Érdekességek
A rezisztencia edzés hatásai a szívre
2022.11.20A Medicine and Science in Sports and Exercise folyóiratban nemrégiben publikált tanulmány szerzői a rendszeres súlyemelés (súlyemeléshez hasonló gyakorlatok) hatását vizsgálta a szív egészségére.
Megállapították, hogy amennyiben hetente rendszeresen egy óránál rövidebb ideig végzünk rezisztencia edzést, például súlyokat emelünk, akkor akár 40-70 százalékkal is csökkenthetjük a szívroham és az agyvérzés kialakulásának veszélyét, illetve kockázatát.
Közismert, hogy a rezisztencia edzés (RE) számos szív- és érrendszeri betegség (CVD) kockázati tényezőjét javíthatja, de hiányoztak az érrendszeri eseményekre és a mortalitásra gyakorolt hatásokról szóló konkrét adatok. A tanulmány szerzői ezen összefüggéseket, illetve ezeknek a BMI-vel való vizsgálatára helyezték a hangsúlyt
A felmérésekbe 12 591 fő, átlagosan 47 éves résztvevőt vontak be, akik legalább két klinikai vizsgálaton részt vettek 1987 és 2006 között. A rezisztencia edzéseket egy önbevallásos kórtörténeti kérdőívvel értékelték.
Eredményeik alapján az átlagosan 5,4 és 10,5 éves követési idő alatt 205 esetben tapasztaltak szív-és érrendszeri (CVD) eseményt morbiditást és mortalitást, illetve a vizsgált időszak alatt 276 egyéb okból bekövetkezett halálesetet jegyeztek fel.
Megfigyeléseikből azt a következtetést vonták le, hogy már heti egyszeri vagy kevesebb, mint egy óra/hét rezisztencia edzés csökkentette a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, és csökkentette az összes okból bekövetkező halálozást.
A kutatás vezetőit meglepte, hogy már heti egy óránál kevesebb rezisztencia is elegendő volt a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez, azonban abból a szempontból is lényegesek ezek az eredmények, hiszen a saját testsúly ellenében végzett edzések - például fekvőtámasz vagy a felülések - révén is csökkenthetőek a szív- érrendszeri kockázatok.
Az idősebb felnőttek esetében ezek az eredmények túlmutatnak a szív- és érrendszeri események előfordulási kockázatának csökkenésén is, hiszen ezen gyakorlatok révén javulhatnak a csontok egészsége és más fizikai funkciók egyaránt.
https://www.healthline.com/health-news/endurance-not-resistance-training-helps-with-aging#How-much-exercise-do-we-need?