Érdekességek 2022
Csontritkulás esetén a leginkább javasolt gyakorlatok
2022.12.29Ha valakinek diagnosztizált csontritkulása van, joggal gondolhatja, hogy a testedzés csonttöréshez vezethet. Valójában pont ellenkezőleg, hiszen az izmok használata segít leginkább megvédeni a csontokat. A következőkben áttekintjük a megelőzés lehetőségeit.
Testmozgás, edzés csontritkulással? A lényeg, hogy biztonságos módon maradjunk aktívak
2022.12.27Ha valakinek diagnosztizált csontritkulása van, joggal gondolhatja, hogy a testedzés csonttöréshez vezethet. Valójában pont ellenkezőleg, hiszen az izmok használata segít leginkább megvédeni a csontokat. Napjaink egyik népbetegsége a „csendes járványnak” is nevezett csontritkulás, amely az idősödő, változáskorában lévő nők fogyatékosságának egyik fő oka. A csontritkulás, vagyis a csökkentcsontsűrűség gyakran csípő- és gerinctöréseket eredményezhet, ami később súlyosan ronthatja a mobilitást és így a testi függetlenséget
Öt kiló súlygyarapodás az ünnepek alatt egy megcáfolt mítosz, amely évente felbukkan csakúgy, mint az ünnepi fények.
2022.12.24Mielőtt azonban boldog táncot folytatnánk, és az extra tejszínhabot halmoznánk az elengedhetetlen bejgli mellé, két dolgot mindenképpen tudatosítani kell. Az egyik, hogy az emberek valóban híznak az ünnepek alatt, a másik, hogy az ilyenkor felszedett plusz kilók általában megmaradnak, mert a legtöbb ember soha nem veszti el ünnepi súlyát. Idővel ezek a plusz kilók szép lassan, túlsúlyhoz, majd elhízáshoz és az ehhez kapcsolódó súlyos állapotokhoz is elvezethetnek, például cukorbetegséghez és magas vérnyomás betegséghez.
A tánc egy élet elixír
2022.12.18Az alkimisták különleges gyógyító hatású készítményeket „csodaszereket” készítettek, amitől az élet meghosszabbítását remélték. A címben szereplő kitétel, vagyis, hogy a tánc egy élet elixír nem túlzó, hiszen aki szereti a táncot és ezt gyakran meg is teszi, szintén remélheti, hogy meghosszabbíthatja az egészségben megélt évei számát.
Jó tanácsok a téli, hideg időben való szabadtéri testmozgáshoz
2022.12.12A legnehezebb mindig az első lépés megtétele, főleg amennyiben a körülmények sem a legkedvezőbbek. Egyesek számára az olyan motiváló mondások segítenek, mint „A ma fájdalma a holnap erőssége”. Ha valakinek ez a bölcsesség segít, akkor csak írja le egy cetlire és ragassza ki a hűtőszekrényre. Még jobb, ha keres magának egy társat, akivel együtt könnyebb lesz kimenni egy testmozgásra. A legkényelmetlenebb időben is lehet párban kocogni. Az erre vonatkozó időpontnak mindig kötelező érvényűnek kell maradnia: induljunk el minden délután 5 órakor edzeni.
Edzeni esőben, hidegben, hóban, szélben? IGEN! Edzeni esőben, hidegben, hóban, szélben
2022.12.09Nem elég, hogy a világ válságai nyomasztják a kedélyünket, most ehhez még jönnek a rövidebb nappalok és a kellemetlen időjárás. Sokak kedvét hamar elriasztják az ilyen körülmények a sportolástól. De akkor, miért fontos most, hogy ennek ellenére aktívak és fittek legyünk, hogy szembenézzünk a közelgő téllel, hiszen néhol már havazást jelentettek az időjósok. Ehhez elengedhetetlen a testmozgás és az edzés. Mert a fizikai aktivitás nem csak az izmainkat edzi és erősíti a szív- és érrendszert. Az immunrendszer szempontjából is különösen előnyös a rendszeres, friss levegőn való mozgás. De ha ebben az időben túl gyakran és túl intenzíven edzünk, akkor akár visszájára is fordulhat és pont az ellenkező hatást érjük el.
Légszennyezés, fizikai aktivitás és egészség
2022.12.07A nem fertőző betegségek kialakulásában jelentős szerepe van a levegőszennyezésnek és az ülő életmód elterjedésének. Ez a két kockázati tényező sokszor össze is kapcsolódik, így az egyik változása hatással lehet a másik kockázatára és előnyeire és fordítva. Ezeket a kapcsolatokat jól mutatják az aktív életmód (séta vagy kerékpározás) egészségre gyakorolt hatásai, amelyekben az aktív közlekedés növekvő népszerűsége következtében a szennyezett levegő belélegzése és így annak dózisának növekedése komoly egészségügyi problémákat okozhat
Az aerob edzés hatása a pulzushullám sebességére középkorú és idős emberekben
2022.12.04Közép- és időskorú személyeken az életkor előrehaladtával fokozatosan romlik a szív- és érrendszer működése, amely elsősorban a szív- és érrendszer elöregedésében és a vérellátás csökkenésében nyilvánul meg. A krónikus szív- és érrendszeri betegség (CVD) nagymértékben befolyásolja az emberi egészséget és az életminőséget. Az életmód változásával, az ülő életmód növekedésével évről évre növekszik a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása és mortalitása, ami már a fiatal felnőtteket is érinti. A szív- és érrendszeri betegségek, mint például az érelmeszesedés, a veleszületett és reumás szívbetegség, valamint a magas vérnyomás betegség, a középkorú és idős emberek rokkantságának és halálának vezető okai közé tartozik, és a 65 év felettiek elhalálozásának több mint a 40%-áért felelősek.
A rendszeres fizikai aktivitás hatékony eszköz a kopásos ízületi gyulladásban szenvedő betegek kezelésében
2022.11.27Az amerikai Nemzeti Egészségvédelmi Intézet legújabb iránymutatás tervezete szerint a testmozgás jó és hatékony eszköz a kopott ízületi gyulladásban szenvedők kezelésében. Annak ellenére, hogy a mozgás erőltetése kezdetben fájdalommal járhat, de később enyhítheti a fájdalmat, és segíthet az oszteo-artritiszben (degeneratív ízületi betegség, az ízületi gyulladás leggyakoribb formája. Ebben az esetben a porc az ízületben lebomlik a túlzott kopás eredményeként) szenvedőknek mozgékonyságának és testsúlyának megtartásában.
Testmozgással a migrén ellen!
2022.11.24A migrénes fejfájás egy nagyon elterjedt betegség. Ezért rendkívül fontos azoknak az eljárásoknak az ismerete és megértése, amelyek csökkentik ezt a nagyon kellemetlen érzést. Számos klinikai vizsgálat bizonyította a testmozgás hatékonyságát a migrén kezelésében.
A rezisztencia edzés hatásai a szívre
2022.11.20A Medicine and Science in Sports and Exercise folyóiratban nemrégiben publikált tanulmány szerzői a rendszeres súlyemelés (súlyemeléshez hasonló gyakorlatok) hatását vizsgálta a szív egészségére Közismert, hogy a rezisztencia edzés (RE) számos szív- és érrendszeri betegség (CVD) kockázati tényezőjét javíthatja, de hiányoztak az érrendszeri eseményekre és a mortalitásra gyakorolt hatásokról szóló konkrét adatok. A tanulmány szerzői ezen összefüggéseket, illetve ezeknek a BMI-vel való vizsgálatára helyezték a hangsúlyt
Hosszú, egészséges életet élni – ez az, amire a legtöbben vágynak
2022.11.15Az időskori egészség megőrzése sok ember célja, és a tudományos eredmények is egyre gyakrabban szállítják azokat a bizonyítékokat, miszerint még idős korban is tele lehetünk erővel, lendülettel és vitalitással. Ennek elérésének az egészséges táplálkozás mellett a megfelelő mennyiségű testmozgás az egyik legfontosabb paramétere. Egy nemrég, az egyik legtekintélyesebb tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerzői meghatározták, hogy hetente mennyi időt és milyen típusú edzést kell teljesíteni annak érdekében, hogy közelebb jussunk ehhez a célhoz.
