Érdekességek
Napi 20 perc séta a szabadban a leghatékonyabb stressz elleni gyógyszer
2019.04.26Illeszd bele a napi rutinba a parkban vagy természetben sétálást, így csökkentheted a kortizol- szintet! (a kortizol egy hormon, mely fontos szerepet játszik a szénhidrát-anyagcsere szabályozásában, fokozza a zsírok és fehérjék lebontását).
A természetben sétálás kikapcsolódást nyújt és stressz csökkentő hatású.
Ezt már biztosan érezted, de mostanra több vizsgálatban alá is támasztották tudományosan a fent említett kijelentéseket.
A Michigani Egyetem kutatói most már meghatározták a mennyiségét és rendszerességét annak, hogy a természetben történő sétálás mikor fejti ki az egészségre gyakorolt pozitív hatását. A stressz mérésére a kortizol szintet használták a stresszes embereknél.
Már 20 perc séta elég a természetben ahhoz, hogy csökkentse a stresszhormonok szintjét. Az új vizsgálatban azt mérték, hogy mennyi idő szükséges a természetben ahhoz, hogy a kortizol és az alfa amiláz (a keményítő cukrokká bontását végző enzim) szintje csökkenjen.
A résztvevők nyolc héten keresztül heti háromszor legalább 10 percen keresztül sétáltak a természetben és maguk választották ki a pontos helyszínt (park, város közeli erdő, rét, stb.) és napszakot, valamint a fizikai aktivitás típusát is. A stresszhormon szinteket a nyálból mérték. A stresszcsökkentő hatás már 20 percnél elkezdődött, de a leghatékonyabb a 20 és 30 perces sávban volt.
Kezdjünk el a természetben kikapcsolódni, nem fontos rögtön a sportteljesítmény, kezdetben nyugodtan megpihenhetünk egy padon és hallgathatjuk a madarak csicsergését. Hajrá!