Érdekességek 2019
Mozgás=Egészség
2019.12.31Fogadalom az év elején: mozgás minden nap! és motiváljon mindenkit, hogy a rendszeres mozgás számos betegségtől óv meg minket
Okostelefonnal vérnyomást mérni?
2019.12.30Az okostelefonban lévő digitális optikai érzékelők mérik a környezeti fényt, amely áthatol a bőr külső rétegén és reprodukálhatóan változik. Ezeket a változásokat lehet bizonyos algoritmusok segítségével a vérnyomás értékekre vonatkoztatni.
Elektromiostimulációs edzés egészséges embereknél
2019.12.17Az alábbi cikkben egy hazánkban is egyre inkább alkalmazott eljárás - egész testen használatos elektrostimuláció - során felmerülő kockázatokra szeretnénk felhívni az olvasók figyelmét.
A mozgás csökkenti a krónikus bélgyulladással járó betegségek kialakulását
2019.12.151000-ből minden nyolcadik ember szenved krónikus bélgyulladásban (KB) Európa szerte. A leggyakoribbak a Crohn-betegség (CB) és a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa, CU). Mindkét betegség esetében tisztázatlan a kialakulást kiváltó ok. Előidézheti egyaránt genetikai és környezeti hatás a betegségeket. Mostanra egy ernyő tanulmányban foglalták össze olasz, francia, ciprusi és görög kutatók nagyszámú átfogó tanulmányok eredményeit. Így tudtak olyan tényezőket beazonosítani, amelyek pozitívan, illetve negatívan befolyásolják a megbetegedést kialakulásának veszélyét.
ITT A HÓ! Elő a sítalpakkal, sőt! A sífutás csökkenti a demencia és a depresszió kialakulásának lehetőségét
2019.12.10A Vasa-futás (Vasaloppet) - évenként megrendezett klasszikus stílusú sífutó verseny Svédországban, 1922 óta teljesítik a résztvevők a Sälen és Mora települések közötti 90 km távot - résztvevői körében elvégzett vizsgálatok a klasszikus sífutás egészségmegőrző szerepét bizonyítják.
A legújabb megállapítások a fizikai aktivitással és az öregedéssel kapcsolatban
2019.12.06A mozgás mind a testi, mind pedig a lelki tényezőkben pozitívan hat az öregedésre.
Veseelégtelenséggel küzdők, figyelem! A dialízis alatti erőedzés csökkenti a gyulladási folyamatokat
2019.12.02A krónikus veseelégtelenségű betegek gyakran inaktívak és így jelentősen csökken a fizikai terhelhetőségük is, mivel a vesék nem pusztán kiválasztó szervek, így ennek a betegségnek következményei változásokat idézhetnek elő a homeosztatikus és az oxidatív rendszerben, a purinerg szabályozó rendszerben (A purinerg szabályozás, amely a sejteken kívüli jelátvitel egyik formájánál nyilvánul meg, amelyet purin nukleotidok, például adenozin és ATP közvetítnek), a sejtosztódásban, az oxidatív stresszben, vagy a vérlemezkék összecsapzódásában.
Nem a testsúly csökkenés, hanem a kitartó, rendszeres fizikai aktivitás hozható összefüggésbe a koronáriás szívbetegségek túlélésével
2019.11.26A koronáriás szív-problémákban szenvedőknek ajánlott a rendszeres fizikai aktivitás, és az egészséges testsúly megtartása. Sok a hiányzó adat abból a szempontból, hogy a hosszú távú fizikai aktivitás és testtömegindex milyen hatással vannak a népesség elhalálozására.
Sporttal a depresszió ellen? Igen, csak a legnehezebb elkezdeni!
2019.11.25Sok ember életén segít a rendszeres testmozgás, a sport és az aktív életmód a depresszió elleni küzdelemben. A fizikai aktivitásnak az egyik legfontosabb szerepe, maga annak a rendszernek a kialakítása, ami nagymértékben segítheti a terápiát ezen betegség megelőzésében és ha már kialakult, akkor annak megfelelő kezelésében, menedzselésében. De ez nem kérdés, az ezen témakörben a mai napig elvégzett számolatlan tanulmány, vizsgálat eredménye alapján bizonyított, hogy a sport és a megfelelő pszichoterápia erősítik egymás gyógyító hatását.