FONTOS TÉNYEZŐ a fizikai aktivitás időzítése a máj zsírtartalommal és az inzulin rezisztenciával összefüggésben
2022.11.10A gazdaságilag fejlett társadalmakban az évtizedek óta tartó negatív elhízási adatok már kifejezetten járványnak tekinthetőek, melyhez részben a fizikai aktivitás hiánya és/vagy a napközbeni ülő életmód elterjedése vezetett és ezen életmódbeli változások következménye. Ismert tény, hogy az ülő viselkedés a kardiometabolikus betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával jár. Számos tanulmány kimutatta, hogy az ülő életmódot folytatók esetében, amennyiben ezen tevékenység közben többször rövid időre is, de mozognak néhány percet jobb kardiometabolikus profillal rendelkeznek, beleértve a csökkent triglicerid- és glükózkoncentrációt. A magas éhgyomri szérum triglicerid szintek a máj magas zsírtartalmat tükrözhetik, ami erősen összefügg az inzulin rezisztenciával.
Gyógyszerszedés és a testmozgás
2022.11.08Ha fájdalmaink vannak és gyógyszerre van szükségünk a legjobb döntés, amennyiben kihagyjuk az aznapi edzésünket, hiszen ellenkező esetben károsodhat egészségünk. Amennyiben edzés előtt fáj a fejünk és bevennénk egy fájdalomcsillapítót, hogy ne kelljen kihagyni az aznapi edzést, mindig gondoljunk arra, hogy a fejfájásunknak valami oka van.
Vérnyomásmérés okostelefonnal arcfelismeréssel
2022.11.05Vérnyomásmérés egyetlen kattintással? IGEN ez a jövőben a mindennapok részévé válhat. Egy néhány éve megjelent tanulmány eredményei alapján a vérnyomás mérése egy személy arcáról készült rövid videó segítségével már megbízható eredményt szolgáltathat. A Transdermal Optical Imaging nevű új, okostelefon-alapú képalkotó technika képes mérni egy személy vérnyomását az arcáról készült rövid videó segítségével, amit okostelefonnal rögzítenek, majd egy speciális képalkotó szoftver segítségével észlelhető válnak a véráramlás változásai.
Melyek azok a sportok, amelyek nagymértékben meghosszabbítják az életünket?
2022.11.03Mindenki tisztában van túlnyomórészt azzal a ténnyel, hogy azok, akik rendszeresen sportolnak, azok esetében magasabb a várható élettartam. Egyes sportágak esetében azonban ez mintha jobban működne, mint gondolnánk. És hogy mely sportok hosszabbíthatják meg a leghatékonyabban az életet? A rangsor tartogat néhány meglepetést. Minden sport, minden fizikai aktivitás jótékony hatású, függetlenül attól, hogy milyen fizikai aktivitásról van szó.
Mit takar a funkcionális edzés?
2022.10.28Ellentétben a rehabilitációs sporttal, amely a sportot és a testmozgást helyezi a középpontba, a funkcionális edzés bizonyos testtájakra irányul. A funkcionális edzés fizioterápiás és ergo terápiás gyakorlatokat foglal magában az érintett izmok és ízületek kezelésére. A funkcionális edzés általában a támasztó- és mozgásszervi problémák, például a betegséggel összefüggő megszorítások és gyulladásos következtében kialakuló elváltozások esetén javasolt, mint például reuma és a csontritkulás esetén.
A rendszeres fizikai aktivitás segít megtartani a mobilitást
2022.10.25Veszélyeztetett idős emberek számára egy gondosan felépített, mérsékelt fizikai aktivitási program segített megőrizni mozgásképességüket. Egy ezzel a területtel foglalkozó tanulmány azt mutatja, hogy a testmozgás még sok gyenge idős ember számára is előnyös lehet. Azoknál az embereknél, akik életkoruk előrehaladtával elveszítik mozgásképességüket, jóval magasabb a betegségek, a rokkantság és az halálozás aránya. A rendszeres fizikai aktivitás számos előnyét különböző populációk és egészségi állapotú egyének számára már számos ezen a téren végzett vizsgálat eredménye bizonyította, de egyik sem azonosított konkrét beavatkozást a mozgáskorlátozottság megelőzésére. Az átlagosan 2,6 évig tartó vizsgálat során – a fizikai aktivitási program jelentősen, 18%-kal csökkentette a súlyos mozgáskorlátozottság kockázatát. A beavatkozásban részesült résztvevők jobban meg tudták őrizni azon képességüket, hogy segítség nélkül, önállóan tegyenek meg minimum 400 métert.
Mit takar a rehabilitációs sport?
2022.10.21A rehabilitációs sport általában valamilyen kórházi, klinikai ellátás után javasolt. Általában a fogyatékkal/fogyatékossággal élők esetében használják, melynek célja a testi vagy lelki betegség következtében kialakuló tünetek, következményes károsodások és mellékhatások terápiás kezelése a testmozgás, a sport által.
VAN OLYAN GYAKORLAT, AMELY A JÓ ALVÁSHOZ VEZET? 3/3.
2022.10.14Számos tanulmány vizsgálta a különböző típusú testmozgás és alvás közötti kapcsolatot, mint például az aerob testmozgás, az ellenállással szembeni gyakorlatok vagy például a jóga.
A jó alvás és a testmozgás 2/3.
2022.10.12Szabad-e edzeni alvás előtt? A választ az alábbiakban foglaljuk össze, majd mindenki döntse el, hogy igen vagy nem.
A jó alvás és a testmozgás kéz a kézben jár! 1/3.
2022.10.06Az elmúlt években számos alváskutatónak az volt a véleménye, hogy a közvetlenül az elalvás előtt végzett intenzív fizikai tevékenység negatív és főleg egymással ellentétes hatásokkal járhat. Bármilyen fizikai tevekénység megemeli a pulzust, ami növeli a test hőmérsékletét, és ez a hőmérséklet emelkedés igencsak megnehezítheti az elalvást.
A maximális oxigénfelvétel (VO2 max), a hosszú élettartam kulcsfontosságú előjelzője?
2022.10.03A maximális oxigénfelvétel (VO2max), a kardio-respirációs erőnlét, a funkcionális kapacitás és ezen keresztül az emberi teljesítmény egyik független és erős előjelzője, így nagy mértékben összefügg a bármely okból bekövetkező betegségspecifikus mortalitással. A VO2max reprezentálja a szív percfogatot a nagyobb vérvolument, a vázizom kapillarizációját, a sejtek mitokondriumainak számát, sűrűségét, a nagyobb szívizom térfogatot és funkciót, az izomzat oxidatív kapacitását, az un. lassú, vörös izomrostok méretének növekedését, illetve dominanciáját, az erek funkciójának fejlődését és nem utolsósorban a légzőrendszer kapacitásának növekedését.
Mikor kell beilleszteni a testmozgást a napi időbeosztásunkba?
2022.10.01Amerikai kutatók egy ellenőrzött vizsgálat során egyértelműen megerősítették, hogy a testmozgás hatékonysága a napszak függvénye, illetve, hogy ezek a hatások edzéstípusonként, valamint nemenként eltérőek. A vizsgálatból levont következtetéseiket a ’Frontiers in Physiology’ című szaklapban ez év májusában hozták nyilvánosságra.
