Érdekességek 2016
A cukorbetegség helyzete és alakulása Magyarországon az utolsó másfél évtizedben
2016.12.14Először a hazai diabetológia történetében meghatározó jelentőségű, visszamenőleges vizsgálatot végeztek hazai diabetológusok a 2-es típusú cukorbetegség elmúlt másfél évtized folyamán történt alakulását illetően. Az alkalmazott módszer az OEP adatbázisának közel másfél évtizedre (2001–2014) visszatekintő, diabetológiai szempontból történő elemzése volt. A frissen, a Diabetologia Hungarica-ban 2016. decemberében megjelent munkában a 2-es típusú cukorbetegséggel kapcsolatos morbiditási mutatók alakulásáról, a kórházi kezelés jellemzőiről és az ellátás költségvonzatáról számolnak be.
Rendszeres fizikai aktivitás és a demencia
2016.12.08A demencia - a gondolkodás és az érzelmi képességek hanyatlása - gyűjtőszava olyan tüneteknek, amelyek a kognitív (megismerő) funkciók csökkenését írják le az agy betegségének vagy sérülésének következtében.
Szabad-e edzeni, aktívan mozogni a terhesség alatt?
2016.11.22Válaszolunk arra a kérdésre, amely sokszor felmerül sportoló jövőbeli kismamákban: szabad-e sportolni terhesség alatt? Edzeni vagy nem edzeni? Miért maradjak aktív terhesség alatt?
Valóban káros, ha a gyermekek súlyokkal edzenek?
2016.11.14Sokszor hallottunk már róla, de valóban igaz? Tényleg hatással van a gyermekek növekedésére a súlyokkal való edzés?
Különböző mértékű terhelések hatása az EEG aktivitásra
2016.11.02Az edzésterhelések a funkcionális szervrendszerek komplex válaszreakcióit váltják ki. Számos tudományos nemzetközi kutatás számol be arról, hogy az edzésnek milyen hatása van a szív és keringési, illetve a légző rendszerre, valamint az energiaforgalomra. Kevesebb vizsgálat foglalkozik azonban a fizikai terhelés közben, az agy működésével. Érdemes volt tehát megvizsgálni, hogy az élsportolók esetében fizikai terhelés alatt, annak különböző fázisaiban milyen folyamatok zajlanak le a központi idegrendszerben, különös tekintettel a tartalék energiaforrások terén.
Két félreértés a fizikai aktivitással kapcsolatban
2016.10.18Két tévhit létezik a sporttal kapcsolatban. Az egyik, hogy a fizikai aktivitás hatására feltétlenül megnő az étvágyunk, amely ellensúlyozza a sport hatására bekövetkező kalóriaveszteséget. A másik pedig, hogy a normál fizikai aktivitásnak nincs olyan kalória égető hatása, mint az étkezés korlátozásának.
Csillapítja a szülési fájdalmakat a korábbi sporttevékenység?
2016.10.10A sport és a rendszeres fizikai aktivitás a fájdalomra gyakorolt hatása régóta ismeretes. Az ember egészséges, normál élettani működése közben nem alakul ki fájdalom, ez csak akkor jelentkezik, ha valami patológiai, kóros folyamat zajlik szervezetünkben. A szülés ezzel szemben egy paradox helyzet, ahol a fájdalom egy természetes figyelmeztetésként szolgál és a nők nagy része erős fájdalmakat él át szülés közben, amelyek erőssége és intenzitása különböző.
MILYEN ÖSSZETEVŐKBŐL ÉPÜL FEL A FIZIKAI AKTIVITÁS PIRAMISA?
2016.10.04Megfontolt célok a napi fizikai aktivitás növelésére. Az elmúlt évtizedekben – bár az utóbbi időben talán megfigyelhetünk javuló tendenciákat is – főleg a városi lakosság körében egyre inkább növekszik az üléssel (számítógép, televízió) töltött idő és ezzel fordított arányban a fizikai aktivitás, a mozgás egyre csökken. Ez a nőket erőteljesebben, nagyobb százalékban érinti, mint a férfiakat. A felnőttkorra fokozatosan megjelenő inaktivitás súlyos halálozási és megbetegedési kockázatokat von maga után. A legutóbbi statisztikák alapján a magyar lakosság a legsúlyosabbak közé tartozik Európában.
Mi segíthet a hátfájáson?
2016.09.30Élete folyamán előbb vagy utóbb mindenki találkozik a hátfájással. Az emberek 74-85%-át érintik az ezzel a területtel kapcsolatos problémák. Ismertek azok a közismert teóriák, hogy honnan származik, és mi okozhatja a hátfájás: túl sokat ülsz, keveset mozogsz, vagy túl gyenge a törzs izomzatod stb.. Ehhez tartoznak még a strukturális sérülések, gerincbetegségek és pszicho-szociális tényezők. De a fő kérdés az, hogy hogyan tudunk tőle megszabadulni.
Mennyire biztonságos, ha sportolunk?