Fertőzés elleni védelem élsporttal – praktikus útmutató edzőnek és sportolónak
2019.11.22A fertőzések elleni védelem az élsportolóknál létfontosságú, hiszen egy betegség miatti kényszerű kihagyás a megszokott edzésritmusból rányomhatja a bélyegét az egész versenyidőszakra. Mindeközben az élsportolói populáció a fertőzések szempontjából igen veszélyeztetett célcsoport.
A fizikai aktivitás és a sport népszerűsítése
2019.11.18A fizikai hipoaktivitás, vagyis a nem megfelelő mértékű fizikai aktivitás következtében bekövetkező korai elhalálozás talán az egyik leginkább megelőzhető halál ok a világon napjainkban. A „nem-eleget mozgó” embereknél világszerte 20-30%-al nagyobb a halálozási arány, szemben azokkal, akik „cselekvők” és fizikai szempontból rendszeresen aktív életet élnek.
Öt plusz egy trükk annak érdekében, hogy egészségesek legyünk ősszel is!
2019.11.07Mindennek az alapja, hogy már reggel változtatásra éhesen keljünk fel az ágyból!
A leukémiás betegek esetében is segíthet a rendszeres testmozgás?
2019.10.31A rendszeres testmozgás védőhatással lehet a fehérvérűség - orvosi nevén a leukémia, - , vagyis a vérképző szervek (csontvelő és a nyirokrendszer) daganatos megbetegedése ellen.
A magas intenzitású intervall edzés (HIIT) a gyermeksportban és a terápiában III. rész
2019.10.28A HIIT beépítése a terápiába Az intenzív intervall edzés az utóbbi 15 évben nem pusztán az utánpótlás, - és élsportban, valamint a tömegsportban bizonyult hatásosnak, hanem több betegség gyógyításában is. Sperlich és kollégái vizsgálata alapján egy négyperces bemelegítés után végzett három perces intervall edzés hatásosabb az ADHS-es (idegi természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenesség, melynek vezető tünete a figyelemzavar, a hiperaktivitás, feledékenység, szétszórtság) gyermekek esetében, mint a 60 perces állóképességi (labdajáték, csapatsport vagy mászás) edzés. Ezt a vizsgálatok során a motorikus képességek mérésével, az önbizalom és életminőség javulásával és a kompetencia és a figyelem növekedésével támasztották alá.
A magas intenzitású intervall edzés (HIIT) a gyermeksportban és a terápiában II. rész
2019.10.25Mit értünk valójában a HIIT alatt? Ez az edzésmódszer egy nagyon intenzív, intervall edzést jelent, amely tulajdonképpen egy formája az állóképességi edzésnek. Ez az edzésmódszer különbözik a HIT-től, azaz a nagyon intenzív ellenállás-edzéstől. Ez ugyanis az erőedzés egyik formája, amely a fokozza az izomban a fehérjeszintézist, vagyis elősegíti az izomépülést. A HIIT részeként viszont több változó megnyilvánulásáról beszélhetünk, úgy, mint az intervallumok száma és hossza, a szünetek hossza és formája (aktív vagy passzív), a szériaszám, és a terhelés intenzitásának megválasztása. Három módszert különböztethetünk meg, amelyek a rövid, a közepes és a hosszú terhelés fázisok.
A magas intenzitású intervall edzés (HIIT) a gyermeksportban és a terápiában I. rész
2019.10.12A magas intenzitású intervall edzés hosszú időn keresztül a gyermekek sportjában tabunak számított. A gyerekekre vonatkozó káros hatásokat annak tulajdonították, hogy az intenzív edzés hatására a hormonfelszaporodás miatt distressz, tehát a stressz negatív változata alakulhat ki.
Egy bélbaktérium fokozza a teljesítményt?!
2019.10.07A teljes testben és a bélben található mikrobiom (az emberi szervezetben megtalálhatóak mikrobák, a baktériumok, a vírusok és a gombák összessége) összefüggése a betegségekkel és az egészséggel egyaránt a tudomány érdeklődésének tárgya.
Az asztma és a hörgőtágulat hatása az egészségi állapotra, avagy „MOZGÁSGYÓGYSZER” mindenkor
2019.10.03A súlyos asztma és a hörgőtágulat olyan különböző típusú betegségek, amelyek a tüdő és a légzőrendszer hibás működéséhez vezetnek. Az azonban, hogy ezek a betegségek milyen hatással vannak az egészségünk szempontjából az életminőségre még nem teljes mértékben tisztázott.