A különböző típusú edzések hatása az artériás merevségre
2022.09.26A kardiovaszkuláris megbetegedés egyik független jelzőjét, a központi artériás merevséget nagymértékben befolyásolja a fizikai edzés mértéke, ideje, a gyakorlatok típusa.
A fizikai aktivitás és a szubjektív egészségi állapot értékelése magyar középiskolások körében a COVID-19-pandémia okán elrendelt távoktatási időszakban
2022.09.25A SARS-CoV-2-világjárvány idején a középiskolai oktatás távoktatás formájában zajlott világszerte, így Magyarországon is. A csökkent fizikai aktivitás és az inaktív viselkedésmódok növekedése az elhízás, a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatához vezet. A magyar szerzők által jegyzett tanulmány a fizikai aktivitás (aerob testmozgás, izomerősítés, csapatsportok) és az egészségi állapot szubjektív megítélésének változásaira irányult serdülőknél és fiatal felnőtteknél a világjárvány alatt
A gyaloglás intenzitása és a lépésszám összefügg az egészségügyi előnyökkel
2022.09.23Egy közel 80 000 fő középkorú és idősebb felnőtt bevonásával végzett tanulmány megállapítása szerint már egy kis séta is sokat segíthet elkerülni a súlyos betegségeket és az idő előtti elhalálozást, azonban amennyiben ez egy gyors, tempós sétát jelent akkor különösen előnyös lehet. Az ezzel a területtel foglalkozó kutatók megállapítása szerint minden további 2 000 lépés naponta – ami, optimális esetben, akár 10 000 is lehet – 8- 11% -kal kevesebb halálesettel, valamint kevesebb szívbetegséggel és daganatos betegséggel jár. A gyors gyaloglásnak még erősebb kapcsolata volt az alacsonyabb egészségügyi kockázatokkal.
Milyen mértékben csökkenti az elhalálozás esélyét a rendszeres fizikai aktivitás
2022.09.19Az öregedéssel kapcsolatos számos betegség, fogyatékosság és mentális egészségi állapot késleltethető vagy megelőzhető rendszeres testmozgással. Az ütősportok, mint például a tenisz, a asztalitenisz, a squas például a szív- és érrendszeri betegségekben való elhalálozás legalacsonyabb kockázatával járnak. derül ki a JAMA Network Open-ben a múlthónapban közzétett tanulmányból. Azok az emberek, akik szabadidejükben rendszeresen teniszeznek, squasholnak nagyjából 25% -kal kisebb valószínűséggel haltak meg szív- és érrendszeri betegségekben, mint azok, akik nem vesznek részt rendszeres szabadidős fizikai tevékenységekben
Az aerob és rezisztenciás edzés intenzitásának hatása a neuroplaszticitás markereire
2022.09.13Magyar szerzők által is jegyzett tudományos cikk jelent meg nemrégiben a Ageing Research Reviews című tudományos szaklapban. A szerzők az alacsony és nagy intenzitású aerob és rezisztencia edzés hatásait vizsgáltak egészséges fiatal és idősebb felnőtteknél a motoros és kognitív funkciókra, az agyi aktivációra, az agyi struktúrára és a neurokémiai markerekre, valamint szklerózis multiplexben, Parkinson-kórban és strokeban szenvedő betegeknél.
Sport a Covid-19 után. Mire érdemes odafigyelni a betegségből való felépülés után
2022.09.10Még a versenysportolóknak sem szabad félvállról venniük a Covid-19-et, tekintettel arra, hogy a koronavírus okozta betegség, illetve az esetleges szövődmények által okozott károk a teljesítmény csökkenéséhez és egészségkárosodáshoz vezethetnek. A beteg sportolóknak teljes mértékben fel kell épülniük mielőtt újra edzésbe állnak annak érdekében, hogy elkerüljék a veszélyes szövődményeket, mint például a tüdő hegesedését vagy a szívizom gyulladását.
Egyáltalán, miért van szükségünk testmozgásra?
2022.09.04Az ember és őseinek fizikai és szellemi képességei hosszú évek fejlődött olyanná, mint amilyen manapság. Az ősemberek esetében a létfenntartásukhoz szükséges élelem beszerzése csak komoly fizikai megterhelés révén volt lehetséges, akár gondolhatunk a gyűjtögetésre, akár az állatok elejtésére. Az ipari forradalom, de a múlt század közepéig a legtöbb kereső tevékenység is komoly fizikai igénybevétellel járt. Különösen az iparosodott országokban azonban csak az elmúlt évtizedekben változtak jelentősen az életkörülmények, aminek követeztében a fejlett társadalmakban nagy lett az élelmiszerbőség, másrészt az életünk szinte minden területén komolyabb fizikai erőfeszítés nélkül éljük mindennapjainkat. Génjeinket azonban bizonyos fokú fizikai aktivitásra „tervezték”, vagyis szervezetünk csak akkor működik megfelelően, amennyiben bizonyos mértékű energiát rendszeresen testmozgással használunk fel, így marad fenn szervezetünk egészsége és normális működése, ebből következik, hogy a rendszeres fizikai aktivitás egy teljesen normális tevékenység és abszolút nem egészségtelen.
Kerékpározással az egészséges ízületekért
2022.09.01Sokan úgy gondolják, hogy az ízületi problémáik csökkentése érdekében a legjobb megoldás a pihenés és a mozgás kerülése. Pedig az igazság az, hogy kerékpározás az egyik legjobb, legkiválóbb mozgásforma az ízületi gondokkal szenvedők számára, akár már meglévő ízületi gyulladás esetén is. Lássuk tehát, hogy mik az előnyei és miképpen végezhetjük a leginkább egészséges módon.
Csak a rendszeres testmozgás segít a fogyásban?
2022.08.25Sokan továbbra is, egész évben követik az újévi fogadalmakat és komoly erőfeszítéseket tesznek az egészségtelen életmódbeli káros szokásaik kijavítására, mindezt annak érdekében teszik, hogy megszabaduljanak a felesleges kilóktól, a túlsúlyuktól. Sokuk számára ez komoly megerőltetést jelent, hetente háromszor-négyszer elmenni az edzőterembe vagy legalább a hét minden napján elvinni egy sétára a család kutyáját.
Szabja mindenki saját testére a testmozgást
2022.08.22Az edzés utáni enyhe izomfájdalom, különösen, ha hirtelen vagy hosszabb kihagyás után kezdtünk neki a fizikai terhelésnek/edzésnek teljesen normális dolog, de az éles vagy folyamatos fájdalom sérülést vagy krónikus problémát jelezhet. Amikor fizikailag aktívak szeretnénk lenni vagy emelni szeretnénk a megszokott edzés mennyiségünket a jobb eredmény elérése érdekében a legkevésbé sem szeretnénk, hogy ez, az ízületeink túlterheltsége miatt fájdalommal is járjon.
Testmozgás ízületi fájdalmakkal
2022.08.18Amikor fizikailag aktívak szeretnénk lenni vagy emelni szeretnénk a megszokott edzés mennyiségünket a jobb eredmény elérése érdekében a legkevésbé sem szeretnénk, hogy ez, az ízületeink túlterheltsége miatt fájdalommal is járjon. Az ízületi fájdalom az élet minden szakaszában érintheti az embereket, a diáksportolóktól az idősekig. A fizikai terhelések kezdetén az ízületekben jelentkező fájdalom nagy akadályt jelenthet, de ez jelentkezhet a rendszeres edzésprogram fenntartásában is.
