősíti a csontokat és hozzájárul a depresszió elkerüléséhez és csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát. Emellett a rendszeres mozgás javíthatja az alvás minőségét, csökkentheti bizonyos rákos megbetegedések kockázatát, és bizonyítottan hozzájárulhat a hosszabb élethez is. SŐT az esetleges fertőzéses megbetegségek esetén is erősebb lesz a szervezet védekező mechanizmusának müködése.
Az idősebb felnőttek gyakran hezitálnak, hogy belevágjanak-e egy edzésprogramba, mert nem tudják, milyen típusú mozgásformák biztonságosak és hatékonyak számukra, vagy mennyi időt kellene mozogniuk.
A jó hír az, hogy bármilyen mozgás jobb, mint a tétlenség, tehát nem probléma kicsiben kezdeni, majd fokozatosan növelni az edzések időtartamát.
Az ajánlás legalább heti 150 perc közepes intenzitású mozgás, ami kiegészíthető kisebb súlyokkal vagy testsúlyunk végzett erősítő izommunkával, de ha kezdetben ezt nem tudja valaki teljesíteni, érdemes lépésről lépésre növelni az aktivitást, amíg el nem éri ezt a szintet (és még többet is). Az edzésen kívül a mindennapi tevékenységek során is igyekezzünk aktívak maradni: lépcsőzzünk rendszeresen, végezzünk minél több háztartási és kerti munkát vagy játsszunk az unokákkal, járjunk el zenés gimnasztikára, menjünk gyalog bevásárolni és nagyon előnyös, ha ezek bármelyikét társaságban végezzük.
A leglényegesebb, hogy ha mégis ülő tevékenységet kell végezni, akkor ezt szakítsuk meg rendszeres időközönként, mondjuk óránként 5 ’felállással és végezzünk ilyenkor kisebb nyújtó és lazító mozgást. Ha nehézségbe ütközik a felállás, akkor ülve is lehet számos izommegfeszítő és lazító mozgásprogramot beiktatni a napi rutinunkba.
Konzultáljunk orvossal az edzés előtt?
Az idősek többsége orvosi konzultáció nélkül is elkezdhet egy edzésprogramot, de vannak kivételek. Ha komoly egészségügyi problémái vannak, például cukorbetegség, magas vérnyomás, szív- vagy tüdőbetegség, csontritkulás vagy valamilyen neurológiai betegség, mindenképpen beszéljen az orvosával. Azok, akiknek mozgásproblémáik vannak, például egyensúlyzavarok vagy ízületi gyulladás, szintén kérjenek tanácsot egy szakembertől.
Összefoglalva elmondhatjuk, a rendszeres testmozgás elengedhetetlen mindenkinek, DE az idősebb korosztály számára még fontosabb. A megfelelő aktivitás nemcsak fittséget és így a fizikai állapotot javítja, hanem a testi és a mentális egészséget is támogathatja, segítve a hosszabb és boldogabb életet.
„A karosszékből álljanak most fel, mert egy kis mozgás mindenkinek kell”