Az ízületi porckopás és/vagy a sport
2019.09.27Az artrózis – az ízületek betegsége – a lakosság minden körében elterjedt korkép, amely a kor előre haladtával egyre több embert érint.
A pszicho-szociális stressz lassítja a törések gyógyulását a béta-blokkolók segíthetnek
2019.09.21A jövőben vajon béta blokkolót kapnak azok a betegek, akik poszttraumás stresszt szenvedtek, hogy gyorsuljon a törések gyógyulása? Az Ulm-i és a San Francisco-i Egyetem kutatói szerint ez a gyógyítási mód hatásos lehet. Olyan egereknek, akik pszicho-szociális stressznek voltak kitéve propranolol hatóanyagú gyógyszert adagoltak, amely nem szelektív kompetitív β-adrenoceptor antagonista és amely valóban segítette a csontok gyógyulását. A pszicho-szociális kockázat egyébként azon negatív társadalmi hatások eredménye, amelyek következtében lelki eredetű betegségek alakulhatnak ki.
Az elektromos kerékpárok hatása a kockázati csoportok egészségére
2019.09.18Sok embernek gondot okoz a biciklivel való munkába járás, különösen az idősebbek és a túlsúlyosak veszik magukat rá nehezen, de nem maradnak ki az egészséges fiatalok sem, akik egyszerűen csak szeretik ellógni a kerékpárral való munkába járást, mert erőfeszítéssel, izzadással, és lassú haladással jellemzik azt.
Milyen mértékben befolyásolja a napi fizikai aktivitást a kor, a nem és a szociális helyzet?
2019.09.14Rögtön vágjunk a közepébe és nézzük az eredményeket, amit egy 24 órán keresztül viselt a fizikai altivitást mérő készülék (Actigraph GT9X) által rögzített eredményekből kaptak a vizsgálatot végző kutatók. A vizsgálatban résztvevők fizikai aktvitásából általános következtetések is levonhatok az emberek mozgási szokásaikról.
A kutyatartás segítheti a szív-érrendszer egészségét
2019.09.09Az a mondás, hogy a kutya az ember hűséges barátja, társa kiegészülhet további gondolatokkal, hiszen a legújabb kutatások szerint kutyatartók szív-érrendszeri problémáknak is kevéssé vannak kitéve, szemben azokkal, akiknek nincs sétáltatásra váró házi kedvencük.
A lépésintenzitás és annak erősségének szerepe
2019.09.02A magasabb lépésszám és a halálesetek száma összefügg idősebb nőknél?
Az úszók és dobók vállproblémái, azaz a fej fölötti kartartás hátrányai 2. rész
2019.08.26A dobóváll hasonlít, de nem ugyanaz, mint az úszóknál Több olyan sportág létezik, ahol a kar mozgása fej feletti és ezáltal adódhatnak vállproblémák.
Az úszók és dobók vállproblémái, azaz a fej fölötti kartartás hátrányai 1. rész
2019.08.22Az úszók legproblémásabb testtája a váll. Ez nem csoda, hiszen egy profi sportoló edzés és versenyidőszakban egy évben körülbelül 500 000 - 800 000 karkörzést végez, amely napi szinten olyan 2 500 mozdulatot jelent. Mellékhatásként gyakran jelentkezik az úgynevezett „úszóváll”.
AZ ÉLETHOSSZIG TARTÓ SPORT – még ha későn is kezdjük – emeli a várható élettartamot!
2019.08.19– még ha későn is kezdjük – emeli a várható élettartamot!
A mozgás és a fájdalomtűrés
2019.08.15Van-e összefüggésvizsgálat az ülő életmód, a fizikai aktivitás és a fájdalomtűrés között fiatal felnőtteknél?
A cirkadián ritmus és az erek működése a középkorú embereknél, vagyis nem mindegy mikor sportolunk!