Csak viccesen
2022.08.16Elöző cikkünkben rávilágítottunk, hogy a humor, a nevetés mennyire egészséges tud lenni, hasonlóan a mindennap elvégzett fizikai aktivitáshoz, az aktív élethez.
Nemcsak a mozgás, hanem a humor/nevetés is egészséges
2022.08.13Betegnek lenni nem nevetséges dolog, de lehet, hogy a humornak számos egészségügyi előnye van. Ezért lehet nagyon fontos dolog, különösen a mai gondokkal terhelt nehéz időkben, hogy nevessünk, amikor csak tudunk.
Milyen típusú gyakorlatokat végezzünk a terhesség alatt?
2022.08.11Próbáljunk meg olyan gyakorlatokat beépíteni a napi rutinunkba, amelyek erősítik azokat az izmokat, amelyek a terhesség időszakában az extra súlyt hordozhatja. Emellett erősebbé teszik az ízületeket, javítják a keringést, enyhítik a hátfájást, és általában segítenek abban, hogy jól érezzük magunkat. A legelőnyösebb az aerob és az erősítő gyakorlatok kombinációja, amennyiben valaki a terhesség alatt végez fizikai tevékenységet
Sportolás, edzés a várandóság alatt
2022.08.06A rendszeres fizikai aktivitás, a sportolás a várandósság/terhesség alatt nemcsak számos egészségügyi előnnyel jár, hanem nagymértékben segíti a női testet felkészülni a szülésre. Nagyon fontos tényező azonban a megszokott fizikai terhelés, az edzésprogram optimális kiválasztása, illetve módosítása, hiszen a terhesség nagymértékben befolyásolja a szervezet testmozgásra adott válaszát.
Fussunk, mozogjunk az egészséges és hosszabb életért
2022.08.04A rendszeres fizikai aktivitás és általában az ezzel járó magas kardiorespiratorikus fittség, amely magában foglalja az aerob kapacitást és a maximális oxigénfelvételt (VO2max) egyaránt csökkenti a bármely okból bekövetkező mortalitás az egy adott populációban megfigyelhető halálozások gyakoriságát.
HOGYAN FUSSUNK A TIKKASZTÓ HŐSÉGBEN II. GYAKORLATI IRÁNYELVEK
2022.07.23A tapasztalatlan futóknak azt tanácsoljuk, hogy könnyebb tempóban kezdjék el a futást és fokozatosan növeljék a testmozgás intenzitását és időtartamát ilyen szélsőséges körülmények között.
HOGYAN FUSSUNK A TIKKASZTÓ HŐSÉGBEN I.
2022.07.20A hőségben vagy az extrém magas páratartalmú szabad levegőn való futás komoly kihívást jelent minden sportrajongó számára, mivel minden fizikai aktivitás hőt termel, ami nagymértékben megnöveli testhőmérsékletünket. A magas külső hőmérséklet esetén így könnyen bekövetkezhet, hogy testhőmérsékletünk a normális fölé emelkedik, vagyis túl melegszik, ami legvégső esetben hőkimerüléshez és például hőgutához vezethet.
Az Amerikai Sportorvosi Kollégium (American College of Sports Medicine) ajánlása. Terheléses hőbetegség előfordulása edzés és verseny közben
2022.07.17Sportolók esetében a magas hőmérsékleten végzett fizikai megerőltetésből fakadó un. hőbetegség komoly következményekkel járhat a nagy intenzitású és/vagy hosszú ideig tartó edzés során. Extrém esetben a sportolóknál kialakult kóros egészségügyi állapot az edzésektől/fizikai aktivitástól való hosszabb időtartamú eltiltást is eredményezhet.
Az egészség a személyes életmódunk eredménye és következménye is
2022.07.15A krónikus betegségek számának növekedése nemcsak az érintett betegek életminőségének romlását jelenti, hanem az egészségügyi rendszerekre nehezedő növekvő terhet is. Annak érdekében, hogy megállítsuk a krónikus betegségek számának drámai növekedését, több ponton is be kell/kellene avatkozni az egészségünk szempontjából kedvezőtlenül alakuló életmódunk területén.
Minden harmadik esetben az életmód a felelős a rákos megbetegedésekért
2022.07.12Ma már remélhetőleg mindenki tudja, hogy a testmozgás hiánya is a saját egészsége elleni bűnök egyike. SŐT az inaktív életmódót tekintik az új dohányzásnak, az ülő életmódót pedig öngyilkos tevékenységnek tekintjük. Mindez jól ismert. Ugyanakkor az európai unióban a várható élettartam növekszik, bár ez a növekedés az elmúlt két évben mindenütt megtorpant.
A COVID-19 járvány alatt növekvő igény a testmozgásra, de több idő a médiafogyasztás terén is. A testmozgás egészséges
2022.07.08A 2020-2021-es koronavírus-években, a lezárások következtében az emberek egyre inkább vágytak arra, hogy mozogjanak és menjenek el sportolni - ugyanakkor a tévénézés, a „Home office”, az internetes szörfözés vagy a számítógépes játékok sokszor legalább annyi időt vettek el, mint a testmozgásra fordított idő.
A "Testmozgás receptre" a Német Olimpiai Sportszövetség, a Német Orvosi Szövetség és a Német Sportorvos Társaság kezdeményezése hazánkban is bevezethető lenne
2022.07.06A "Testmozgás receptre" mozgalom célcsoportjai mind az egészséges, mind az esetleg már megbetegedett emberek egyaránt. Cél, hogy vezessük el az embereket, a betegeket egy aktívabb, egészségesebb életmód irányába, ennek érdekében javasoljuk minden elérhető fórumon a több testmozgást - "a mozgás receptre" gondolat elfogadását, hiszen a "testmozgás receptre" mozgalom támogatja a megelőző, szűrővizsgálatokat és gyakorlati tanácsadást is jelent a fizikai egészség előnyei és annak elérése szempontjából.
7 tipp a lányos szülőknek, gyermekeik sportos életformájának kialakításához
2022.07.03Köztudott, hogy a serdülő lányok nagyobb arányban hagyják abba a sportot, mint a fiúk. A lányainknak szeretünk mindenféle szórakoztató, sportolási programot és részvételi lehetőséget biztosítani tinédzser korukban, de ezek nem mindig segítik őket, például, ha megsérülnek, ha nem esznek megfelelően, vagy negatív edzői és rossz kortársi kapcsolatok érik őket. Az alábbiakban olyan tippeket próbálunk adni, aminek követésével talán segíthetünk abban, hogy lányaink sportolási- és egyéb tevékenységi lehetőségei olyan szórakoztató és egyben kielégítő élmény legyen, amilyennek lennie kell.
10 tipp, nem sportos szülőknek
2022.06.27A sport ösztönzése nem mindig nem magától értetődő sok ember számára, akik, inkább egy könyvvel kuporodnak le a kanapén vagy egyvégtében néznek meg egy 6 évadból álló sorozatot valamelyik filmcsatornán. Szerencsére, amikor az ilyen típusú emberektől megkérdezik, hogy akarja-e, hogy legalább gyermekeik egy életen át aktívak legyenek, a válasz szerencsére, többnyire egy hangsúlyos IGEN!
IRIZIN a testmozgás hormonja
2022.06.21Az Irizint 2012-ben fedezték fel, amikor a Harvard Medical School kutatói megállapították, hogy mind az egerek, mind az emberek fizikai terhelés/fizikai edzés közben termelték ezt a hormont. Későbbi tanulmányok alapján bebizonyosodott, hogy egerekben az Irizin javította a vércukorszint szabályozását, és fogyáshoz vezetett, ami alapján feltételezték, hogy a hormonon alapuló gyógyszer felhasználható az elhízás kezelésére is.
