Főoldal / Hírek / Érdekességek / A testedzés az egyik legjobb, már bevált antidepresszáns. Heti három alkalommal végzett rövid aerob edzés enyhítheti a klinikai depressziót

Érdekességek

A testedzés az egyik legjobb, már bevált antidepresszáns. Heti három alkalommal végzett rövid aerob edzés enyhítheti a klinikai depressziót

2024.10.11

Egy közelmúltban elvégzett randomizált klinikai vizsgálatok szisztematikus áttekintése azt mutatta, hogy az aerob testmozgásnak jelentős antidepresszáns hatása van a klinikai depresszióban szenvedő betegek számára.

Bárki, aki a fizikai aktivitással rendszeresen megizzad, saját tapasztalatából tudja, hogy az aerob edzés jó érzéssel tölt el bennünket. A rendszeres aerob testmozgás nagymértékben javítja mentális egészségüket. Sőt talán az aerob fizikai aktivitás egészségügyi előnyei másodlagosak a mérsékelt-erős fizikai aktivitás (MVPA) kognitív és pszichológiai előnyeihez képest. A szakirodalomban továbbra is heves és folyamatos vita folyik, hogy milyen mértékű legyen az aerob edzés ideális időtartama és intenzitása, amelyet napi/heti rendszerességgel kellene elvégezni a mentális egészség optimalizálása érdekében.

A kutatók az alábbi kérdésekre keresik folyamatosan a választ:

  • Milyen intenzitású aerob edzés (pl. könnyű, mérsékelt, erőteljes vagy intenzív) a legjobb a szorongás és a depresszió leküzdésére?
  • Naponta hány perc és heti hány óra fizikai aktivitás szükséges az antidepresszáns hatások kiváltásához?

A klinikai vizsgálatok legutóbbi szisztematikus áttekintése és metaanalízise 11 alkalmas vizsgálatot és 455 súlyos depressziós rendellenességben (MDD) szenvedő felnőtt (18-65 éves) beteget vont be.

Ahelyett, hogy esetükben antidepresszánsokat alkalmaztak volna, ezeket a betegeket átlagosan 45 perces, mérsékelt intenzitású, felügyelt aerob gyakorlatokkal kezelték hetente háromszor, kicsivel több, mint 9 héten keresztül.

Az eddigi klinikai vizsgálatok áttekintése megállapította, hogy az aerob testmozgás mérsékelt/nagyobb antidepresszáns hatásokkal rendelkezik a klinikai depresszió alacsonyabb kockázatával rendelkezők körében végzett vizsgálatok során, valamint a rövid távú (legfeljebb 4 hétig) beavatkozással végzett vizsgálatokban jelentős antidepresszáns hatást fejt ki.

A szisztematikus áttekintés és a metaanalízis tehát arra a következtetésre jutott, hogy az aerob testmozgásnak összességében szignifikánsan nagyobb antidepresszáns hatással rendelkezik az antidepresszáns gyógyszerekkel és/vagy pszichológiai terápiákkal összehasonlítva.

A tanulmány összességében tehát azt találta, hogy a felügyelt és ellenőrzött aerob gyakorlatok jelentősen elősegíthetik a súlyos depresszió kezelését a mentális egészségügyi szolgáltatásokban.

A metaanalízis egy konkrét dózis-válasz megértését is lehetővé tette: Eszerint a szisztematikus áttekintés alapján úgy tűnik, hogy a súlyos depressziós zavarban szenvedő felnőtt betegeknél a hetente három 45 perces, közepes intenzitású aerob edzés a depresszió enyhítésével jár.

https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/2720689




Kapcsolódó oldalak

Hírarchívum

Eseménynaptár

Támogatóink

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Magyar Olimpiai Bizottság
The Coca-Cola Foundation

Partnereink

Exercise is Medicine American College of Sports Medicine Magyar Sporttudományi Társaság Semmelweis Egyetem Semmelweis Egyetem – Testnevelési és Sporttudományi Kar OSEI – Országos Sportegészségügyi Intézet Szegedi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Edzők Társasága Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség Webbeteg.hu Webbeteg.hu - SportolOK
Főoldal | Elérhetőség | Adatvédelem | Impresszum
© 2013 mozgásgyógyszer.hu