2019.08.12A kedvezőtlen szív-érrendszeri problémák általában inkább a reggeli órákban jelentkeznek, mint a nap többi részében. Elképzelhető, hogy ez a megfigyelés sok faktor kombinációjának eredménye, mint például a véralvadásban szerepet játszó protrombikus státusz, az érrendszer belső falának állapota által vezérelt endogén cirkadián rendszer, illetve a tipikus reggeli tevékenységek, mint például a testtartás hirtelen megváltozása, például a hirtelen felállás, a fizikaiaktivitás gyors emelkedése, amely kedvezőtlenül növelheti az arra érzékeny egyéneknél a káros szív-és érrendszeri események bekövetkezésének valószínűségét.
Szívinfarktus veszély! A szabadnapok veszélyesebbek a sportrendezvényeknél
2019.08.05Az érzelmi vagy testi stressz az egyik rizikó faktor lehet az szív-infarktus kialakulása szempontjából. Egy világbajnokság vagy olimpia intenzív végig szurkolása megemelheti a vérnyomást és veszélyesmértékű adrenalin felszabadulással járhat, de érdekes módon, a semmittevéssel járó, pihenőnapok is elő tudják idézni stresszt.
Sport, teljesítményfokozók, dopping és a férfi terméketlenség 2. rész
2019.08.01A fizikai aktivitás/sport és a férfi hipotalamusz-agyalap-gonád (HPG) rendszer
Sport, teljesítményfokozók, dopping és a férfi terméketlenség 1. rész
2019.07.26Köztudott, hogy az életmódunk határozza meg az egészséges, termékeny szexuális életet. A terméketlenség javítása érdekében meg kell szűntetni az egészségkárosító szokásainkat, úgy, mint a dohányzás, alkohol fogyasztás, drog használat, ülő életmód. A kellő mértékű fizikai aktivitás megléte nagymértékben hozzájárul egészségünk megőrzéséhez, de mind e-mellett a sport negatív hatásairól nem igen esik szó. A sport olcsón és hatékonyan előzi meg és ha már kialakult, gyógyítólag is hat a népbetegségekesetében, mint például a cukorbetegség, elhízás, csontritkulás, depresszió, magasvérnyomás betegség vagy csökkentheti a szorongást is, valamint nagy hatással van a férfi nemzőképességre.
A sportos életmód segít megőrizni az agy állományát
2019.07.22A Jüllich-i Kutatóközpont legfrissebb közlése szerint az aktív életmód az alábbi pozitív „mellékhatásokkal” rendelkezik: Azok az emberek, akik rendszeresen sportolnak, nem csak fittebb testtel, hanem jobb agyi teljesítménnyel is rendelkeznek.
Milyen hatással van a Tai Chi Chuan az idősek testtartására és egyensúlyára?
2019.07.11Az egyensúly fontos szerepet tölt be az időskorúak hétköznapjaiban, hiszen akinek jó az egyensúlya, kevesebb eséllyel fog megbotlani vagy elesni, amelynek akár nagyon súlyos következményei lehetnek.
Mikor sportoljak? A reggeli vagy az esti edzés a jobb?
2019.07.07Másképpen befolyásolja az anyagcserét a mozgás a különböző napszakokban a Koppenhágai és a Kaliforniai Egyetem kutatói szerint.
A rendszeres mozgás, mint nőgyógyászati gyógyszer Aviva módszer
2019.07.03Ez az un. Aviva módszer egy rendszeres torna, amely támogatja és beindítja a szervezet öngyógyító folyamatait. A genitális zónában és az alhasban a vér és nyirokkeringést gyorsítja egyszerű és hatásos gyakorlatokkal.
Az úszás is jó hatással lehet az egészséges csontsűrűségre
2019.06.29Az úszás nagyon egészséges sport, ahol a sérülések száma alacsony. Ugyanúgy, mint a kerékpározás a „low impact” (ez az edzésfajta kíméletesebb, alacsonyabb fizikai megterhelést jelent a szervezet számára) sportágak közé sorolható.
Mozgásprogram hatására a mellrákot túlélőknél csökkent az inaktivitással eltöltött idő
2019.06.22Akcelerométerrel (gyorsulásmérő) mérték a mellrákon átesett túlélők mozgási szokásait. Akik átestek rákos betegségeken általában inaktív életmódot folytatnak. Hogy mennyiben befolyásolja az alkalmazott mozgásprogram a mellrákon átesett betegeknél, - akik ülő életmódot folytattak az - életmódjuk megváltozását még nem teljesen tisztázott. Az alábbi tanulmányban a mellrákon átesett, már gyógyultak fizikai aktivitási program hatását vizsgálták akcelerométerrel.
