Érdekességek 2017
Fizikai aktivitással az agyvérzés megelőzésére?
2017.12.30A rendszeres és megfelelő mértékű fizikai inaktivitás rizikófaktora lehet az érelmeszesedésnek és a magas vérnyomásnak. Azoknál a stroke-osoknál, (agyvérzés vagy szélütés, amikor egy vérrög által az agy oxigénellátása lecsökken vagy megszűnik, így ott a sejtek elhalhatnak) akik korábban relatíve magas fizikai aktivitással rendelkeztek, viszonylag kevesebb stroke utáni traumát figyeltek meg, két évvel a stroke után, összehasonlítva azokkal, akik kevésbé voltak aktívak a stroke előtt.
A magas vérnyomás betegség és a fizikai aktivitás
2017.12.30Egy 2002-es tudományos elemzés (meta-analízis), - amely egy millió ember adatain alapszik - lineráris kapcsolatot mutatott a kardiovaszkuláris halálozás kockázatának csökkenése és a csökkent vérnyomás között, vagyis amikor a szisztolés vérnyomás 115 Hgmm alatt, míg a diasztolés 75 Hgmm alatt volt. Megfigyelték, hogy 20 Hgmm-es csökkenés a szisztolés vérnyomásban és 10 Hgmm-es a diasztolésban felére csökkentette a kardiovaszkuláris elhalálozás kockázatát. A tudományos definíció szerint a 140 Hgmm feletti szisztolés és a 90 Hgmm feletti diasztolés érték számít magas vérnyomásnak
Fizikai aktivitás és szív-érrendszeri betegségek
2017.12.30A ENSZ egészségügyi világszervezete (WHO) legfrissebb bejegyzése szerint: A nem fertöző (noncommunicable), más néven krónikus betegségek évente 40 millió ember haláláért felelősek, ami globálisan nézve az összes haláleset 70 %-át teszi ki.
Asztma (asthma bronchiale) és a sport
2017.12.29Az asztma a légutak krónikus gyulladásos betegsége, amelynek jellemzői a változékony és ismétlődő tünetek, a légutak reverzibilis elzáródása és a hörgőgörcs. A légutak túlérzékenységét számos inger és hatás kiválthatja. A leggyakoribb kiváltó ok, elsősorban a gyermekeknél, az allergia, viszont a felnőttnél az asztma nem mindig hozható összefüggésbe az allergiával. Az asztma kialakulásához olyan környezeti tényezők is hozzájárulhatnak, mint például a dohányfüst és a légszennyezés.
Daganatos betegségek és fizikai aktivitás gyermekkorban
2017.12.13A gyermekek nem pusztán kis felnőttek és ez a megállapítás nem pusztán az őket érintő pszichológiai valamint pedagógiai tényezőkre igaz, hanem az őket érintő daganatos megbetegedésekre is vonatkozik. A gyógyulási esély ebben az életszakaszban még 75%, mely többek között annak is köszönhető, hogy kevésbé éri el a rák az immunrendszert, valamint az áttétek képződése is kevésbé jellemző, mint felnőtt korban. Mindezek mellett a kezelések következtében a különböző terápiáknak köszönhetően évek múlva is jelentkezhetnek súlyos és fájdalmas mellékhatások a túlélő gyermekek szervezetében. Mivel a betegeknek sokat kell feküdniük a kezelés alatt, a fizikumuk és az izomműködésük is nem működik kellőképpen.
Fizikai aktivitás mértéke és a nők halandósága
2017.12.04Az utóbbi évek alatt több kohorsz vizsgálatban (amely során azt figyelik meg, hogy az idő múlásával milyen betegségek alakulnak ki) ellentétes összefüggést találtak a nők fizikai aktivitása és elhalálozásuk aránya között.
