Főoldal / Hírek / Érdekességek / Ülő életmód és egészséges öregedés

Érdekességek

Ülő életmód és egészséges öregedés

2024.08.21

Az inaktív idős felnőttek rendszeres fizikai tevékenységbe való bekapcsolása komoly kihívást jelent a fejlett társadalmak egészségügyi szervezetei számára. Ebben nagy szerepet játszik, hogy a különböző járvány, a szociodemográfiai tényezők, az elmagányosodás egyre kiterjedtebb társadalmi elszigeteltséghez vezet, és ezek a tényezők együttes hatása nagymértékben befolyásolja a személyes testmozgás elérhetőségét és igényét a közösségben.

A népesség elöregedése tehát fontos közegészségügyi probléma, hiszen a világ teljes népességének 8,5%-a 65 éves vagy idősebb, és ez a szám 2050-re várhatóan 20%-ra fog emelkedni. Az öregedést általában kedvezőtlen egészségügyi állapotok kísérik, beleértve a krónikus betegségeket és a kognitív hanyatlást, a pszichológiai rendellenességek és fizikai funkciók korlátait, amelyek óriási terhet rónak az egyénekre, a családokra és a társadalomra. Nagy szükség van tehát az egészséges időskor elérését célzó olyan társadalmi megközelítésekre, amelyeket jellemzően betegségmentesnek, valamint fizikailag, szellemileg és kognitívan egészségesnek definiálnak. Felmérések szerint az idősebb felnőttek azonban csak 10–35%-a éri el az egészséges öregedést. Az egészséges öregedés módosítható tényezőinek azonosítása megalapozhatja az ezt az eredményt elősegítő beavatkozásokat.

A különböző, erre a területre vonatkozó felmérések eredményei alapján a fizikai aktivitás kulcsfontosságú tényezője és összetevője az egészséges öregedésnek, illetve annak az immár évtizedes felismerésnek, hogy az idősebb felnőttek számára nyújtott rutin háziorvosi tanácsadást – természetesen ha van ilyen - mindenképpen ki kell egészíteni a fittség mértékének megismerésére, a rendszeres testmozgás egészégre vonatkozó pozitív tulajdonságának megismertetésére és az erre vonatkozó legkorszerűbb irányelvek bemutatásának, ezen keresztül a releváns  tanácsadásnak.

Egy érdekes közelmúltbeli tanulmány, - amelyet a JAMA Network Open publikáltak - értékelte az egészségmagatartás és az öregedés összefüggését az Egyesült Államokban dolgozó több, mint 45 ezer, átlagosan 59 éves ápolónőknél egy 20 éves nyomon követési időszak alatt. Felméréseket végeztek az egyes viselkedési formákkal eltöltött idő rögzítésére, mint például az ülő életmód (TV-nézés, ülés otthon vagy a munkahelyen), a könnyű fizikai aktivitás (séta a ház körül vagy a munkahelyen), és mérsékelt vagy erőteljes tevékenység (séta edzéshez, fűnyírás, házimunka).

A felmérés alapján kiderült, hogy a 45 176 személyből csupán 3 873 fő (8,6%) volt a vizsgált időszak után egészségesnek tekinthető. Az „egészséges öregedést” a krónikus betegségek, például a szívelégtelenség, valamint a fizikai, mentális és kognitív károsodások hiányában határozták meg.


A tanulmány eredménye egyértelműen kimutatta, hogy a mozgásszegényebb résztvevők kevésbé valószínű, hogy egészségesen öregszenek meg, és minden további napi 2 óra TV-nézés 12%-kal csökkenti az egészséges öregedés valószínűségét.

Már a könnyű fizikai aktivitás is az egészséges öregedés jelentős növekedésével járt együtt és minden további 2 óra könnyű fizikai tevékenység után 6%-al, és minden további 1 óra mérsékelt vagy erőteljes tevékenység 14%-kal növelte az egészséges öregedés valószínűségét.

Szerkesztői megjegyzés: A Nurses’ Health Study 45 176 női résztvevőjével végzett kohorszvizsgálatában tehát kiderült, hogy az ülő viselkedés az egészséges öregedés csökkenésének valószínűségével, míg a könnyű fizikai aktivitás az egészséges öregedés megnövekedett valószínűségével járt együtt. A tévé nézéssel eltöltötti idő felcserélése akár már enyhe fizikai aktivitással, célszerűen mérsékelt vagy aktivitással, vagy a jobb minőségi alvással az egészséges öregedés jobb esélyével járt. Ezek az eredmények is egyértelműen alátámasztják az idősekkel folytatott ilyen irányú megbeszélések fontosságát, amely az életmódbeli pozitív viselkedésváltozást irányozza elő, - ha még kis lépésekben is -, bizonyítékot szolgáltatva a napi megszokott, több órás üléssel eltöltött viselkedés átrendezésére az általános egészség javítása érdekében, amely így  igen előnyös lehet az egészségben megélt időskor elérése céljából.

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2819832




Kapcsolódó oldalak

Hírarchívum

Eseménynaptár

Támogatóink

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Magyar Olimpiai Bizottság
The Coca-Cola Foundation

Partnereink

Exercise is Medicine American College of Sports Medicine Magyar Sporttudományi Társaság Semmelweis Egyetem Semmelweis Egyetem – Testnevelési és Sporttudományi Kar OSEI – Országos Sportegészségügyi Intézet Szegedi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Edzők Társasága Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség Webbeteg.hu Webbeteg.hu - SportolOK
Főoldal | Elérhetőség | Adatvédelem | Impresszum
© 2013 mozgásgyógyszer.hu