Izomtevékenység a magasban akklimatizáció és adaptáció a magasban a világ különböző tájain
2019.06.19Az akut oxigénhiányhoz hozzászokik a szervezet anatómiai és élettani szempontból is azoknál a magaslati lakóknál, akik Dél-Amerikában, Ázsiában, Afrikában a magasban élnek, azonban a hipoxiának (oxigén hiányos állapot) a növekedésre és a genetikára is hatása van. Egy tudományos vizsgálatban az oxigénlánc különböző fázisaiban vizsgálták a magaslati lakókat, a szakirodalmakat ebben a témában a PubMed és a Google Scholaron tudományos adatbázisokon keresztül gyűjtötték.
Cukorbetegek figyelem!!! Sétáljon el a szívbetegségektől
2019.06.14Az a megállapítás, hogy a sétának pozitív egészségügyi hatásai vannak közismert. Aki sokat sétál, tovább él és kevésbé van kitéve szívproblémáknak és az adott életkorra jellemző betegségeknek.
Cannabis a sportolóknál kedvelt eszköz: bódító szer, gyógyszer vagy dopping? 3. rész
2019.06.10Cannabidiol (CBD) a sportban, mint fájdalomcsillapító?
Cannabis a sportolóknál kedvelt eszköz: bódító szer, gyógyszer vagy dopping? 2. rész
2019.06.07Teljesítményt nem fokoz, viszont csökkenti a félelmet A fent említett ok miatt, valamint a megnövekedett rizikó-vállalás miatt tiltott a cannabis használat a versenysportban. Versenysportolóknál a vizeletben megállapított határérték 150 ng/ml. A szabadidős használat és a versenyen való teljesítményfokozás miatt régebben a THC bomlástermékeit (amelyeket sokszor még hetekig megtalálhatóak voltak a vizeletben) 15 ng/ml-ben állapították. meg. Azok a sportolók, akik doppingolási szándék nélkül néha elszívnak egy szál füves cigi (joint) így nem kellett, hogy büntetéssel számoljanak.
Szexualitás – Sport – Nyár Párhuzamok
2019.06.04Tavasszal és nyáron mindezen okok hátterében a napsütés lehet, ami miatt nem csak a sportolási lehetőségek javulnak, hanem a szexuális élet is. A Boston Medical Group kutatása szerint a napsütéses órák számának növekedésével fokozódik a férfiak szexuális vágya. Pár ok állhat ennek a hátterében. Lássuk!
CrossFit, miért hasznos ez az új divatsport?
2019.05.30A CrossFit nagyon divatos napjainkban. Ez a relatív új edzésforma, olyan funkcionális mozgásmintákat tartalmaz, amelyeket nagy intenzitással és gyakori váltogatással alkalmaznak a sportfoglalkozások során. Ide tartoznak az erőedzés, saját testsúlyos, robbanékonyságot fejlesztő, mobilizáló gyakorlatok. A mozgásanyag igen nehéz, amely egy széleskörű emelkedett fittségi szinthez vezet. A CrossFit szervezetre gyakorolt hatása még tudományos alátámasztásra szorul, de az alábbiakban egy összefoglaló publikációt ismertetünk, amely különböző szempontokból elemzi a sportágat.
Cannabis a sportolóknál kedvelt eszköz: bódító szer, gyógyszer vagy dopping? 1. rész
2019.05.20A következőkben a német Sportorvosi folyóirat által publikált tanulmányt közöljük, mely a magyar sportolói és nem sportolói populációra nem ültethető át, ezért kérem megfelelő óvatossággal kezelni a témát.
Mi mindenre jó a zene? Emeli a fájdalomküszöböt sport közben?
2019.05.20A sportolás valakinek a jól-lét alapvető építőköve, van, akinek pedig a szükségszerű, elkerülhetetlen rossz. Mindezek mellett köztudott, hogy a fizikai aktivitás nagyon hasznos mind a mentális, mind pedig a fizikai egészség számára.
