Főoldal / Hírek / Érdekességek / Még egy lassú séta is jelentős előnyökkel jár

Érdekességek

Még egy lassú séta is jelentős előnyökkel jár

2024.01.12

Még egy lassú séta is jelentős előnyökkel jár



A séta sok szempontból jó és az egyik legjobb edzésforma a szív- és érrendszer egészsége számára. A séta javíthatja a keringést és az aerob erőnlétet, szabályozhatja a vérnyomást, javíthatja a vércukorszintet, valamint csökkentheti a stresszt és számos daganatos megbetegedés esetén csökkenti a megjelenés kockázatát.
És nem kell különösebben erőltetett, nagy tempóban sétálnia, hogy kihasználjuk a séta előnyeit, hiszen minden mozgásnak megvan az előnye, még egy egyszerű sétának is, hiszen az emberi szervezet számára nem az a jó, ha egész nap ül vagy fekszik, hanem sokkal inkább az egész napi mozgás.
Csak azért, mert úgy gondoljuk, hogy egy egyszerű séta a háztömb körül, - amikor még beszélgetni is tudunk és nem vesszük szaporán a levegőt vagy nem izzadunk meg, - nem elegendő, ez még nem jelenti azt, hogy ezzel nem teszünk jót a szervezetünknek. A szív, a tüdő és az agy jobban boldogul bármilyen tevékenységgel, még ha az visszafogott is, ezért fontos, hogy az emberek élvezzék a sétát hiszen sok ember számára ez lehet az egyetlen, még ha  kevés mozgási lehetőség, ezáltal a gyaloglás a szociális kapcsolatok szempontjából is az egyik legjobb tevékenység.

A séta, amely jót tesz a mentális egészségnek is
Valószínűleg nem véletlen, hogy a gyaloglás olyan nagy mértékben vált gyakorlattá a Covid-19 járvány idején, hiszen a járvány hatására egyre több embert kezelnek a mentális egészség megromlásával., ezért sok ember számára a séta a mentális egészségügyi terápia egyik legjobb formája.
De miért ajánlják a szakemberek a gyaloglást főleg az idősebb korosztálynak, illetve  mindenki számára hasznos mozgásformának, annak ellenére, hogy sokan kevésbé megerőltető mozgásformának tartják? Ennek talán az egyik legegyszerűbb oka, hogy ezzel segíthetünk kiegyenlíteni a szervezetben a stresszhormonként ismert kortizol-szintet, aminek egyensúlya a mindennapi stressz, a depresszió és a szorongás révén megbomlik. Minél többet ülünk, minél kevesebbet mozgunk, annál kevesebb energiánk lesz, ennek ellensúlyozására pedig a mindennapi séta a szervezet lelki, testi békéjét szolgálja.


A tanulmányok azt találták, hogy a stresszhormonok már napi 20 perces séta után is jelentősen csökkennek.

Bizonyos kutatások kimutatták, hogy a gyaloglás és a jóga hasonlóságot mutat a test és az elme megnyugtatásában. Mind a jóga, mind a séta meditatív mozgások, amelyek összekapcsolják testünket elménkkel és lélegzetünkkel és a tudomány szerint mindkettő segít csökkenteni a kortizol-szintünket.
Ráadásul a megrögzött, legkényelmesebb otthon vagy irodában ülök számára is csak minimális erőfeszítést igényel a friss levegőre való kilépés, ami jelentős előnyökkel jár, hiszen a napfény és a D-vitamin mindent megváltoztathat, nem kell időpontra menni és nincs szükség semmilyen felszerelésre. Csak felvesz egy cipőt, és kimegy a természetbe. Ez igazán feldobja a hangulatot.

Hogyan kezdjünk el sétálni a fittségi szintünk növelése érdekében?

A szakértők azt javasolják, hogy a felnőttek hetente legalább 150 perc közepes intenzitású aerob tevékenységet végezzenek. Ez apró szakaszokra, tevékenységi hullámokra is bontható. Persze, minden esetben, főleg, ha idősebb vagy bármiben is korlátozott valaki, akkor mielőtt hozzákezdene a rendszeres sétának, előtte forduljon orvosához vagy egy sportszakemberhez.
Ez különösen fontos akkor, ha olyan orvosi vagy ortopédiai állapota van, amely korlátozhatja a járási képességét például a séta nagyszerű gyakorlat a magas vérnyomásban vagy cukorbetegségben szenvedő betegek megsegítésére, de ügyeljen arra, hogy orvosa ismerje az Ön által végzett tevékenységeket, és ennek megfelelően tudjon tanácsot adni.
Ha valakinek olyan csípő-, térd-, boka- vagy lábproblémái vannak, amelyek korlátozhatják járási képességét, javaslat, hogy keressen fel egy sportorvost, hogy megtudja, milyen gyakorlatokat végezhet biztonságosan. Egy sportorvos megfelelő mozgást írhat fel, így minimalizálva a sérülések kockázatát. (folytatjuk)

https://www.thehealthy.com/exercise/walking/is-walking-good-exercise/




Kapcsolódó oldalak

Hírarchívum

Eseménynaptár

Támogatóink

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Magyar Olimpiai Bizottság
The Coca-Cola Foundation

Partnereink

Exercise is Medicine American College of Sports Medicine Magyar Sporttudományi Társaság Semmelweis Egyetem Semmelweis Egyetem – Testnevelési és Sporttudományi Kar OSEI – Országos Sportegészségügyi Intézet Szegedi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Edzők Társasága Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség Webbeteg.hu Webbeteg.hu - SportolOK
Főoldal | Elérhetőség | Adatvédelem | Impresszum
© 2013 mozgásgyógyszer.hu