Hasznos jó tanácsok, hogy az egészség és a mozgás életformánkká váljon II.
2022.06.18Sok esetben a legújabb diéták és az éppen trendi mozgásformák, amelyek visszájára fordulnak és nem, hogy az áhított célt nem érjük el segítségükkel, de rosszabb esetben, mind mentálisan, mind fizikálisan még olyannyira ki is merülünk általuk, hogy jó időre el is veszítjük a kedvünket az egészséges életviteltől.
Hasznos jó tanácsok, hogy az egészség és a mozgás életformánkká váljon I.
2022.06.14Számtalanszor határozzuk el magunkat, hogy valamilyen formában változtatunk az életmódunkon és megpróbálunk egy egészségtudatosabb életet élni. Amíg maga az ötlet, hogy jobban oda figyeljünk magunkra, nagyon dicséretes, valamint, hogyha még konkrét elképzeléseink is vannak, hogy min akarunk változtatni és minek az érdekében akarunk változtatni nagyon hasznos, ezt sokszor mégsem a megfelelő módon végezzük. Sajnos sokszor hajlamosak vagyunk extrém dolgokhoz folyamodni és irreális célkitűzéseket állítani magunk elé
Melyek az úszás 12 legfontosabb előnyei?
2022.06.10A Mozgás=Egészség mozgalom szakértői a WHO javaslataival egyetértve javasolják a felnőtteknek, hogy hetente 150 perc mérsékelt aktivitást vagy 75 perc erőteljes tevékenységet végezzenek. Az úszás kiváló módja annak, hogy az egész testet és a szív- és érrendszert megdolgoztathassa. Egy óra úszás majdnem annyi kalóriát éget el, mint a futás, anélkül, hogy ez káros hatással lenne a csontokra és az ízületekre.
Nem lehet elég korán kezdeni. A rendszeres fizikai aktivitás szerepe óvodásoknál és az iskoláskorúak körében.
2022.06.06A gazdaságilag fejlett országokban azonban már évtizedek óta megfigyelhető tendencia, a fizikai inaktivitás nagymértékű növekedése, ami sokszor szinte mindig együtt jár az üléssel töltött idő növekedésével is. Ennek együttes megjelenése, −- vagyis nem elég, hogy sokat ülünk, de keveset is mozgunk −- egyre fenyegetőbb népegészségügyi problémát jelent. Ezek a nem kívánatos jelenségek visszavezethetőek a már csecsemő, gyermek, - és serdülőkorban kialakult rossz beidegződésekrehez
Miképpen érinti az idegenbeli mérkőzésekre vagy versenyekre való utazás a sportolókat? II. A kimerült sportoló nem jó sportoló
2022.06.03A sport népszerűségének növekedésével, a versenyek, mérkőzések számának és az utazási igények növekedésével nem lebecsülhető a sportolók terhelésének monitorozása a táplálkozási programozással, a felépülési, rehabiltációs módszerek megvalósításával és a megfelelő alvási gyakorlatokkal kombinálva.
Miképpen érinti az idegenbeli mérkőzésekre vagy versenyekre való utazás a sportolókat?
2022.06.01Sok embernek kell munkába járnia: egyes alkalmazottak naponta ingáznak, mások alkalmanként több ezer kilométert vezetnek üzleti úton. Sokak számára az utazás a munkájuk része, így vannak ezzel az élsportolók is, hiszen, ha csak a magyar futball bajnokságot nézzük, egy Zalaegerszeg Debrecen bajnoki labdarugó mérkőzés lejátszásához több száz km-t kell megtenni a két helyszín között. És még nem is beszéltünk a nemzetközi bajnokságokról, világversenyekről.
A kerékpározás hátrányai és biztonsági kockázatok
2022.05.31A kerékpározásnak a korábbi cikkünkben bemutatott számos előnye mellett természetesen vannak olyan árnyoldalai is, melyeket a kerékpározás elkezdésekor figyelembe kell venni. Ezek elsősorban a szabadban végeztt kerékpározásra vonatkoznak, amely az állandóan változó környezeti viszonyok okozhatnak.
A kerékpározás legalább 12 egészségügyi előnye
2022.05.28A szabadidős kerékpározás egy alacsony hatású aerob testmozgás, amely számos előnnyel jár minden korosztály számára. Az intenzitását szabadon választhatjuk meg, így könnyeb alkalmazkodhatunk az egyének edzettségéhez, fizikai terhelőképességéhez, fizika állapotához. Kerékpározhatunk, mint közlekedési lehetőség munkába járásra, vagy csak úgy alkalmanként a magunk szórakozására kirándulásra, illetve intenzív módon, edzésként, sportolásként egyaránt
Mennyit kell gyalogolnunk naponta, hogy tovább éljünk? Minél többet futunk, annál hosszabb élet áll előttünk.
2022.05.26Minél többet futunk, annál hosszabb élet áll előttünk. De egy bizonyos ponton viszont ez már nem elég, és a napi lépésszám növelése már nem segít, tekintettel arra, hogy az öregedés csak lassítható, de egyelőre még nem megállítható.
A futás élettani hatása
2022.05.15Amennyiben megnézünk egy atlétikai versenyt, akár élőben, akár a televízión keresztül, rögtön szembeötlik, hogy az élsportolókat mintha „más fából faragták” volna. Főleg az állóképességi sportolók azok, akikről egyértelműen kiderül, hogy a rendszeres edzéseknek például a rendszeres futásnak igen jelentős hatása van a test összetételére, izomzatára, alakjára. Sokan teszik fel a kérdést, hogy a futás hogyan változtatja meg a az emberi test felépítést. Az alábbiakban tekintsük át röviden, hogy a futás milyen pozitív hatással van az izmokra, az anyagcserére, a szív- és érrendszerre és a mentális egészségre.
A hidratáció jelentőségéről röviden
2022.05.13A hidratáció nem korlátozódik csupán a testnedvek feltöltésére, hanem ásványi anyagok, elektrolitok, szénhidrátok és aminosavak bevitelére, azok szállítására szolgáló lehetőség. A kiszáradás és ennek következményként a hiponatrémia, hipokalémia (magas vér sűrűség, az alacsony nátrium, kálium szint) nagy mértékben befolyásolja akár a szabadidős sportolók, akár a tapasztalt élversenyzők, profi sportolók teljesítőképességét egyaránt. Továbbá a kiszáradás a test maghőmérsékletének veszélyes növekedését eredményezheti és így hőbetegséghez, hőgutához vezethet.
A kávé, koffein fogyasztás állóképességre gyakorolt pozitív hatása
2022.05.10Különböző sporteseményeket megelőzően a sportolókat számos aspektusból vizsgáló kérdések közül rendre előkerül a megfelelő táplálkozás és ezzel egyidőben, hogy vajon melyek azok a legálisan fogyasztható étrend-kiegészítők, italok, melyek egyértelműen a sportolók eredményességét javíthatják, a jobb teljesítményt segíthetik elő. Egyik figyelemre méltó kutatást az Isic, A Kávét Vizsgáló Tudományos Információs Intézet, szolgáltatta a legújabb eredményeik alapján, mely megerősítette a kávé, illetve a fő komponensének a koffeinnek pozitív szerepét a teljesítmény fokozásában, köszönhetően annak a teljesítményre vonatkozó bioaktivitásában.
Idős kor - csontritkulás és a testmozgás
2022.05.05A csontritkulási törések életkorhoz igazított előfordulása Európában folyamatosan emelkedik. Az elmúlt 30–35 évben a csigolyatörések előfordulási gyakorisága a nőknél 3–4-szeresére, a férfiaknál pedig több mint négyszeresére nőtt.