Legyünk fizikailag aktívak az iskolába menet is
2019.04.29Egy 2011-es átfogó tanulmány alapján a gyermekkori inaktív életmód (pontosabban az 5 és 17 éves kor közötti időtartam) passzív életstílusra predesztinál a felnőttkorban. Amelyik gyermek naponta két, vagy annál több órát használja a konzum médiát, annál már teljesítménycsökkenés figyelhető meg, valamint nagyobb eséllyel lesz túlsúlyos, illetve romlik az iskolai teljesítménye és az önértékelése. Ajánlásokat lehet úton útfélen olvasni a napi 60 perces aktivitásra vonatkozóan, vagy a 12 000-es lépésszámra, viszont a megvalósíthatóságról már nem sok információt tudunk szerezni.
Napi 20 perc séta a szabadban a leghatékonyabb stressz elleni gyógyszer
2019.04.26Illeszd bele a napi rutinba a parkban vagy természetben sétálást, így csökkentheted a kortizol- szintet! (a kortizol egy hormon, mely fontos szerepet játszik a szénhidrát-anyagcsere szabályozásában, fokozza a zsírok és fehérjék lebontását).
70 évesen is lehet olyan izomzatunk, mint a 30 éveseknek
2019.04.24De hogyan lehetséges ez? Az idős emberek gyakran lemondanak a sportolásról. Ez nagyon rossz folyamat, amennyiben az ízületek védelméről beszélünk, tekintettel arra, hogy egy bizonyos kor után elkezd az izomzat leépülni és akár veszélyessé is válhat a helyzet. Jó hír viszont, hogy egyszerű edzéssel meg lehet menteni az erőnket egészen idős korig.
Négy dolog viszont, ami támogatja az erek működését
2019.04.11Az egészséges erek létfontosságúak, hiszen tápanyaggal látják el a szervezetet, ezzel szemben az elmeszesedett artériák fokozzák a betegségek kialakulását. Mivel a meszesedés kezdetben nem okoz panaszt a folyamat észrevétlenül megy végbe. Ennek érdekében érdemes megismernünk a kockázati tényezőket. Ahhoz, hogy az ereink megfelelően működjenek, rugalmasnak kell lenniük, ehhez viszont a „Müncheni Prevenciós Sportorvosi Centrum” igazgatója, Martin Halle összefoglalta a Focus-on-line magazinnak az erek négy legnagyobb ellenségét és „barátját”.
Négy dolog, ami az ereket roncsolja
2019.04.08Az egészséges erek létfontosságúak, hiszen tápanyaggal látják el a szervezetet, ezzel szemben az elmeszesedett artériák fokozzák a betegségek kialakulását. Mivel a meszesedés kezdetben nem okoz panaszt a folyamat észrevétlenül megy végbe. Ennek érdekében érdemes megismernünk a kockázati tényezőket. Ahhoz, hogy az ereink megfelelően működjenek, rugalmasnak kell lenniük, ehhez viszont a „Müncheni Prevenciós Sportorvosi Centrum” igazgatója, Martin Halle összefoglalta a Focus-on-line magazinnak az erek négy legnagyobb ellenségét és „barátját”.
Az alvás minősége és a fizikai aktivitás
2019.04.02A közepes intenzitáson végzett fizikai aktivitás jó hatással van az alvásminőségre „Több testmozgás, jobb alvás, jobb alvás, több testmozgás”
Elfutni a depresszió elől?!?
2019.03.29Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor a sportoláshoz semmi kedvünk sincs, és győzködni kell magunkat a mozgás megkezdéséhez. Amikor pedig sikeresen teljesítettük az edzést, büszkék vagyunk rá, hogy sikerült legyőznünk a bennünk lakozó kisördögöt. De vajon azok az emberek, akik valóban depressziósak, azoknál mi a helyzet?
Sportos férfiaknál érelmeszesedés?