Vigyünk több mozgást a hétköznapjainkba
2017.11.30Autóval munkába menni, ott ülve dolgozni nyolc órát, majd utána kikapcsolódni a fotelben egy pohár vörösborral – az ilyen életmód mellett kevés idő marad a mozgásra, de ezen könnyen változtathatunk.
A sport közben történő hirtelen szívhalálról: Válaszol a kardiológus
2017.11.22A sport nagyon előnyös az ember egészsége szempontjából és nem az a legjobb módszer a hirtelen szívhalál kivédésére, ha abbahagyod. Dr. Jordi Trías spanyol kardiológus eloszlatja a kételyt a hirtelen szívhalállal kapcsolatban és segít abban, hogyan megelőzzük.
Melyik sportágat válasszuk? Tudtad, hogy bizonyos szakmákhoz nagyon passzolnak egyes sportágak?
2017.11.19Legyél a kereskedelemben tevékenykedő, irodista, kőműves és még folytathatnánk a sort, a lényeg, hogy a foglalkozásod nagyban befolyásolja azt, hogy melyik sportág a legegészségesebb számodra.
Edzésre adott anyagcsereválasz izzasztó (szauna) ruhában
2017.11.16Egy kutatás során sporttudománnyal foglakozó szakemberek megvizsgálták, hogy az izzasztó (szauna) ruhában végzett edzésre adott anyagcsereválaszt különböző edzés intenzitáson és időtartamon miként változik.
Sportoljunk rendszeresen, de ha lehet csoportosan, és így még a dohányzásról is könnyebben tudunk leszokni.
2017.11.06Kutatók ismét bebizonyították, hogy a közösen, csoportban végzett fizikai aktivitás pozitív hatást gyakorol az egészségünkre.
60+?, hát már több szerencse és higgadtság kell
2017.11.02A FITTSÉG NEM ÉLETKOR FÜGGŐ, MERT SZÁMOS BETEGSÉGBEN, ÁLLAPOTBAN A FITTSÉG MEGFELELŐ (M)ÉRTÉKE, MINT A BETEGSÉGEK MEGJELENÉSÉNEK RIZIKÓJÁT CSÖKKENTŐ TÉNYEZŐ JELENIK MEG.
50+ - mit tegyünk és mit ne tegyünk ötven év felett
2017.10.29Először is húzzuk ki magunkat és próbáljunk ki új dolgokat! Férfiaknak és nőknek egyaránt ajánlott
40 + ?
2017.10.26Csökkentsük a szénhidrátok fogyasztását! Felejtsük el az átbulizott éjszakákat! Mozogjunk többet! Tanácsok nőknek és férfiaknak egyaránt: váltsunk életstílust! Hagyjuk el a bűnös szokásainkat!
Egészségtippek 30 éves kor felett
2017.10.23Milyen táplálkozásra, mennyi mozgásra és milyen szűrővizsgálatra van szüksége most, ha már elmúlt 30 éves?
A sex mindig jó, de a reggeli együttlét segít a fogyásban is!
2017.10.20Egy tanulmány szerint a heti háromszori együttlét reggel, erősíti a szervezet védekezőképességét, javítja a hangulatot, kalóriát hasznosít és még az öregedést is lassítja. Kezdjük tehát el az ébresztőt 20 perccel korábbra állítani, mert a reggeli összebújás az egyik legjobb formája az egészség megőrzésének és az egész napos jó kedvnek. A „New Scientist” nevű folyóiratban közölt londoni kutatás szerint
Mozgásterápiával az alkoholizmus ellen
2017.10.16A fizikai aktivitás természetes és egészséges pótcselekvésként szolgálhat alkohol és drogfogyasztás helyett. 2010-ben tett közzé egy publikációt ebben a témában J. David Glass az Egyesült Államok Kent Állambeli Egyetem élettudományok professzora.
A szék, mint gyilkos eszköz?! Avagy indokok, miért eddzük a csípőnket.
