Hazai hírek, események
MILLIÓ LÉPÉS AZ ISKOLÁDÉRT MÁRCIUS 27-JÚNIUS 11_FELHÍVÁS
2023.03.21Tavaly a Magyar Szervátültetettek Szövetsége elindította a Millió lépés az életért kampányt. Ennek keretében 6500 embert ösztönöztünk az aktívabb életmódra, akik a rendszeres mozgás mellett számos fontos ismeretre tettek szert a szív- és érrendszeri betegségek felismeréséről és megelőzéséről. Az Aktív Magyarország Program támogatásával idén a „Millió lépés az iskoládért” kihívással szeretnénk a tanulókat, a szülőket – és mindenkit, aki szívesen segítené régi iskoláját – 77 napon keresztül mozgásra ösztönözni. A támogatásnak köszönhetően az iskolák 1 millió forintos sportszervásárlási támogatásban részesülhetnek. A verseny március 27-től június 11-ig tart.
Hit/Vallás-Sport Konferencia
2021.09.22A testi kultúra és a lelki kultúra, a hit, a vallás, az egyházhoz tartozás, a sport kapcsolatrendszere talán egy ritkábban kutatott, vizsgált területe mindennapjainknak, pedig létjogosultsága elvitathatatlan, hiszen hányszor hallottuk, hogy kikaptunk, mert nem hittünk a győzelemben, nem voltunk lelkileg felkészülve vagy ép ellenkezőleg, mekkora lelki tartása volt egy csapatnak és hitt a győzelembe., Hányszor hallottuk, hogy a sport révén, mint lelki eszköz is lehetett valakit kimenteni a „rossz társaságból”. Számos esetben olvashatjuk, láthatjuk tapasztalhatjuk, hogy nagy világversenyek helyszínein mekkora igény van a versenyzők, szervezők vallási, hitbéli igényeinek kielégítésére a kisebb templomok, kápolnák, imaházak létesítésére, ahol a különböző vallások követői otthonra, lelki elmélyülésre, áhítatra találhatnak. Ebben talán az, az igény tükröződik, hogy a világ legjobb sportolói és kísérőik a versenyek idején is élhessék megszokott életüket, abban az értelemben, hogy az általuk igényelt jogos „szolgáltatás”-k rendelkezésükre álljanak Régi törekvés annak vizsgálata, hogy van-e összefüggés a vallásosság és a sport között. Számos különböző szempontú vizsgálatot végeztek már e tekintetben, így tanulmányozták a különböző sportágak esetében vallás és sport kapcsolatát, valamint azt is kutatták, föllelhetők-e nemzetekre jellemző különbségek. Az esetek többségében találtak összefüggést a vallás, a hitélet és a sport világa között, viszonylag jelentős volt azon esetek száma, ahol a sportolók jelezték, hogy az esetlegesen felmerülő a sport területén felmerülő konfliktusaik, kudarcaik megoldásában, azok feldolgozásában nagy segítséget jelentett számukra a hit. Előfordultak olyan esetek is, amelyekben a sportolók úgy érezték, úgy élték meg, hogy hitük alapján már nem tudják folytatni a magas szintű, nagy igénybevételt jelentő sporttevékenységet, úgy vélték nem tudják jó szívvel elszámolni az erre fordított energiákat, a tanulást egy idő után fontosabbnak tartották a szabadidejüktől a sok időt elvevő edzéseket, sok esetben az is hozzájárult döntésükhöz, hogy a sportban eluralkodott a pénz szerepének az uralkodóvá válása. A hitbéli értékek megjelenése a sportéletben sokaknak segíthet abban, hogy a különböző torzulások ne váljanak uralkodóvá és a háttérbe szoruljanak. A sport, az iskolai és az egyéb tehervállalás, az önmagunk legyőzésének az igénye az egész embert, nemcsak a testet, de még inkább a lelket érinti, fogékonnyá tehet a spiritualitásra. A Magyar Sporttudományi Társaság, amely tevékenységével átöleli a legszélesebb tudományterületek és a sport, a testmozgás kapcsolatát, ezúttal a szeptember 28-ra tervezett konferenciáján – amelynek a Magyar Sport Háza előadóterme fog otthont adni - a fenti területek, nevezetesen a sport és hit, a sport és vallás, a sport és szakralitás közti kapcsolat témakörét szeretné körbejárni.
