Érdekességek
Mit takar a rehabilitációs sport?
2022.10.21A rehabilitációs sport általában valamilyen kórházi, klinikai ellátás után javasolt. Általában a fogyatékkal/fogyatékossággal élők esetében használják, melynek célja a testi vagy lelki betegség következtében kialakuló tünetek, következményes károsodások és mellékhatások terápiás kezelése a testmozgás, a sport által.
A rehabilitációs sportra való jogosultsághoz bizonyos feltételeknek kell teljesülniük, a betegek olyan fizikai/lelki betegségben szenvednek, ami maradandó fogyatékossághoz, krónikus betegséghez vagy olyan stresszes környezeti hatásokhoz vezethet, amelyek hozzájárulnak tartós betegségek kialakulásához. Ilyen lehet például a hátfájás vagy a reuma. A rehabilitációs sport mindig csoportosan és orvosi felügyelet mellett zajlik. Az érintetteknek a kezelőorvos írja fel receptre, amennyiben szükséges.
A rehabilitációs sport céljai közé tartozik, közvetlen a műtét, vagy a sérülés utáni rehabilitáció révén a funkcionális ízületi működéseket javítani, a mentális vagy fizikai egészség helyreállítása, az állóképesség és az erő erősítése, a koordináció és a ruganyosság fejlesztése, illetve az adott állapot által megcsappant önbizalom erősítése.
A rehabilitációs sportok szempontjainak leginkább megfelel például a gimnasztika/torna, az atlétika, az úszás vagy csoportban, zenére végzett mozgásos foglalkozások. Az, hogy kinek melyik a legmegfelelőbb rehabilitációs gyakorlat, az mindig a korábbi betegségektől és az aktuális egészségügyi állapot függvénye.
A célzott testmozgásnak mindig alkalmazkodnia kell az egészségi állapothoz a gyorsabb és egészséges gyógyulás érdekében és célja a fájdalom enyhítése és a betegség előrehaladását lassítása.
Fontos szempont, hogy az előírt rehabilitációs sport foglalkozások után is motiváljuk a résztvevőket a sportolás folytatására. Nem szabad alábecsülni a rehabilitációs sportok csoportdinamikai hatásait sem, mint például a más érintettekkel való kapcsolattartást/eszmecserét, hiszen ez nagymértékben erősíti az önbizalmat és a betegség kezelésének önálló képességét.