2016.09.26Az elmúlt időszakban megszaporodtak azok a híradások, amelyek az edzések, versenyek vagy a pihenési, regenerációs időszakában a sportolói tragédiákról szólnak, amelyet a hirtelen szívhalál (sudden cardiac death = SCD) okozott.
Karnitin a sport utáni hatékony regenerációhoz
2016.09.22Az L-karnitin nagyon fontos szerepet tölt be az energia anyagcserében. A hosszú szénláncú zsírsavakat szállítja a sejtek „energia átalakító” egységébe a mitokondriumába, ahol ezek a zsírsavak lebontásuk, vagyis oxidációjuk során, a béta oxidáción, a citrát-cikluson és a légzési láncon keresztül alakulnak energiává, melyet adenozintrifoszfát (ATP) formájában használjuk fel például a sportmozgás energiaigényének fedezésére.
Jóga félúton a terápia és a trauma között
2016.09.20Az alábbiakban ismertetjük azokat a félreértéseket, amelyek a testgyakorlatok kapcsán fordulhatnak elő.
Alacsony szénhidrát tartalmú táplálkozás a sportban?
2016.09.17Az alábbiakban egy rövid összefoglalást adunk az aktuális ismeretekről és a kockázati tényezőkről.
ELÉG A HÁTFÁJÁSBÓL - úszástechnikák hátfájásra
2016.09.08Az úszás a legjobb mozgásformák egyike hátfájás esetén. Egyrészről a törzsizmok erősödnek, másrészről a gerincoszlop nincs olyan nagy terhelésnek kitéve, így a hátfájós páciensek fájdalom nélkül edzhetnek. De nem minden úszásnem alkalmas a hátfájósok edzéséhez.
A TEST TUDJA!: mi az, ami jó neki
2016.08.31A sport, testmozgás és a táplálkozás kéz a kézben járnak egymással, főleg ha a prevencióról és az egészségről van szó. Nincs olyan, hogy CSAK egyfajta a helyes táplálkozási mód. Ezt egyre több szakértő és tudós látja így, és fellépnek az sport területén is, az ellen, hogy különböző komplikált, szigorú szabályokat építsenek be a táplálkozásába.
Az aerob vagy az anaerob edzés egészségesebb?
2016.08.10Az egészség szempontjából vajon melyik az egészségesebb, az aerob vagy az anaerob edzés. Nézzük, mit mond a tudomány.
Jóból is megárt a sok - avagy lehet-e az edzést túlzásba vinni?
2016.07.05Vajon van olyan határ, amely után az edzés már káros az egészségünkre? Kiértékeljük a tudomány jelenlegi állását a témában egy tudományos cikk alapján.
Munkahelyi Aktivitás
2016.06.28A munkahelyi lét – elsősorban a szellemi és az adminisztratív munkakörökben - egyre inkább az ülő életmódhoz vezet, amelynek következtében egészségügyi és súlyproblémák alakulhatnak ki.
Fizikai aktivitás Magyarországon 2014-2015: „Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőpr
2016.06.27Immár hat éves múltra tekint vissza „Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja”. A felmérés keretében egy, az egészségügyi kormányzat által is támogatott program részeként egy mozgó szűrőállomás járja az országot és segítségével évente körülbelül 200 helyszínen kerül sor egy prevenciós jellegű átfogó egészségi állapot felmérésre. Az Magyar Sporttudományi Társaság Mozgás=Egészség Programja révén 2014-es évben került először a programba a nemzetközi ajánlások alapján, a tudományos alapon összeállított, a fizikai aktivitást felmérő rizikókérdőív. A kérdőív kitöltése során nyert adatok alapján számolnak be az elemzett eredményekről, a szubjektív egészség megítélés és az elhízás kapcsolatáról.
Nemcsak Magyarországon probléma a túlsúly: az Egyesült Királyság is nagyon rossz helyen áll
2016.06.21Egy megbízható, globális méretű kutatás szerint Európa nyugati felén az Egyesült Királyságban él a legtöbb elhízott és túlsúlyos ember, Izland és Málta után. Ez a jelenség súlyos egészségügyi kockázatokkal járhat a jövőben.
Tanácsok kezdő sportolóknak
2016.05.24A kezdő sportolók számára eleinte a legnagyobb kihívást a kitartás jelenti. Adunk néhány tippet, melyeket figyelembe véve könnyebben legyőzi majd a kedvetlenségét, és megtartja lelkesedését.
A térdfájás lehetséges okai
2016.05.20A térdfájás, térdfájdalom gyakran jelentkező ízületi panasz, mely bármely életkorban előfordulhat. Fiatalok esetében legtöbbször túlerőltetés, sportolás következtében kialakuló nyálkatömlő-gyulladás, illetve sérülés, idősebb életkorban pedig porckopás következményeként jelentkezhet a térdízület fájdalma.
