Főoldal / Hírek / Érdekességek / Profilaktikus intézkedések gyermekfocisták esetében a felnőttkori demencia megelőzése érdekében

Érdekességek

Profilaktikus intézkedések gyermekfocisták esetében a felnőttkori demencia megelőzése érdekében

2024.07.20

Aggályok merültek fel a labdarúgáshoz kapcsolódó neurodegeneratív betegségek potenciálisan megnövekedett kockázatával kapcsolatban. Az aggodalmak olyan bizonyítékokon alapulnak, amelyek összekapcsolják a traumás agysérüléseket, beleértve mind az agyrázkódást, mind a tünetek nélküli, ismétlődő szubklinikai agyrázkódási sérüléseket a neurodegeneratív betegségek fokozott kockázatával, potenciálisan a krónikus traumás enkefalopatia néven ismert specifikus neurodegeneratív betegségen keresztül. A tünetekkel járó agysérülések ritkák a labdarúgásban (<0,1 esemény 1 000 játékosóránként), míg a labda fejjel történő átirányítása a játék szerves részét képezi. 

A mai napig nincs megbízható bizonyíték arra vonatkozóan, hogy például a fejelések a labdarúgásban összefüggésbe hozhatóak az időskori neuro-degeneratív betegség a demencia, illetve a Parkinson-kor kialakulásnak kockázatával, ez nem jelenti azt, hogy nem lehet és nem kell profilaxis intézkedéseket kidolgozni és alkalmazni.

Például a demenciás esetek mintegy 40 százaléka világszerte a következő 12 tényezőre vezethető vissza: alacsonyabb iskolai végzettség, magas vérnyomás, halláskárosodás, dohányzás, elhízás, depresszió, fizikai inaktivitás, cukorbetegség, kevés társasági kapcsolat, túlzott alkoholfogyasztás, traumás agysérülés és légszennyezés.

Nem egyértelmű még, hogy az agy regenerációs képességét, például fejelések után, befolyásolják-e a fenti kockázati tényezők, és ha igen akkor miképpen. Sportolók esetében, akiknek korábbi betegségéből adódóan más és más az egészségi státuszuk, például azoknak, akik depresszióban szenvednek és még fejsérülést is szenvednek, esetükben gyakran hosszabb időre van szükségük a regenerálódáshoz, mint azok esetében, akiknek nem volt korábbi betegségük.

Gyakorlati megoldások a gyermek- és ifjúsági labdarúgók érdekében

A fennálló bizonytalanságok ellenére különböző országokban eltérőek a megoldási javaslatok. Míg az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában ma már betiltották a fejeléseket a 12 év alatti gyermekek és fiatalok számára. A Német Labdarugó Szövetség a DFB más megközelítést alkalmaz a gyermek- és ifjúsági futballban, például a játéktér és a kapuk méretének szűkítése révén, és az ezekhez igazított új versenyrendszer kialakításával is hozzájárulnak például a labdával való fejérintkezés csökkentéséhez. Más országoktól eltérően a német megközelítés továbbra is magában foglalja az irányított képzést - de összpontosítva a helyes fejelési technikára, csak korlátozott mennyiségű gyakorlattal és könnyebb labdákkal, valamint az edzők fokozott továbbképzésével. Egy német szakértő szerint: ennek a megközelítésnek van értelme, mert ha később engedélyezik a fejleléseket, és a fiatalok nem sajátítják el a megfelelő technikát, az még veszélyesebb lehet.

https://www.zeitschrift-sportmedizin.de/erhoehtes-demenzrisiko-bei-fussballspielern/

 




Kapcsolódó oldalak

Hírarchívum

Eseménynaptár

Támogatóink

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Magyar Olimpiai Bizottság
The Coca-Cola Foundation

Partnereink

Exercise is Medicine American College of Sports Medicine Magyar Sporttudományi Társaság Semmelweis Egyetem Semmelweis Egyetem – Testnevelési és Sporttudományi Kar OSEI – Országos Sportegészségügyi Intézet Szegedi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Edzők Társasága Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség Webbeteg.hu Webbeteg.hu - SportolOK
Főoldal | Elérhetőség | Adatvédelem | Impresszum
© 2013 mozgásgyógyszer.hu