Miképpen erősíti a rendszeres testmozgás a csontokat?
2022.05.01Sokan úgy gondolják, hogy mivel a csontjaink nem mozognak, amiatt nem is változnak sokat azután, amikor már növekedésünk befejeződött. Azonban ez tévedés, a csontjaink folyamatosan és dinamikusan alkalmazkodnak és változnak az életünk folyamán a terhelési körülményekhez, így egy állandó csontátalakításnak nevezett folyamaton mennek keresztül.
LIFTMENTES NAP április 27/ NO ELEVATORS DAY ÁPRILIS 27
2022.04.27A LIFTMENTES NAP vagy a NO ELEVATORS DAY is egy módja annak, hogy felhívjuk az emberek figyelmét egy egyszerű és könnyen hozzáférhető lehetőségre, annak érdekében, hogy fizikailag aktívak legyenek. Ezért a világ számos országában, - így Magyarországon is - 2022. április 27-én ismét arra biztatjuk az embereket, hogy gondoljanak a lépcsőkre, mint vonzó, szórakoztató és hasznos eszközre, ahelyett, hogy a liftet használnák feljutni az első, a második, de akár a tizedik emeletre is.
MINDENNAP SÉTA, A MINDENNAPOK EGÉSZSÉGÉÉRT
2022.04.24A séta, a nagy vázizmok ritmikus, dinamikus, aerob tevékenysége, amely révén ennek nagyon sokrétű egészségre kifejtett előnyeit minimális káros mellékhatással mellett is elérhetjük. A megszokottnál gyorsabb és megfelelő mértékű gyaloglás a kornak megfelelő maximális pulzusszám 70%-át meghaladó „edzési zónába” fejleszti és fenntartja a fizikai erőnlétet, ezáltal növeli a szív- és érrendszeri kapacitását és állóképességet a mindennapi munkához és a mindennapi mozgásokhoz. A lábak, a végtagok és az alsó törzs izmai megerősödnek, melynek következtében megmarad a fő ízületek rugalmassága, javul a testtartásunk.
A fizikai aktivitás mértékének összefüggése a szorongással, a depresszióval és a jól-léttel európai serdülők körében.
2022.04.22Egy nemrégen közzétett keresztmetszeti vizsgálatban - amelyben a magyar serdülők eredményei is benne foglaltatnak - a fizikai aktivitást, a sportban való részvételt, valamint ezek mértékét vizsgálták a jól-léttel, a szorongással és a depressziós tünetekkel összefüggésben, európai serdülők nagy reprezentatív mintájában.
A nagyszámú fizikai aktivitással kapcsolatos adatok a világban nagymértékű egyenlőtlenségeket mutatnak!
2022.04.20A fizikai aktivitással kapcsolatos tanulmányok többsége olyan információkon alapul, amelyek vagy önbevallásból származnak, az ezzel járó torzításokkal, vagy pedig a már sokak által használt aktivitásmérő érzékelőkkel mérik, azonban ez esetben nem rendelkezünk nagyszámú és minden földrészre kiterjedő alannyal, akiknek az adatait elemezni tudnánk.
A testmozgás után regeneráció fontossága és előnyei II. Az edzés és relaxáció egyensúlya
2022.04.19Fontos, hogy célunk legyen a hatékony, teljesítménynövelő edzés és az azt követő relaxáció közti egyensúly megtalálása és megtartása. Ha ezt az egyensúlyt a regeneráció és a testmozgás között nem sikerül megtalálnunk, akkor vagy a teljesítményünk nem fog fejlődni, vagy pedig a túlterhelés veszélye jelentkezhet.
A testmozgás után regeneráció fontossága és előnyei I. Milyen a megfelelő, sportolást követő regeneráció?
2022.04.13Mennyi időt töltünk testmozgással egy héten? És mennyi időt töltünk, valódi pihenéssel és feltöltődéssel? Valójában sokan összekeverik a pihenést, azzal, hogy nem sportolnak és minden időt, amit nem futással, kerékpározással, vagy erősítéssel töltenek pihenésnek fognak fel. Az edzéssel töltött időt könnyen meghatározhatjuk, azonban a pihenő időt már nehezebb, hiszen magát a pihenést sem tudjuk sokszor jól meghatározni. Azzal, hogy éppen nem végzünk izommunkát, vagy pulzus és keringésfokozó tevékenységet, még nem mondhatjuk azt, hogy pihentetjük a szervezetünket, hiszen például munka és autóvezetés közben is koncentrálnunk kell, oda kell figyelnünk számtalan dologra a környezetünkben és mindezzel közel sem a megfelelő regenerációt segítjük elő.
A fizikai aktivitás óvodás korban
2022.04.05Valóban szükségünk van az óvodások fizikai aktivitásának előmozdítására? Sokunk számára úgy tűnik, hogy a kisgyermekeknek nincs szükségük fizikai aktivitásra, hiszen egész nap csak rohangálnak, izegnek-mozognak. Azonban ez nincs teljesen így, hiszen az elhízás aránya veszélyesen magas már a kisgyermekeknél. Míg ezek a tendenciák még nem annyira jellemzőek a 2-5 éves gyermekek körében, azonban kikerülve az óvodából, vagyis az „idősebb” gyermekek esetében a szülőknek, a gondozóknak, a tanítóknak kell gondoskodniuk arról, hogy ezek a kisgyermekek is sok-sok aktív játékidőt kapjanak minden nap.
Önmagában a rendszeres napi séta csökkentheti a tüdőgyulladással összefüggő halálozást az idősebb emberek körében?
2022.04.02Az alsó légúti fertőzés a negyedik vezető halálozási ok világszerte. Egy nemrégiben közzétett felmérés alapján ez a betegség 2017-ben több, mint 1 millió halálesetért felelős. Az idősödő társadalmakban ezek a hatások súlyosabbak, ahol ez a második vezető halálozási oknak tekinthető. Előfordulása azonban várhatóan drámaian növekedni fog az idősödő társadalmakban. Valójában Japánban az alsó légúti fertőzés jelenleg a harmadik leggyakoribb halálozási ok, főleg a férfiak körében. A tüdőgyulladás különösen elterjedt az időseket érintő alsó légúti betegségek között, és gyakran kórházi kezeléshez és halálozáshoz vezet.
Sportolhatunk a várandósság alatt? Milyen sportágak ajánlottak a terhesség alatt, hogyan és mikor?
2022.03.26A terhesség és a sport nem zárja ki egymást. Éppen ellenkezőleg, az ezzel a területtel foglalkozó tanulmányok azt mutatják, hogy a terhesség alatti mérsékelt fizikai aktivitás kevesebb komplikációval jár a szülés során.
Hogyan segíti a pihentető alvás a testmozgást?
2022.03.22Mindenki előtt ismert helyzet, hogy amikor egy esti program elhúzódik, akkor sokan aggódnak, hogy miképpen fogják bepótolni az egyébként máskor alvással töltött, de most kiesett pihenési időt. Ez a „nem mindennapi” helyzet általában másnap áll rajtunk bosszút, amikor a telefonon beállított ébresztés vagy a jól megszokott ébresztőóra csengője durván felébreszt bennünket, és az egyébként máskor oly könnyű felkelés igazi kínzássá válik. Ha végre sikerült mégiscsak kikelni az ágyból, sajnos sokáig nem térünk igazán magunkhoz. Ilyenkor általában a koncentráció hiánya és a tartósan bosszús, rosszkedvű viselkedés jellemzi az ember hangulatát, és mindennek tetejébe a percek óráknak tűnnek – nem éppen a legjobb feltételek egy eredményes és kellemes naphoz.
