Érdekességek
A fizikai aktivitás összefügg az agy térfogatával
2024.03.19A rendszeres fizikai aktivitás lehetséges neuroprotektív (az idegsejteket védő, neurodegeneratív folyamatokat lassító hatás) hatásai az agy szerkezetére nem teljesen egyértelműek, annak ellenére, hogy már korábban is összefüggést találtak a fizikai aktivitás mértéke és az ezzel egyenes arányban csökkenő demencia kialakulásának kockázata között.
A rendszeres mérsékelt és erőteljes fizikai aktivitás és a számszerűsített agytérfogat közötti összefüggések vizsgálatát 'mágneses rezonancia neuroimaging' technika segítségével vizsgálták amerikai és kanadai kutatók 10 125 egészséges személy részvételével egész-test MRI segítségével. A méréseket axiális, koronális és sagittális irányban is elvégezték.
A kapott eredményeket összevetették a résztvevők által elmondott, - vagyis önbevallásos módon - fizikai aktivitásuk mértékével, így felmérve, hogy a résztvevők hetente hányszor végeztek legalább 10 percnyi bármilyen, a légzésszámot és a pulzust megemelő fizikai aktivitást.
Az átlagosan 52 éves (52%-ban férfi) vizsgált személy közül 7 606 (75,1%) vallott be legalább 4,03 nap/hé aktivitásnál többet, vagyis amikor mérsékelt vagy erőteljes fizikai tevékenységet végzett. Az erőteljes tevékenységet folytatók valamivel fiatalabbak voltak és kevesebb volt köztük a nő.
A vizsgált személyek agytérfogata mind a szürkeállomány, mind a fehér állomány, mind a hippokampusz, mind a frontális, parietális és okcipitális lebeny méretét illetően korrelált a fizika aktivitás szintjével.
Ez a figyelemre méltó eredmény egyértelműen igazolja a fizikai aktivitás agy-védő szerepét.
Szerkesztői megjegyzés: A napi rutinba épített mérsékelt és erőteljes fizikai aktivitás a különböző agyi területek térfogatának növekedésével jár, aminek potenciális idegsejtvédő szerepe van.
Ennek érdekében, ugye ismerős:
„Egy kicsi mozgás mindenkinek kell, a karosszékből álljanak most fel! Ez a kis torna néhány percen át, ne tessék félni senkinek sem árt! „