2017.10.05Elgondolkozott már valaha azon, hogy a kellemetlen derék,- és hátfájdalmak hátterében a rossz mobilitású csípőízület állhat. Cikkünkkel bemutatjuk, hogy a csípő edzése milyen előnyökkel járhat az ember számára a jobb sportteljesítménytől egészen a karcsúbb külsőig.
Késői evés=elhízás?
2017.09.29Gyakran halljuk azt a tanácsot, hogy este hat óra után már ne együnk. A késő esti evés hatása a testösszetételre már több éve vita tárgyát képezi az elhízással foglalkozó kutatók körében is. Amíg egyesek az esti evés elhagyásának szükségességét hangsúlyozzák, mások ezt egy fogyókúrás tévhitnek tartják.
Lehet a szoptatás ideje alatt futni, sportolni, mozogni?
2017.09.27Összefér a korábban megszokott szabadidős futás iránti érzett elkötelezettség és szenvedély, amikor pár hónapos a csemeténk és – remélhetőleg - még szoptatjuk?
Milyen módon csökkenthető a „rossz” (LDL) koleszterinszintet?
2017.09.24Egy a közelmúltban végzett felmérés alapján, melynek eredménye egy spanyol kardiológiai szaklapban jelent meg, a spanyol lakosság közel felének koleszterinszintje meghaladja a normál tartományt és ezt a felmértek közel 50%-a, nem is tudja. És mi lehet az egyik legolcsóbb, legegyszerűbb megoldás? Heti rendszerességgel végzett elegendő mértékű fizikai aktivitás.
Erőedzés már gyermekkorban?
2017.09.21Három világszerte elismert sporttudós, aki az erőedzés és rezisztencia-edzés témában végzi tudományos kutatásait egy közös meta-analízis elvégzésével arra kereste a választ, hogy szisztematikus, áttekintő elemzést és tanácsokat adjanak az erőedzéssel kapcsolatban., Összesen 43 tudományos cikket dolgoztak fel összefoglaló munkájukban, amelyek 1985-2015 között készültek.
Mozgásfejlesztés óvodás korban
2017.09.17Óvodás korban a mozgásfejlesztés feladata a gyermekek természetes mozgáskedvének megőrzése és a mozgás megszerettetése. Ezen kívül a rendszeres mozgással az egészséges életvitel kialakításhoz fontos alapokat lehet adni, valamint a mozgástapasztalatok bővítése is hangsúlyos szerepet kap ebben a korban. A megfelelő mozgáskészség kialakulásához csak sok gyakorlással lehet hozzájárulni. Óvodás korban a testi képességek, a fizikai erőnlét fejlesztése (kondicionális, koordinációs), valamint mozgáson keresztül az értelmi struktúrák és a szociális képességek fejlesztése is elengedhetetlen szerepet töltenek be a gyermekek életében.
Iskoláskorúak egészségprogramja Németországban
2017.09.14A gyermekkori szív-érrendszeri betegségekhez tartozó rizikó faktorok kiküszöbölésére a „Német Szív Alapítvány” létrehozta a „Skipping Hearts” nevű programot iskolák, iskolások számára. A projekt célja az, hogy úgy támogassa a fizikai aktivitást, hogy annak az élmény részét hangsúlyozza, és ez által javítsa a gyermekek teljesítőképességét. Ennek a programnak prevenciós értéket tulajdonítanak és ezért vizsgálták ennek az egészségre gyakorolt hatását.
Daganatos betegségek kezelése utáni rehabilitáció Jógával, fizikai aktivitással
2017.07.24Azok a személyek, akik túlélik a rákot, sokszor hosszantartó mellékhatásokról számolnak be a kezelések, a műtét vagy a kemoterápia következtében. Tanulmányok támasztják alá, hogy az aerob edzéssel kombinált rezisztenciaedzésnek sok pozitív hatása van a különböző daganatos kezelések után jelentkező tünetek enyhítésére. A kombinált edzésprogram segít a fáradás legyőzésében és az izomerő, az állóképesség fejlesztésében, valamint az életminőséget is nagymértékben javíthatja.