Alvás Világnapja 2022/A World Sleep Day - Tények az alvásról és a testmozgásról: segíthet-e az edzés jobban aludni?
2022.03.17Ha valaha is voltak nehézségeink az elalvással, gondolataink csupán „csak” az alvásproblémák felé fordulnak. Minél inkább próbálunk elaludni, annál inkább azon töprengünk, hogy miért nem tudunk elaludni és ez egyre inkább ébren tart. És ez az egész ördögi körként működik. Megoldás lehet, hogy belegondolunk, mi lehet az, ami hiányzik a napi rutinunkból, ami segít gyorsabban elaludni és átaludni az éjszakát, hiszen sok embernél nem csak az a baj, hogy nem tud elaludni, hanem az is, hogy hogy korán felébred és nem tud visszaaludni.
Valóban érdemes napi 10 000 lépést megtennünk egészségünk érdekében?
2022.03.16Az, a talán már mindenki előtt ismert jó tanács, hogy tegyünk meg napi 10 000 lépést, sokaknak inkább marketingfogásnak tűnik, mint tudományon tényeken alapuló ajánlásnak. Az igazság valahol a kettő között keresendő, hiszen már annak is számos előnye van, amennyiben kevesebb lépést teszünk. A napi 10 000 lépés elérése szerencsére számtalan egészségtudatos embert arra inspirált, hogy igenis tegyen meg közel ennyi lépést naponta. De vajon a napi 10 000 lépés valóban megváltoztatja általános egészségi állapotunkat, vagy ez csak egy újabb trend, ami jól hangzik?
A mozgás közbeni zenehallgatás jótékonyan hat nemcsak a teljesítményünkre, hanem az egészségünkre is.
2022.03.11Szakértők szerint a zene egyfajta figyelemelterelőként működik sportolás közben. Természetesen nem a környezetünkről kell elterelnie a figyelmet, hiszen az akár balesetveszélyes is lehet, hanem a sportolás közben jelentkező fáradtságról és esetleges fájdalomról.
Miképpen lehet a gyaloglást igazán hatékony testedzésként alkalmazni II.
2022.03.07A gyaloglást a lassabb tempójának köszönhetően gyakran a futáshoz képest sokan nem megfelelő, kisebb megterhelésű mozgásformának tekintik, azonban ez nincs így, hiszen a gyaloglás hatékony edzésformaként is megállja a helyét. A gyaloglásnak nagyon sok egészségügyi előnye van, hiszen, ha csak olyan szintre emeljük a pulzusunkat, hogy azért még tudunk beszélgetni, de már nem tudunk elénekelni egy dalt, akkor ez már megfelelő terhelést jelent a szervezetnek.
Miképpen lehet a gyaloglást igazán hatékony testedzésként alkalmazni I.
2022.03.04A COVID-19 világjárvány első időszakában, amikor sok országban az esti időszakban kijárási korlátozásokat vezettek be, így Magyarországon is volt egy kivétel: nevezetesen a szabad levegőn történő testedzés és a háziállatok sétáltatása.
Mikor kezdhet újra sportolni a serdülő gyermek a Covid-19 elleni oltás vagy az esetleges fertőzés után?
2022.03.01A magyar kormány operatív törzse az új koronavírus elleni küzdelem érdekében minden 12-17 éves gyermeknek és serdülőnek javasolja, hogy a BioNTech/Pfizer Comirnaty mRNS-vakcinájával legyenek beoltva. Az operatív törzs javaslata szerint az 5-11 éves gyermekeket is ajánlott vakcinázni, hiszen még mindig fokozott a Covid-19 okozta fertőzés súlyos lefolyásának kockázata. A rendelkezésre álló adatok szerint egyre több szülő döntött az ajánlásoknak megfelelően amellett, hogy beolttatja gyermekeit. Sok szülőben felvetődik azonban az a kérdés, hogy mikor engedheti meg a gyermekeinek, hogy az oltás után újra sportoljon?
A leggyakoribb három hiba az edzések során, ami közül az egyik már veszélyeztetheti az egészségünket is
2022.02.23A rendszeres edzés ellenére sok sportoló hiába várja a várva várt sikert. Ennek általában több oka lehet. Sokan hajlamosak azonban három komoly hibát elkövetni. SŐT, ebből az egyik még komoly sérülésveszélyt is rejt magában. Az Egyesült Államok Egészségügyi és Humánszolgáltatási Minisztériuma vagy a WHO által a fizikai aktivitásra vonatkozó szabályzatában javasoltak szerint a felnőtteknek esetében a megfelelő eredmény elérése érdekében, hetente legalább 150 percet kell/kellene közepes intenzitással és legalább 75 percet erőteljes, magas intenzitással kell gyakorolniuk. De a sportolóknak nem csak erre kell összpontosítaniuk, hanem arra is, hogy a leggyakoribb három hibát ne kövessék el. Az egyik ebből akár az egészségét is veszélyeztetheti.
Technológiai fejlődés és a mozgásszegény életmód, az elhízás kapcsolata
2022.02.20Már az őskorban törekedtek az emberek arra, hogy mindennapi létfenntartó tevekénységük megkönnyítésére új eszközöket, új megoldásokat keressenek, találjanak. A későbbiekben már tudatosan végezték ezeket a munkájukat megkönnyítő anyagok, eszközök fejlesztését, ami révén mindennapi tevékenységeiket kevésbé munkaigényessé és hatékonyabbá tegyék, ami azonban egyre inkább elvezetett a mozgásszegény életmód elterjedéséhez, ami napjainkban, a számítógépek, a televízió elterjedésével, szinte már járványszerű mérteket öltött. Az orvostudományban is olyan eljárások, kezelések, gyógyszerek kifejlesztésére került sor a technológiai fejlődés révén, amely viszont a várható élettartam jelentős növekedését eredményezte.
Létezik olyan, hogy „jó” fájdalom? Mi a különbség a „jó”, illetve „rossz” fájdalom között?
2022.02.16Sportolók közt tudvalevő, hogy egy kis kényelmetlenség, izomfájdalom, izomláz a sportolói élet része és valójában nélkülözhetetlen a fejlődés érdekében. Az izomerő növekedéséhez azonban elengedetlen olykor a határokat feszegetni, amikor is azt érezhetjük, hogy „égnek” az izmaink, mind ehhez könnyen hozzá lehet, illetve hozzá is kell szoknunk, ha fejlődni akarunk, hiszen mindez a sport része. Ez a fájdalom legtöbbször meglehetősen rövid életű és nem tart tovább 1-2 napnál, hívhatjuk úgyis, hogy ez a szükséges, jó fájdalom.
A fizikai aktivitás és a sport szerepe a mentális egészségben
2022.02.13A fizikai aktivitást a mentális egészség és a jobb közérzet összekapcsolására vonatkozó bizonyítékok már régóta ismertek a szakemberek körében, ennek ellenére még mindig számos olyan tényező létezik, amely gátat szabhat az ilyen tünetekkel élők számára, hogy aktívan részt vegyenek a sportéletben és kihasználják a fizikai aktivitás pozitív szerepét. A mentális egészségügyi problémák gyakoriak, és ez a „fogyatékosság” az egyik legnagyobb probléma ezen a területen. Egyes források szerint például az Egyesült Királyságban a lakosság 23%-a él együtt ezzel a problémával. A leggyakoribb mentális problémák Angliában a depresszió, az általános szorongás, a pánikbetegség, és ezek keveréke.
Demencia és a sport
2022.02.10A demencia egy olyan tünetegyüttes, amelynek a hátterében minden esetben, bármely okból bekövetkező agyi elváltozások állnak. Ilyen tünetek lehetnek például az emlékezetkiesés, a gondolkodás nehézsége, a lassuló problémamegoldó képesség vagy a megszokott normális nyelvi készségek leépülése. Ezek a tünetek majdnem minden esetben korlátozzák a mindennapi normális tevékenységüket.
