Főoldal / Hírek / Érdekességek / A fizikai egészség javítása javasolt és fontos tényező súlyos mentális betegségek esetén

Érdekességek

A fizikai egészség javítása javasolt és fontos tényező súlyos mentális betegségek esetén

2024.07.12

A fizikai aktivitás/testmozgás és a súlyos mentális betegségek közötti kapcsolat egy igen fontos tényező az ilyen betegséggel élők esetében.

A súlyos mentális betegséggel élők körében az átlaghoz képest jóval nagyobb mértékben fordul elő többlethalálozás. Ennek a többlethalálozásnak a nagy része, körülbelül 75% -a az öngyilkosság helyett olyan gyakori társbetegségeknek köszönhető, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a légzőszervi betegségek, a cukorbetegség és a rák. A súlyos mentális betegséggel élők átlagosan 15-20 évvel korábban halnak meg, mint az általános népesség.

A korai diagnosztizálás és a megfelelő kezelés mellett a rendszeres fizikai aktivitás, a sport nagymértékben csökkentheti ezek mértékét, iletve kialakulásának kockázatát.

Az elmúlt 25 évben a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása és ennek halálos kimenetele az általános népességben nagy mértékben csökkent, miközben a súlyos mentális betegségben szenvedőknél ez az arány nem javult.

A súlyos mentális betegségek gyakran fiatalabbaknál jelentkeznek és visszavezethető  az egészségtelen életmódhoz, az egyéb társadalmi hátrányokhoz és a káros kardiometabolikus hatású antipszichotikus gyógyszerek alkalmazásához.  

A súlyos mentális betegségben szenvedőknél a kardiometabolikus betegség kockázati tényezők sokkal korábban jelentkeznek, mint az általános népesség körében.

A betegek 40 éves koráig a súlyos mentális betegségben szenvedők esetében három-négyszer nagyobb valószínűséggel fordul elő a metabolikus szindróma szemben az általános népességgel. A 2-es típusú cukorbetegség kétszer-háromszor gyakoribb, ami a súlyos mentális betegségben szenvedők 10-15% -át érinti. A szív- és érrendszeri betegségek háromszor gyakoribbak a skizofréniában szenvedőknél.

Az egészséget befolyásoló társadalmi tényezők mellett, mint a jövedelem, az oktatás, a munkakörülmények és a lakhatási körülmények az életmódnak is komoly szerepe lehet a súlyos mentális betegséggel élő emberek kardiometabolikus kockázati tényezőinek csökkentésében.

A kardiometabolikus betegségek megelőzésének lehetőségét már a diagnózis kezdetétől figyelembe kell venni a terápia kialakításánál, ennek egyik lehetséges megoldása a pszichózisban és skizofréniában szenvedő emberek esetében a fizikai egészség figyelemmel kísérése, annak ellenére, hogy a szokásos terápia inkább az antipszichotikus kezelésre, a hosszú távú mentális egészségi rendellenességek kezelésére használt pszichotróp gyógyszerek használatára összpontosít.

A diagnózis felállításánál a dohányzás, az egészség magatartás, a testösszetétel, a testtömeg-indexe megállapítása, a vérnyomás, a glükózszabályozás és a vérzsír paraméterek alakulása mellett mindenképpen figyelembe kell venni az egyén fizikai egészségének javítása érdekében ajánlott életmódbeli változásokat.

A rendszeres – ellenőrzött körülmények között végzett - fizikai aktivitás nagymértékben segíthet, mind a lelki tényezők, mind a fizikai közérzet javításban.

Fontos, hogy az új antipszichotikumok alkalmazásának első 6 hetében hetente kell értékelni a testsúlyt, mivel a gyors korai súlygyarapodás - például 3-4 kg az első 4 héten belül - hosszú távú súlygyarapodást és a kardiometabolikus rendellenességek nagyobb kockázatát előre jelzi. Az átlagos súlygyarapodás az antipszichotikus terápiával körülbelül 12 kg a kezelés első 2 évében.

A testsúly szabályozás esetében - ami kihat a további társbetegségek alakulására, megelőzésre is – ezért komoly szerep hárulhat a rendszeres fizikai aktivitás, mint terápiás eszköz alkalmazására.

 




Kapcsolódó oldalak

Hírarchívum

Eseménynaptár

Támogatóink

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Magyar Olimpiai Bizottság
The Coca-Cola Foundation

Partnereink

Exercise is Medicine American College of Sports Medicine Magyar Sporttudományi Társaság Semmelweis Egyetem Semmelweis Egyetem – Testnevelési és Sporttudományi Kar OSEI – Országos Sportegészségügyi Intézet Szegedi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Edzők Társasága Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség Webbeteg.hu Webbeteg.hu - SportolOK
Főoldal | Elérhetőség | Adatvédelem | Impresszum
© 2013 mozgásgyógyszer.hu