Sporttal, sportolási szokásokkal kapcsolatos adatok magyar gyermekeknél
2017.05.22A mindennapos testnevelés hatását vizsgáló felmérés egyik leglényegesebb vizsgálati szempontja a résztvevők sporttal, sportolási hajlandóságával volt kapcsolatos.
Káros szenvedélyek a gyermekek körében
2017.05.15Egy 2012-ben induló pályázat átfogó vizsgálata keretében a Magyar Sporttudományi Társaság 3400, 7-18 év közötti gyermeket mért fel. Az alábbiakban a tanulóknál megjelenő káros szenvedélyekről, ezen belül is az alkoholfogyasztásról lesz szó.
Miképpen segít az intervall testedzés a sejtek energiaellátásáért felelős mitokondrium öregedésének elhárításában?
2017.05.01A kutatók több vizsgálat alapján utaltak a testedzésnek, sejt szinten is megjelenő előnyös hatásáról. Arról azonban viszonylag kevés információnk van, hogy melyek azok a sejtalkotók, amelyek újraképződésében fontos szerepet játszik a mozgás. Egy új vizsgálat szerint a testedzés, főleg az aerob mozgásokban – úgy, mint kerékpározás és sétálás - beépített magas intenzitású intervallum edzés, melyben robbanásszerűen magas intenzitás és alacsony intenzitás váltakozik, meghatározott ideig (HIIT edzés) az energia előállításban is szerepet játszó mitokondrium és a fehérjék szintézisében szerepet játszó riboszómák számára jelentett támogatást a megújulásban, és ezzel sejtszinten akadályozta az öregedést.
Húzzunk bele a sétába! A gyaloglás csökkentheti a cukorbetegség kialakulásának a veszélyét.
2017.04.24Egy nemrég közölt új tanulmány szerint a mindennapi séta során megnövelt napi lépésszám csökkenti a cukorbetegség kialakulásának a veszélyét
Mi az a Scheuermann kór?
2017.04.19A Scheuermann-kór a csigolyatestek zárólemezeinek csontosodási zavara miatt kialakuló deformitás. Leggyakrabban a gerinc háti szakaszán fordul elő, ritkábban a háti-ágyéki átmeneten és az ágyéki szakaszon. Az érintett csigolyák ék alakúvá válnak, mert elülső részük kevésbé fejlődik. Ennek következtében a háti gerinc kifotikusabbá (görbült, fokozott ívű, púpos) válik.
Az USA-ban eleget mozognak az emberek?
2017.04.11A legújabb tanulmányok szerint Colorado állam lakossága a legaktívabb az Egyesült Államokban.
50 évvel fiatalabbnak akarja érezni magát?
2017.04.08Bár vége az idei télnek, de már most készülhetünk a következőre. Az életen át tartó síelés lehet a nagy trükk.
A rendszeres mindennapos testmozgás segít a stroke kialakulásának csökkentésében
2017.04.06Íme, egy újabb tanulmány, amelyben közölt eredmények alapján érdemes elkezdeni mozogni. Egy élénk tempójú heti öt alkalommal végzett egy órás séta majdnem felére csökkentheti a stroke kialakulásának lehetőségét.
AZ ÜLŐMUNKA ÉS A VÁLLFÁJDALOM KAPCSOLATA
2017.03.30Az ülő életmód miatt kialakuló egyoldali terhelésnek nagy szerepe van a vállproblémák kialakulásában. Vállízületünk stabilitását izmok biztosítják, azonban karmozdulataink végrehajtásához szükség van a lapocka és a kulcscsont elmozdulásához is.
A belső önbecsülés fejlesztése
2017.03.20A következőkben Pál Ferenc: A szorongástól az önbecsülési című könyvéből következik pár gondolat. Olvassuk el hetente, gondoljuk át és éljünk ennek megfelelően. Nem marad el a hatás!
