Érdekességek
Lépéseket számolni vagy az órát nézni a hosszabb, egészségesebb életért?
2024.07.03Az optimális fizikai aktivitás érdekében javasolt gyakorlati ajánlások általában a végzett tevékenység időtartamára összpontosítanak. Például a WHO, az Egészségügyi Világszervezet legalább heti 150 perc mérsékelt fizikai aktivitást javasol.
A Women's Health Study legutóbbi felmérés során nyert adatok elemzése, amely a napokban jelent az egyik legtekintélyesebb szaklapban (JAMA Internal Medicine) meg, azt sugallta, hogy a lépések száma is hasznos mérőszám lehet. Sokak számára talán egy ilyen ajánlást könnyebb betartani és az eredményt követni, bár, hogy egy adott héten mennyi ideig voltunk közepesen aktívak, az nem egy objektív adat. Hiszen gondoljunk bele, aki lassan halad, vagy kisebbeket lép, az mindenki esetében mást és mást jelent, mindez annak ellenére, hogy az ajánlás azt mondja, hogy
150 percig (minimum napi 30 perc öt napon keresztül) legyünk közepes intenzitással aktívak hetente.
A lépések számolása tehát néhány ember számára könnyebb lehet, különösen azért, mert a legtöbben már olyan telefont használunk, amely lépésszámlálóként is szolgálhat.
A 10 000 lépéses ajánlás
Azonban nincs még tudományosan megalapozott ajánlás a lépések számolására, részben a halandósággal és a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel összekapcsoló bizonyítékok hiánya miatt. A gyakran emlegetett napi 10 000 lépés az 1960-as években Japánban folytatott marketingkampányból származik, erről már sok korábbi cikkünkben is írtunk.
A fentiekben jelzett felmérés egy bostoni kórház munkatársai által vezetett kutatócsoport adatait elemezte, a felmérés az Egyesült Államokban 12 év alatt (1992-2004) végzett klinikai vizsgálat alapján történt, ami az aszpirin és az E-vitamin rák és szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére való alkalmazását vizsgálta.
A közzétett jelenlegi elemzésbe 14 399 olyan nőt vontak be, akik 62 évesnél idősebbek voltak, - átlagos életkor, 71,8 év - és esetükben nem diagnosztizáltak sem szív- és érrendszeri,- sem daganatos betegséget sem. Kérdőíveket töltöttek ki velük, és beleegyezésüket kérték arra vonatkozóan is, hogy egy 2011-2015. között kiegészítő vizsgálat részeként 7 napon keresztül fizikai aktivitásukat gyorsulásmérővel mérjék. A résztvevők életmódbeli adatait is feljegyezték, mérték a fizikai aktivitásukat, aktivitásuk időtartamát és a lépésszámukat is, amit 2022. december végéig követték nyomon, átlagosan 9 éven keresztül.
Kockázatcsökkentést figyeltek meg mindkét paraméter elemzése esetén
A résztvevők mérsékelt fizikai aktivitása átlagosan heti 62 percet tett ki, a napi lépések átlaga 5 183 volt. Mindkét fizikai aktivitási paraméter alacsonyabb mortalitást és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkenését eredményezett.
Azok a résztvevők, akik az ajánlott heti 150 percnél többet végeztek közepes intenzitású tevékenységet, 32%-kal alacsonyabb halálozási kockázatot mutattak, szemben azokkal, akik a legkevésbé voltak fizikailag aktívak. A napi 7 000-nél több lépést megtevő nők halálozási kockázata pedig 42%-kal volt alacsonyabb, mint a legalacsonyabb napi lépésszámmal rendelkezők esetében.
A fizikai aktivitás felső három negyedébe tartozó nők átlagosan 2,22 hónappal élték túl – amennyiben az időt vették figyelembe és 2,36 hónappal - amennyiben a lépések számát vették figyelembe - a legalacsonyabb negyedbe tartozókat. A túlélési előny független volt a testtömeg-indextől. A szív- és érrendszeri betegségek (szívinfarktus, stroke és kardiovaszkuláris mortalitás) megjelenése tekintetében a kutatók hasonló eredményeket figyeltek meg, mint a halálozás esetében.
Az eredmények alapján kijelenthető, hogy egyesek, különösen a fiatalabbak számára, a fizikai aktivitás magában foglalja az olyan sportokat, mint a tenisz, a foci, a gyaloglás vagy a kocogás, ami jól nyomon követhető lépésszámlálással. Mások esetében azonban az aktivitás kerékpározást vagy úszást jelent, ami könnyebben mérhető időtartammal, vagyis nem elég az egyik vagy a másik paraméter feljegyzése.
A tanulmány eredményei azt sugallják, hogy a 62 éves vagy idősebb nők körében a mérsékelt és közepes idő- és lépésszáma minőségileg hasonló volt a minden okból bekövetkező mortalitással és a szív- és érrendszeri betegséggel való összefüggésben.
A lépésszámláláson alapuló célokat a jövőbeli iránymutatásokhoz az időalapú célokkal együtt érdemes figyelembe, lehetővé téve a személyes preferenciák alkalmazását egyaránt.
Szerkesztői megjegyzés: az eredményeket érdemes megismételni a különböző populációkban is, vagyis férfiak és a fiatalabbak esetében is és figyelembe kell venni az etnikai kisebbségek és az alacsonyabb jövedelmű lakosság adatait is, akiknek gyakran kevesebb idejük és lehetőségük van a rendszeres, strukturált fizikai aktivitás végzésére
https://www.medscape.com/viewarticle/counting-steps-or-watching-clock-longer-life-2024a1000ac2