XVIII. Országos Sporttudományi Kongresszus, Pécs, 2021. június 02-04
2021.04.14Az előzetes regisztráció alapján közel 200 prezentáció hallható, látható a magyar sporttudosók képviselőitől a legkülönbözőbb témakörben, amelyek felölelik a „Sporttudomány az egészség és a teljesítmény szolgálatában” mottónk keretében a sporttudomány teljes mértékben lefedő témaköröket, a természettudományos kutatási eredmények és a társadalomtudományi vizsgálatok elemzések bemutatását. A főbb témakörök a teljesség igénye nélkül: Mozgás=Egészség, Covid-19 és a sport, olimpia, versenysport, egyetemi sport, utánpótlás-nevelés, sportorvoslás, prevenció, rehabilitáció, sportpszichológia, sportinnováció, sportgazdaság, sportjog, sportélettan, sportpedagógia, sportturisztika, rekreáció stb.
WORLD SLEEP DAY 2021 ALVÁS VILÁGNAPJA MAGYARORSZÁGON MÁRCIUS 18.
2021.01.28Az alvás világnapja célja, hogy felhívja a figyelmet az alvás fontosságára, idén különösképpen a pandémia által megváltozott életmód figyelembe vételével megelőzze és csökkentse az alvászavarokat. A megoldások alternatívájának alkalmazása széles körű nemzetközi és nemzeti összefogást igényel: a társadalom, a tudományok, az egészségügy, az emberek széles körű bekapcsolódása kívánatos annak érdekében, hogy mindent megtegyünk a jó alvásért, amelynek hatása meghatározó az egészségünk fenntartása érdekében.
"A magyar lakosság életmódja járványhelyzet idején: táplálkozás, testmozgás és lélek”
2020.12.17A koronavírus-járvány száz éve nem tapasztalt kihívások elé állított minket, magyarokat is. Azonban úgy tűnik, a napi nehézségek mellett hosszabb távú hatást is gyakorol az életmódunkra, méghozzá sokszor pozitív irányban. Mind erről egy friss kiadvány számol be, amely átfogó képet ad a témában folytatott hazai kutatásokról, melynek szerzői között megtaláljuk Társaságunk tagjait is. Hogyan változtak sportolási szokásaink a veszélyhelyzet ideje alatt? Másként választottunk-e a boltokban, és jobban figyelünk-e étkezéseinkre? A megváltozott szokásaink közül miket viszünk tovább a járvány utánra? Ezernyi kérdés, amelyet az elmúlt hónapokban a magyar szakemberek azért vizsgáltak, hogy a most zajló második hullámban, vagy egy esetleges jövőbeli vészhelyzetben az eddigieknél is gyorsabb, pontosabb reakcióval akár további életeket menthessenek meg. Eredményeik, következtetéseik most elérhetővé váltak egy hiánypótló kiadvány formájában, amelyet a projekt elindítójaként digitális formátumban, ingyenesen elérhetővé tettünk az érintett egészségügyi szakemberek és az érdeklődő nagyközönség számára.
XV. Országos Sporttudományi Kongresszus
2018.02.26Felhívás XV. Országos Sporttudományi Kongresszusra
Egészségrecept hideg hónapokra
2016.03.24Ha azt érzed, hogy tél vége felé már teljesen kimerültek az energiaraktáraid, legyengült az immunrendszered, és még a hangulatod is egyre rosszabb, most elmondjuk, miért a szabadban való mozgás a legjobb megoldás számodra. A témába Dr. Szőts Gábor, a Testnevelési Egyetem Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszék oktatója avatott be minket.
Eredményjelző: Magyar sport 2014
2015.01.13A Magyar Sporttudományi Társaság és annak Sportmenedzsment Szakbizottsága, valamint a Testnevelési Egyetem tisztelettel meghívja a Nyerges Mihály emlékére rendezendő Eredményjelző: Magyar sport 2014 című konferenciára, melyet a Testnevelési Egyetem Hepp Ferenc termében (1123 Budapest, Alkotás u. 44. Főépület I. emelet) tartanak 2015. január 29-én (csütörtökön) 14.00 – 17.30 óráig. Minden érdeklődőt szeretettel várnak!
Mi áll a preventív szemléletű alapellátási modell fókuszában? - interjú Dr. Papp Magorral
2014.12.04Dr. Papp Magorral, a program vezetőjével felelős szerkesztőnk dr. Bede Rita beszélgetett
TUDOMÁNYOS ÜLÉS A MOZGÁSRÓL – AVAGY, ÜZENETEK AZ AKADÉMIÁRÓL
2014.10.05Az Európai Mozgásgyógyszer konferencia – Berlin és Frankfurt után – immár kongresszusi rangra emelkedve, két napon át a Magyar Tudományos Akadémia nagyhírű termeiben visszhangozta az európai, a tárgykörben vezető kutató csoportok üzenetét – a mozgás lehet gyógyszer. Bár az üzenetek más-más formában fogalmazódtak meg, mégis összecsengő harmóniát hoztak létre, egyértelműen kiemelve a mozgás fontosságát, a különböző területek szoros együttműködésének, összefogásának szükségességét a közös cél elérésében.