Tanácsok az extrém hidegben való sportolás negatív hatásainak kivédésére
2022.02.07Számtalan sportot lehet űzni, és sokan űznek is nagy hidegben. Gondolhatnánk, hogy csak jól fel kell öltözni, és valahol ez így is van, ám nem árt óvatosnak lenni. Az alábbiakban ezekre a negatív következmények kivédésére hívjuk fel a figyelmet.
Sportolás extrém hidegben
2022.02.05Számtalan sportot lehet űzni, és sokan űznek is nagy hidegben. Gondolhatnánk, hogy csak jól fel kell öltözni, és valahol ez így is van, ám nem árt óvatosnak lenni. Természetesen az sem mindegy, hogy mit értünk hideg alatt, hiszen van, aki már 10 Celsius fokos hőmérséklet alatt fázik, és nem sportol szabadtéren, de van, akinek a kemény mínuszok sem jelentenek akadályt.
A rendszeres sportolás ellenére is kövérebb leszünk? Igen a vártnál gyakrabban
2022.02.02A sport egészséges, ez szerencsére már nem lehet kérdéses. Vannak, azonban olyan megfigyelések is, hogy a rendszeres testmozgás ellenére sokan egyáltalán nem lesznek fittebbek, sőt bizonyos esetekben még testtömegük is nőni fog.
Sport idős korban? Igen, sport időskorban
2022.01.26Szigorúan véve az öregedési folyamat már a születéskor kezdődik, azonban 35 éves kortól az öregedés felgyorsul. Hogy pontosan mi történik az öregedés időszakában és mitől öregszünk, tudományos szempontból még nem teljesen tisztázott. Mai tudásunk azt feltételezi, hogy genetikai hatások, sejtváltozások és környezeti tényezők kombinációja együttesen felelős az öregedésért. Mindenki szeretne a lehető leghosszabb ideig fitt és egészséges maradni – ennek a vágynak valóra váltásához minden eddiginél fontosabb az időskori egészséges életmód elveinek betartása: • a megfelelő étkezés idős korban • vitaminok és egyéb étrendkiegészítők igény szerinti fogyasztása • a kiegyensúlyozott folyadékháztartás megtartása • rendszeres sport és testmozgás
Gyorsabb járás, hosszabb élet?
2022.01.23Már szinte unalomig ismerjük -bár még mindig nem tudatosult mindenkiben -, hogy a megfelelő mennyiségű testmozgás elengedhetetlen a hosszú és nem utolsó sorban egészséges élethez, azonban érdekes kérdés, hogy vajon a gyaloglás sebessége milyen hatással van a várható élettartamra?
Mikor érdemes sportolni, reggel vagy este? A tudomány megadja rá a választ!
2022.01.19Számos vita övezi a kérdést, hogy melyik napszak a legalkalmasabb a testedzéshez. A reggelente sportolók azzal érvelnek, hogy jobb lesz tőle az anyagcseréjük, míg az este sportolók szerint viszont olyankor nehezebb fogyni, ellenben az esti edzés után könnyebb elaludni, amivel azonban a reggel pártiak nem értenek egyet. Vajon hol lehet az igazság?
A futás alacsonyabb kockázattal járt a szív- és érrendszeri és a rákos megbetegedések halálozásában. Minél több, annál jobb?
2022.01.16Egy hat kohorszból álló és 232 149 résztvevő összesített adatait felmérő kutatás célkitűzése volt megvizsgálni, hogy a rendszeres futásban való részvétel és a futás mennyisége milyen mértékben csökkenti a szív- és érrendszeri, illetve a rákos megbetegedések esetében az elhalálozás mértékének kockázatát egy nem klinikai jellegű felnőtt populációban.
Masszázzsal a sportsérülések ellen
2022.01.12A gyógymasszázs egy különösen hatékony módja a sportsérülések kezelésének. Számtalan sportoló vonta már be a masszázst a versenyekre való felkészülésébe, sérülések megelőzésének és már kialakult sérülések hatékonyabb kezelésének céljából, így manapság már a modern sport nélkülözhetetlen elemévé vált a sportmasszázs. Manapság az élsportban, sportolók és edzők egyaránt egyetértenek abban, hogy annak az extra plusznak az elérésében, mely versenytársaik elé helyezheti őket, nélkülözhetetlen helye van a rendszeres és szakszerű masszázsnak. Mióta előtérbe került ez a kezelési forma, egyértelműen a rendszer részévé vált és már nincsen sportág, vagy sportcsapat melynél ne alkalmaznák a sérülések elkerülésének és a megfelelő állapot elérésének érdekében.
A félóránkénti mozgás csökkentheti az ülő életmód negatív hatásait
2022.01.07Ha egész nap ülünk a munkahelyen, ha sokat ülünk otthon a számítógép, vagy a televízió előtt, akkor nagyon ügyeljünk arra, hogy a lehető leggyakrabban - legalább 30 percenként – próbáljunk felállni és bármiféle mozgásos tevékenységet végezni. Ennek érdekében a munkahelyen a szomszéd asztalnál vagy a másik szobában ülő munkatársunknak ne e-mailt küldjünk, hanem álljunk fel, a telefonunkat tegyük a másik asztalra, hogy fel kelljen állni, amennyiben beszélni akarunk, a nyomtatót is tegyük messzebb íróasztalunktól. Amennyiben elmerülünk a TV előtt a filmek nézésében a reklámszünetben ne a konyhában menjünk valamiféle nassolás céljából, hanem mozgassuk át testrészeinket. A hosszú autóutón is legalább óránként álljunk meg egy pihenőben és mozgassuk át végtagjainkat. Ezek egyszerű dolgok, félóránként keressünk ürügyet arra, hogy felálljunk és mozogjunk egy kicsit. Még ha napi rendszerességgel sportolunk is, akkor is ügyeljen arra, hogy a hosszú ülések közben tartsunk szüneteket és mozogjunk, mert a rövidebb időtartamú edzések, testmozgás nem elegendő ahhoz, hogy kellő mértékben csökkentsük az ülés okozta kockázatokat.
A téli sportok és az egészség II.
2022.01.04Legyen szó szánkózásról, síelésről, korcsolyázásról, vagy csak egyszerűen téli túrázásról: a téli sportok nemcsak szórakoztatóak, hanem fitten és egészségesen is tartanak, azonban kellő mértékben fel kell készülni egy téli túrára, síhétre, hiszen ilyenkor kikerülünk megszokott körülményeink közül és alkalmazkodni kell az új helyzethez.
A téli sportok és az egészség I.
2022.01.01A hideg idő beköszöntével már sok helyen üzemelnek a téli síterepek a korcsolyapályák, működnek a sífelvonók. Mert egyre több tudományos tanulmány bizonyítja, hogy a téli sportok sokféleképpen elősegíti a „jól létet”, valamint a testi és lelki egészséget. Már egy nap sportolás, mozgás a téli napsütésben, a szabadban, - főleg pandémia idején – észrevehetően támogatja a szervezetünk jólétét és minél többször és minél hosszabb ideig vagyunk télen a szabadban, annál inkább jelentkeznek az egészséget támogató pozitív hatások. Például már egy napi síelés után észrevehető és mérhető a hatás: aki hosszú éveken át minden szezonban, - persze amennyiben teheti - csak 4-5 napot is síeléssel, sífutással tölti napjait, már számíthat arra, hogy a teste és a lelke is fitt és egészséges marad egészen idős koráig.