Kik vagyunk?
A mozgásszegény életmód kedvezőtlenül hat az emberek életminőségére és életesélyeire. Számos betegség megelőzhető lehetne a rendszeresen végzett testmozgással. Egy 2010-ben elvégzett felmérés szerint, a magyar lakosság 77%-a gyakorlatilag inaktívnak tekinthető, azaz havi három alkalomnál nem mozog többet (Eurobarometer). Sajnos ez az arány azóta sem javult.
A mozgáshiányból (is) származó betegségek jelentős terhet rónak az amúgy is finanszírozási nehézségekkel küzdő magyar egészségügyi ellátásra. Szakértői vélemények szerint, már napi 30 perces, közepes intenzitású mozgással 20-30%-al csökkenteni lehetne bizonyos betegségtípusok (elhízás, magas vérnyomás, daganatos betegségek, kardio-vaszkuláris betegségek, csontritkulás, cukorbetegség) kialakulási veszélyét, mivel ezek a betegségek bizonyíthatóan összefüggésben vannak a mozgásszegény életmóddal. Ráadásul nem csak a megelőzésben, hanem a gyógyítás folyamatában is nagy szerepet kaphat a mozgás, amikor a kezelést végző szakember javaslata alapján, az előírt módon és gyakorisággal végez a páciens bizonyos mozgásformákat. Azaz „mozgást receptre”.
Az Amerikai Sportorvosi Kollégium (American College of Sports Medicine - ACSM) 2010-ben, szokásos éves tanácskozásán indította el a Mozgás mint gyógyszer (Exercise is Medicine - EIM) elnevezésű programját, mely a lakosság rendszeres testmozgásra szoktatását tűzte ki célul. A program hosszú távú célja a tudatformálás. A lakosság rendszeres testmozgásra szoktatásával az elsődleges prevenciót, azaz a betegségek kialakulásának megelőzését kívánja elérni, illetve a másodlagos prevenció keretében, a már kialakult, krónikus betegségek gyógyszeres kezelésének terápiás célú testmozgással való kiegészítését.
A kezdeményezés nem minden elemében vadonatúj, hiszen elméleti alapját a mozgásterápia (gyógytorna, gyógyúszás, vagy akár a hazai iskolai gyógytestnevelés) adja, amelyeknek alapfeltétele az orvosi javallat, és amelyet már régóta alkalmaznak hazánkban is. Az újdonság a primer prevenció hangsúlyozása, illetve a rendszer kidolgozottsága, komplexitása, magas színvonala és körültekintő szakmai igényessége. A kezdeményezés felöleli az indikáció feltérképezésén túl a diagnosztika és a terápia terén dolgozó egészségügyi, sport- és testnevelési szakemberek képzését, továbbképzését, valamint a legmodernebb teljesítmény-diagnosztikai eljárások alkalmazását.
Az Egyesült Államok után - ahol a rendszeres mozgást ma már receptre írják fel a háziorvosok – 2011-ben Európában is elindult a program.
A magyarországi mozgalom elindításának első állomása a 2011. április 1-3-án Lisszabonban tartott tanácskozás volt, ahol fő célként az EIM Európai Regionális Központjának megalakítását tűzték ki célul. A konferencián a Magyar Sporttudományi Társaságot Tóth Miklós, elnök képviselte. Egy hónappal később 2011. május 20-án Győrben, az MSTT VIII. Országos Sporttudományi Kongresszusa keretében rendezett „Exercise is Medicine” nemzetközi meghívásos szimpóziumon alakult meg a Magyar Sporttudományi Társaság Mozgásgyógyszer Bizottsága, és indult el útjára Mozgás=Egészség Program.
A Program célja, hogy a nemzetközi példák hazai viszonyokra történő adaptálásával, a hazai sajátosságok és lehetőségek feltárásával egyidőben a program fokozatosan országos szintűvé váljon, magába foglalva a szükséges infrastrukturális hálózat bővítését és a szakemberképzést is.
Vezetőségi tagok
Elnök
Prof. Dr. Tóth Miklós
Főtitkár
Dr. Szőts Gábor
Ügyvezető
Bendiner Nóra
Tagok
- Andok Ágnes
- dr. Apor Péter
- dr. Ács Pongrác
- Bartusné dr. Szmodis Márta
- dr. Bálint Géza
- dr. Bede Rita
- dr. Berkes István
- Bosnyák Edit
- dr. Dósa Andrea
- dr. Farkas Anna
- dr. Györe István
- Györfi János
- Karádi Réka
- dr. Karsai István
- dr. Komka Zsolt
- dr. Kovács Tímea
- dr. Martos Éva
- Melczer Csaba
- dr. Mónus András
- Protzner Anna
- Sótonyi Kata
- Szabó G-Noé Judit
- Trájer Emese
- dr. Udvardy Anna