2019.03.27A WHO heti 150 perc fizikai aktivitást ír elő közepestől erős intenzitással végezve. A becslések szerint ezt heti három-négyszeres dózisokban kellen alkalmazni. Az alapja ennek az ajánlásnak, hogy mint ismeretes az állóképességi és erőedzés a kardiovaszkulásris megbetegedések kialakulását csökkenti. Az utóbbi időkben viszont napvilágot látott az a jelenség, hogy az érelmeszesedés a sportolókat is érinti, méghozzá első sorban a férfiakat. Azok a sportolók, akik a WHO ajánlásának 4-5-szörösét teljesítik, - Aengevaeren és munkatársainak kutatása alapján – vannak leginkább kitéve az érelmeszesedésnek
Időskori fizikai aktivitás
2019.03.25Vajon mennyit sétálnak az idős emberek? Többet mozognak, ha kórházi geriátriai ellátás alatt állnak vagy inkább akkor, ha otthon a megszokott környezetben töltik az idejüket? Egy 2018-as vizsgálatban arra a kérdésre kerestek választ egy kanadai fizioterápiás folyóiratban közölt vizsgálatban, hogy geriátriai ellátás alatt mozognak többet, vagy amikor már hazatértek az otthonukba az idős emberek.
Jógával a menstruációs fájdalmak ellen
2019.03.18Mielőtt rögtön a fájdalomcsillapítóhoz nyúlna, íme pár tipp menstruációs fájdalmak csökkentésére. Ezekkel az egyszerű jóga gyakorlatokkal, ászanákkal csökkentheti a görcsöket, puffadást, fáradtságot és elősegítheti az érzelmek lecsöndesedését. A menstruáció nagyon eltérő módon jelentkezhet, vannak olyan nők, akik súlyos fájdalmakban és görcsökben szenvednek, másoknak nem tér el a hónap többi napjától a közérzetük.
Milyen típusú edzés védi a sejtjeinket az öregedéstől?
2019.03.17A Lipcsei Egyetemen Németországban különféle edzéstípusok hatását vizsgálták a sejtöregedésre. Ehhez a limfociták és granulociták (a fehérvérsejtek egyik nagy csoportját képezik) telomerjeinek (a kromoszómát alkotó DNS-szál két végén található rövid, többszörösen ismétlődő szakasz) hosszát mérték, amely köztudottan rövidül az öregedés hatására. Ennek ellensúlyozására képes az un. telomeráz enzim, amely aktivitását vizsgálták a tudósok a monocitákban, a fehérvérsejtek egyik alkotórészében.
A magas lépésszám megmenti a gyermekeket a túlsúlytól
2019.03.08Napi minimum 10 000, de egyes ajánlások szerint legalább 12 500 lépés (ez hat és nyolc kilométer közötti távolságot jelent) szükséges az egészség és a fittség megőrzéshez. Egy aktuális tudományos összefoglaló publikációban fordított összefüggést támasztottak alá a lépésszám és a gyermek, valamint a fiatalkori elhízás között. A spanyol és skót kutatók 36 tudományos vizsgálatot dolgoztak fel a témában, amelyek nagy része keresztmetszeti vizsgálat volt. Az elhízás meglétét a Body Mass Index (BMI, vagyis a testtömeg osztva a testmagasság méterben kifejezett négyzetösszegével) vagy ennek z-értéke alapján állapították meg.
Mi vagyunk a kicsi gyerekek, ti pedig öregek: gyermekkacagással az időskori egyedüllét ellen
2019.02.28Egyedülálló generációs projekt Egy egyedülálló projekt keretében a németországi VOX kereskedelmi csatorna 10 óvodáskorú gyermeket és a Kölni idősek otthonának lakóit költözteti össze hat hétre.
A hegymászás jót tehet a szív érrendszeri bántalmaknak
2019.02.28A szív-érrendszeri megbetegedések kezelésének alappillére lehet a mozgás. Általában a közepes aktivitási zónában való gyaloglást és kerékpározást szokták klasszikusan ajánlani az ilyen típusú betegségeknél. De mi van akkor, ha egy szívbeteg a hegyeket kedveli?
A NŐKNEK van több energiája! vagy a férfiaknak?
2019.02.24Ha egy mosógép felcipeléséről van szó a harmadik emeletre, akkor mindenkinek egy erős férfi jut az eszébe. De vajon időt álló az erősebbik nem elnevezés? Az élsportban mindenestre a mai napig külön indulnak a férfiak és a nők a nagy versenyeken. Sporttudósokat és hobbistákat kérdezett a németországi FITBOOK stábja.
A FÉRFIAKNAK van több energiája! vagy a nőknek?
2019.02.22Ha egy mosógép felcipeléséről van szó a harmadik emeletre, akkor mindenkinek egy erős férfi jut az eszébe. De vajon időt álló az erősebbik nem elnevezés? Az élsportban mindenestre a mai napig külön indulnak a férfiak és a nők a nagy versenyeken. Sporttudósokat és hobbistákat kérdezett a németországi FITBOOK stábja.