A fizikai aktivitás a szív és keringési betegségek ellen
2016.05.05Ha lenne egy olyan gyógyszer, amely közel annyira jótékony hatású, mint ahogy a rendszeres állóképességi edzés hat a szív-keringési rendszerre, azt valószínűleg kevesen tudnák megfizetni - írta nemrégiben Jürgen Weineck német szakember, és valóban az „Exercise is Medicine” vagyis a mozgásgyógyszer egy olyan csodaszer, amely serkentő hatású majdnem minden szervrendszerünk működésére.
Leszokni a dohányzásról sporttal
2016.04.25Abbahagyni a dohányzást nem könnyű, de sportolva könnyebb leszokni, annak ellenére, hogy az elején nehéz lesz a nélkül megmozdulni, hogy a tüdőnket próbára tennénk.
A HIIT és a prediabétesz
2016.04.22Egy 2014-es kanadai kutatás szerint a HIIT (High Intensity Intervall Training = magas intenzitású intervall edzés) edzésmódszer a kardio-metabolikus egészség számos mutatójában pozitív hatást eredményezett, de hogy milyen mértékben tudják elvégezni ezt a kemény edzést, arra egészen e vizsgálatig nem volt hiteles, tudományos kutatás.
A fizikai aktivitás intenzitása befolyásolja a csont ásványi anyag összetételét
2016.04.18A genetika és életmód nagymértékű befolyással bír a csontok fejlődésére. A fizikai aktivitás intenzitásának különösen nagy a hatása a csont egészségre. Egy dán kutatásban vizsgálták a fizikai aktivitás intenzitásának különböző szintjeit és a csont ásványanyag tartalmát, sűrűségét és a csontterület fejlődése közötti összefüggést.
A csontunk olyan, mint a törökméz
2016.02.21Persze nem mindegy, mekkora a lyuk ezen a törökmézen. Ha nem akarunk öregkorunkra görnyedt hátú, rőzsét cipelő negatív mesefigurára hasonlítani, jobb, ha foglalkozunk a csontritkulással. Csontjainkat már anyaméhben elkezdjük növeszteni. A gyerekkortól a fiatal felnőttkorig folyamatosan nő a csontállományunk, annak sűrűsége és ásványi anyag tartalmának mennyisége is, sőt ilyenkor mindent meg is teszünk ennek érdekében, persze sokszor a fogyókúrákkal, extrém sportágak űzésével e növekedés ellen is teszünk. Utána lassan elkezd ez a folyamat stagnálni, majd csökkenni. A szervezetünkben lévő mintegy 1-2 kg kálcium 98 százaléka a csontokban található. A nők csonttömegük legnagyobb részét a klimax idején vesztik el. Ami jóval előbb elkezdődik, mint gondolnánk. Úgy 40 év körül. A csontritkulás elsősorban a rugalmas üreges csontokat, a gerincet, a csuklót és a bokát érinti. Ez a csonttípus mikroszkóp alatt olyan, mint a törökméz.
Olyan betegségek, amelynek gyógyításában segít a mozgás, mint gyógyszer 1. rész
2016.02.16Az elmúlt évtizedek kutatásai alapján huszonhat olyan betegségcsoport különíthető el, amelynek kialakulásában, illetve a már kialakult betegség hatékonyabb kezelésében jelentős szereppel bír a rendszeres testmozgás. A huszonhat betegségcsoport a következő: a pszichiátriai betegségek, mint a depresszió, szorongás, stressz, skizofrénia, a neurológiai betegségek, mint a demencia, Parkison kór, szklerózis multiplex, az anyagcsere betegségek, mint a elhízás, hiperlipidémia, metabolikus szindróma, 2-es és 1-es típusú cukorbetegség, a szív-érrendszeri, illetve keringési betegségek, mint a magas vérnyomás, koronáriás szív betegség, agyvérzés, időszakos járászavar, a tüdőbetegségek, mint a krónikus obstruktív tüdőbetegség, asztma, cisztás fibrózis), a csont-izomrendszeri megbetegedések (osteoartritis, csontritkulás, hátfájás, reumatikus artritis) és a daganatos megbetegedések. A betegség kifejődésében és a tünetek csökkentésében fontos szerepet játszik a mozgásgyógyszer, bár néha a hatások vitatottak. Az alábbi cikk különböző tudományos cikkek megoldásait taglalja, az adott betegségekre vonatkozó optimális mozgásformával és azok mennyiségével, intenzitásával. A következő hetekben sorra vesszük a különböző betegségtípusok és a rendszeres testmozgás kapcsolatát. Kezdjük a depresszióval.
Hogyan hagyjuk abba a cigarettázást sporttal 2. rész Mítoszok a dohányzásról
2016.02.03A mítoszok olyan hiedelmek, amelyek nem felelnek meg a valóságnak, és olykor káros attitűdöknek és viselkedésformáknak adnak teret. Ilyen lehet a dohányzás is.
Hogyan hagyjuk abba a cigarettázást sporttal? Első rész
2016.01.16Dohányzásról való leszokás nem kis kihívás, de a sport segít benne akkor is, ha elsőre komoly kihívást fog jelenteni a mozgás a tüdőd számára.