Főoldal / Hírek / Érdekességek / A mozgás az egészséges életünk alapja

Érdekességek

A mozgás az egészséges életünk alapja

2024.08.01

Miért fontos a mozgás?

A testmozgás döntő szerepet játszik egészségünk megőrzése érdekében, hiszen a rendszeres testmozgás erősíti az immunrendszert, megelőz számos betegséget és elősegíti az általános jólétet. A testmozgás bizonyítottan jótékony hatással van a mozgásszervi rendszerre, a szív- és érrendszerre, az anyagcserére, az immunrendszerre, a hormonokra és az idegrendszerre. Ezenkívül a rendszeres testmozgás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, sőt bizonyos körülmények között bizonyos gyógyszerek használatát is csökkentheti. Csökkentheti a stresszt és a feszültséget, javíthatja a személyes jólétet, és pozitív hatással lehet a mentális egészségre, nemtől és életkortól függetlenül, vagyis mentális egészség számára is rendkívül előnyös a testmozgás.

Az egészséges élet szempontjából az olyan egyszerű tevékenységek is, mint a lépcsőzés és a rendszeres séta hozzájárulhatnak az egészségünk megőrzéséhez, annak javításához.

Nagyon fontos, hogy már a testmozgás már gyermekkorban része legyen a napi rutinnak, hogy maximálisan kihasználhassuk a többszörös egészségügyi előnyöket.

Minden mozdulatnál az izmok összehúzódnak vagy ellazulnak. Ők felelősek a test mozgatásáért. A fizikai aktivitás során az izmoknak javul a vérellátása, és így javul a tápanyag-ellátottság is, sőt megerősödnek az ínak és a szalagok, ami védő hatású az ízületek egészsége szempontjából is. Ha napi rendszerességgel végzünk legalább közepes intenzitás testmozgást, ha rendszeresen sportolunk, akkor további izomtömeget építünk, annak érdekében, hogy a szervezet meg tudjon birkózni az új kihívásokkal igényekkel. Minden izommunka energiaigényes folyamat, vagyis a fizikai aktivitás energiát használ fel, és az izmok ezt az energiát az elfogyasztott szénhidrátokból, zsírokból és fehérjékből nyerik, vagyis az úgynevezett kalorigén tápanyagokból nyerik. Az energiafelszabadító folyamatok optimális működéséhez szükségünk van még az ásványi anyagok és a vitaminok optimális mennyiségben való jelenlétéhez.

A rendszeres testmozgás az előzőek alapján a szívizmokat is edzi és erősíti, melynek következtében a szív fala, illetve a szívünk is megnagyobbodik, és így több vért pumpálhat a szervezetbe. Ez azt jelenti, hogy szívverésenként több oxigént tudunk felvenni, javul a vérkeringés a szervezetben. A rendszeres állóképességi gyakorlatok hatására, hosszú távon a nyugalmi pulzusszám is csökken.

A rendszeres állóképességi gyakorlatok általában a légzőizmokat is erősítik. Ez lehetővé teszi, hogy gyorsabban és mélyebben lélegezzünk, ezáltal jobban ki tudjuk használni tüdőnk lehetőségeit. Ez hosszú távon hatékonyabbá teszi a légzést – gyorsabban és jobban tudunk alkalmazkodni a változó körülményekhez. A rendszeres állóképességi edzések hatására, jobban tudunk alkalmazkodni a kimerítő napi igénybevételekhez, legyenek azok testi vagy lelki behatások, kevésbé leszünk fáradtak.

Maradjon mindenki megfelelő mértékben motivált, hogy le tudja küzdeni azt az egyesek számára leküzdhetetlen belső akadályt, ami feltornyosul a több testmozgás életformává válás felé vezető úton. De szerencsére vannak megfelelő stratégiák ennek az érzésnek a leküzdésére és a motiváltság megőrzésére.

Mi történik a pszichémmel, ha többet mozgunk?

Tudományos vizsgálatok összefüggést találtak a testmozgás mennyisége, intenzitása és a mentális egészség között nemtől és életkortól függetlenül. A testmozgás pozitív hatással van a mentális egészségre, és javíthatja a személyes jólétet. Sok ember számára a megfelelő szintű fizikai aktivitás fontos a jó életminőség és a mentális egészség szempontjából, ennek oka – hasonlóan az izmok működéséhez, hogy fizikai gyakorlatok javítják az agy vérellátását. Ez azt jelenti, hogy több oxigént kap az agyunk, és ennek következtében egyre több új idegsejt képződik az agy bizonyos területein. Emellett egyre gyakrabban szabadulnak fel különféle hírvivő anyagok, például endorfinok, az úgynevezett boldogsághormonok. Továbbá egyre nagyobb mértékben termelődnek a hírvivő anyagok, a szerotonin és a noradrenalin, amelyek többek között az agyban is megtalálhatók. részt vesznek az alvás-ébrenlét ritmus, a vérnyomás, az érzelmek és a bélműködés optimális szabályozásában. A stresszhormonok, mint a kortizol és az adrenalin szintje a rendszeres fizikai aktivitás révén csökken.

A rendszeresen fizikailag aktív emberek átlagosan kevésbé küzdenek depresszióval és szorongásos zavarokkal. A javuló fizikai erőnléti szint pozitív hatással van az önbecsülésre, az önbizalomra és az önhatékonyságra is. Ezen kívül mérsékelt fizikai aktivitás révén javítható az alvás minősége is.

Hogyan befolyásolja a rendszeres testmozgás a gondolkodási képességet?

Azáltal, hogy a rendszeres fizikai aktivitás javítja az agy vérellátását, és ezáltal jobb lesz az oxigén- és tápanyagellátás, ennek következtében a fizikai aktivitás mind rövid, mind hosszú távon pozitív hatással lehet agyunk teljesítményére:

Az idegpályák és az idegsejtek közötti kapcsolatok hosszabb ideig megmaradnak.

Ahogy öregszünk az agy térfogata és a memória teljesítménye lassabban fog csökkenni.

Az Alzheimer-kór lassabban fejlődik.

A mentális teljesítmény fokozódik a depresszióban vagy skizofréniában szenvedőknél.




Kapcsolódó oldalak

Hírarchívum

Eseménynaptár

Támogatóink

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Magyar Olimpiai Bizottság
The Coca-Cola Foundation

Partnereink

Exercise is Medicine American College of Sports Medicine Magyar Sporttudományi Társaság Semmelweis Egyetem Semmelweis Egyetem – Testnevelési és Sporttudományi Kar OSEI – Országos Sportegészségügyi Intézet Szegedi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Edzők Társasága Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség Webbeteg.hu Webbeteg.hu - SportolOK
Főoldal | Elérhetőség | Adatvédelem | Impresszum
© 2013 mozgásgyógyszer.hu