„AZ ÜLÉS EGY ÖNGYILKOS TEVÉKENYSÉG”
2017.03.165 tipp arra, hogyan üljünk kevesebbet egy munkanapon Az utóbbi években szokássá vált nálam, hogy munka közben felkeljek a székemből és sétáljak egyet. Nem pusztán azért teszek így, hogy mozogjak, hanem hogy kitisztuljon a fejem és oxigénhez jusson a szervezetem. Amikor visszaérek az íróasztalomhoz felfrissülten, a gondolataim is tisztábbak. De vajon a tudományos vizsgálatok mit támasztanak alá.
10 000 lépés naponta és egészségesek maradunk? Mi az igazság?
2017.03.13Ha veszünk egy „okos” lépésszámlálót vagy aktivitásmérőt a készülék azt fogja ajánlani, hogy tegyünk meg 10 000 lépést naponta. De tényleg ennyit kell ahhoz sétálnunk, hogy egészségesek maradjunk?
Fizikai aktivitás Németországban 2016
2017.03.09Európában 1,2 millió ember hal meg a mozgásszegény életmód következtében. A fizikai hipoaktivitás és a túlzott táplálkozás világszerte a legnagyobb egészségügyi veszélyforrások közé tartoznak. A németek is túl sokat ülnek, és egyre kevesebbet mozognak.
A lovaglás és a testnevelés óra pulzusértékeinek összehasonlítása
2017.03.06A következőkben Tóth Janina (Testnevelési Egyetem) írását adjuk közre, mert számos tanulság vonható le belőle.
A SEGÍTŐ TÁNC
2017.02.28A tánc hatása idősebb pácienseknél a kognitív képességekre összefüggésben a metabolikus szindrómával (Elővizsgálat)
Daganatos betegségek és az alvás minősége
2017.02.28A rákos betegek és azok, akik túlélték a kórt gyakran számolnak be alvási problémákról, főleg az alvási idejüket és minőségüket tekintve.
Probiotikumok és prebiotikumok, mi jó a beleknek?
2017.02.18Az emberi bélrendszerben több ezer törzs különböző baktérium él. Sok közülük nagyon hasznos, mivel segítenek a tápanyagok hasznosításában és vitaminokat vagy egészséges zsírsavakat állítanak elő.
Kromoszomák és a fizikai aktivitás
2017.02.15Összefüggés az akcelerométer által mért, valamint az egyénileg bevallott inaktív időben a leukocita telomer hosszban idősebb nőknél
Edzés hatása a szív-érrendszerre
2017.02.13A sportolás során megnövekszik a szervezet energiafelhasználása, amelyre rögtön reagál a keringési rendszer is, ezáltal a fizikai edzésnek hatása van az egész szív-érrendszerre. Az idegek és a helyi metabolitok (bomlástermékek) a verőerecskék simaizom falain fejtik ki a hatásukat, ami által azonnal megváltozik az erek átmérője igazodva a véráramlás mennyiségéhez.
2017 a változtatás éve? Mit tehetünk azért, hogy egészségesek legyünk?
2017.02.07Az egyik gyakori újévi fogadalom, hogy ebben az évben egészségesebben fogunk élni. Ennek elérése céljából az egyik legjobb megoldás a rendszeres testmozgás, a sport. De hogy is kezdjünk neki? Az alábbiakban Patricia Ramírez Loeffler spanyol sportpszichológus tanácsai olvashatóak, hogyan lehet ez az év egészségesebb az előzőnél.
„bodyART” Edzés a testnek és a léleknek
2017.02.04Robert Steinbacher német táncos, tornász és mozgásterapeuta körülbelül 15 éve fejlesztette ki az azóta már többször kitüntetett mozgásprogramot, a „bodyART”-ot. Ennek a mozgásformának a célja, hogy a testet és a lelket egyesítse az edzésen keresztül.