SEXuális örömök elősegítése Kegel tornával, avagy a medencefenék izomzatának erősítése
2019.02.18A Kegel torna gyakorlatai a medencetájéki mélyizomzatra hatnak. Amennyiben ezeknek az izmoknak jó az állapota nemcsak a nők, hanem a férfiak is profitálhatnak belőle.
Sportterápia krónikus vesebetegség esetén?
2019.01.30A krónikus vesebetegségek hátterében sokszor autoimmun (A betegségek lényege, hogy immunrendszerünk nem ismeri fel a szervezet saját sejtjeit, és ezáltal működésbe hozza a szervezet saját védekező mechanizmusát) betegsegek állhatnak, melyek tünetei lehetnek: veseelváltozás, fokozatos vesefunkció romlás. Az egyénre szabott sportprogram segítheti a kezelés hatékonyságát.
TÉVHITEK A HÁTFÁJÁS KEZELÉSÉBEN
2019.01.28Mire és kire ne hallgassunk: öt rossz tanács hátfájás esetén! Mára már a hátfájás népbetegségnek számít, az ülő- és mozgásszegény életmód, a rossz testtartás és a stressz egyik folyományaként alakult globális epidémiává. Ata Pourami kiropraktőr (a gerincoszlopra történő kézzel való ráhatással gyógyító) szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy a betegek elkezdik saját magukat orvosolni, valamint tanácsért nem szakemberhez, hanem a családjukhoz és a barátaikhoz fordulnak.
Hidegben nő az infarktus kialakulásának veszélye!
2019.01.28Mit tehetünk szívünk egészségéért? Az évszakok közötti hőingadozás és a hirtelen hőmérséklet csökkenés fokozza a szívinfarktus előfordulásának kockázatát. Kutatások támasztják alá, hogy minél nagyobb a hőingadozás, annál magasabb a kockázata a szívinfarktus kialakulásának.
Küzdősporttal csontunk egészségéért?
2019.01.20A küzdősportok és harcművészeti ágak, valamint ezek bármilyen mellékágai nagy népszerűségnek örvendenek manapság. Nemrég jelent meg egy összefoglaló tanulmány, mely szerint ezek a mozgásformák egészségesek a csont számára, ezen belül is a csontsűrűségre fejtik ki pozitív hatásukat.
Vajon mennyire határozza meg a múltban vagy a jelenben végzett fizikai aktivitás a mindennapi mentális és fizikai tevékenységeinket? Az időskori funkcionális egészség
2019.01.10Számít-e a valamikori sportmúlt abban, hogy idős korunkban egyedül el tudunk menni például bevásárolni?
Az iskolai sportprogram javítja a gyermekek szív-érrendszeri fittségét
2019.01.05A WHO az ENSZ egészségügyi szervezete ajánlása fiatal gyermekeknek - a fizikai aktivitást tekintve -, hogy az általános iskola alsó osztályaitól kezdődően a napi mérsékelt és intenzív mozgás ideje legyen legalább 90 perc, ebből minimum 30 perc sporttevékenység, illetve 60 perc a mindennapi tevékenységet ölelje fel (például iskolába menetel gyalogosan vagy kerékpárral), a napi lépésszám érje el legalább a 12 000 lépést. Ennek az ajánlásnak a betartása már ebben a korban is sokat segít a szív-érrendszer és az anyagcsere prevenciójában, valamint az egészség megőrzésében.
Thai Chi és hasonló mozgásformák hatékonysága összehasonlítva a köredzéssel agyvérzéses betegek rehabilitációjában
2019.01.02Az agyvérzést követő rehabilitációban alkalmazott edzések, mozgásformák, - mint terápiás eszköz - kialakításánál figyelembe kell venni, hogy milyen típusú volt pontosan a betegség. Az sem mindegy a „Mozgásgyógyszer” felírásánál, hogy milyen erősen érintette az agyvérzés a mindennapi rutint, a minden napi tevékenységeket, a tanulási folyamatokat, illetve, hogy a testtudat mennyire sérült, érintette-e az egyensúlyérzést a betegség és végül, de nem utolsó sorban a szociális kapcsolatokat is.