A testmozgás már önmagában, a testösszetétel változásoktól függetlenül csökkenti az inzulin rezisztenciát az elhízott gyermekek körében?
2017.02.01A címben leírt kérdés vizsgálatát már az a tény is indokolja, hogy ez elhízásból származó egészségügyi komplikációk úgy, mint az inzulinrezisztencia és a 2. típusú cukorbetegség, nem csak a felnőtt korosztályt érinti, hanem növekvő tendenciát mutat az elhízott gyermekek körében is, de a leghatásosabb megküzdési stratégia még nem egyértelmű.
Elixír-e a testedzés?
2017.01.30A magas aerob állóképességi teljesítmény, azaz VO2max szint nagyban hozzájárul életünk minőségéhez, az egészség fenntartásához. Ezt a feltételezést számos hazai, illetve nemzetközi kísérlet is bizonyítja.
SPORT, ami szintén segít a gyulladás ellen!
2017.01.25A gyulladásoknak különböző szakaszai vannak és ezt nem csak a megfázás alatti torokgyulladásra lehet érteni. A gyulladásos folyamatok sok betegségben játszanak meghatározó szerepet a cukorbetegségtől egészen a reumáig. Nyolcvan ismert autoimmun betegség hátterében állnak ilyen folyamatok.
Policisztás Petefészek Betegség és a testmozgás
2017.01.22A policisztás petefészek betegségről (PCO), akkor beszélünk, amikor a petefészek felületén több ciszta, hólyag található. Ezt általában ultrahanggal diagnosztizálják olyan hölgyek esetén, akik rendszertelen, elmaradó menstruációra vagy meddőség jelenik meg. A PCO a szülési korban levő nők 20%-nál jelentkezik.
Egyensúly és a Parkinson betegség
2017.01.20A biztos egyensúly és annak fejlesztése sok ember számára nagyon fontos, de kiváltképpen azoknak az idős személyeknek nélkülözhetetlen, akik átestek agyvérzésen, vagy akiknek neurológiai problémáik vannak.
Ischias (ülőideg-zsába) kezelési lehetőségei
2017.01.14Ischias esetében a nervus ischiadicus gyulladásáról beszélünk, melyet leggyakrabban az ideg összenyomódása okoz. Ekkor a fájdalom az érintett ideg lefutásának megfelelően kisugározhat az egyik vagy mindkét alsó végtagba, előfordulhatnak érzészavarok, a végtag izmainak gyengesége, de akár átmeneti bénulásos tünetek is jelentkezhetnek.
A leggyakoribb térdsérülés
2017.01.09Elülső keresztszalag sérülés Latinul ligamentum cruciatum anterius (LCA) LCA funkciója: megakadályozza a lábszárcsont előre irányuló elmozdulását a combcsonthoz képest a térd hajlítása közben. Gátolja a térd túlfeszítését, a sípcsont befelé történő rotációját, illetve védi a térdet az oldal irányú erőhatásokkal szemben.
Valóban fájhatnak az izmaim a stressztől?
2017.01.05Életünk jelentős részét munkahelyünkön töltjük. Az ülőmunkát végzőknek nem csak a pozícióból adódó problémákkal kell megküzdeni, hanem a munka során és az élet egyéb területein kialakuló stresszhelyzeteket is tudni kell kezelni.
Mesterséges hasnyálmirigy a gyermekkori diabétesz kezelésében hol tartunk ma?
2017.01.02Az inzulin pumpakezelés és a glükózérzékelők (folyamatos szövetközi, bőr alatti glükózmérés) elterjedésével megjelent az igény, hogy e két rendszer kombinálásával „mesterséges hasnyálmirigyet” (MH) (helyesebben „mesterséges béta-sejtet”) fejlesszenek ki, ami az egészséges hasnyálmirigyhez hasonlóan működik.