Érdekességek
Hogyan teszi a testmozgás jobbá a szexuális életet II.
2021.06.18A rendszeres napi fizikai aktivitás megakadályozhatja a szexuális diszfunkció kialakulását.
Egy nagyszabású tanulmány, amelyben 3 906 férfi és 2 264 nő vett részt, azt vizsgálta, hogy a rendszeres testmozgás hogyan befolyásolhatja az önbevalláson alapolú szexuális diszfunkció arányát. A diszfunkció típusai közé tartozott a résztvevők saját orgazmusukkal való elégedetlensége, a nők izgalmi nehézsége és a férfiak merevedési zavara. A jelentés, amely ’Journal of Sexual Medicine’ 2019-es számában jelent meg megállapította, hogy a heti rendszeres kardio edzés, a rendszeres testmozgás bizonyos preventív előnyökkel járhat.
A tanulmány szerzői megállapították, hogy a fizikailag aktív felnőttek magasabb kardiovaszkuláris fittsége kisebb mértékű önbevalláson alapuló merevedési zavarral járt a férfiaknál és kevesebb szexuális diszfunkcióval a nőknél. A kutatók megállapították, hogy a szexuális diszfunkciók kockázatának kitett férfiak és nők számára előnyös, ha tudatosabban és rendszeresebben eddzenek, függetlenül jelenlegi aktivitási szintjüktől.
Mi a nagy intenzitású gyakorlat előnye, melynek révén csökkenthető a merevedési zavar.
Az Amerikai Urológiai Társaság a merevedési zavar lehetséges okaként a testmozgás hiányát említi, hiszen a merevedési zavart gyakran keringési probléma okozza. A jobb erekció érdekében a pénisznek vérrel kell megtelnie, azonban a blokkolt artériák, a magas vérnyomás, és egyéb szív-és érrendszeri problémák megzavarhatják ezt a folyamatot.
Egy 2003-ban publikált tanulmányban 31 742, 53 és 90 év közötti férfi vett részt. A kutatók megállapítása szerint azok, akik fizikailag aktívak voltak, jobb erekcióról és 30%-kal alacsonyabb impotencia kockázatról számoltak be, mint az inaktív férfiak. Egy másik 2011-es tanulmány kifejezetten azt állapította meg, hogy a rendszeres aerob edzés előnyös lehet a merevedési zavarral küzdő férfiak számára.
Egy 2018-ban közzétett kutatási beszámoló szerzői ajánlásokat dolgoztak ki a merevedési zavarok csökkentése érdekében kívánatos fizikai aktivitásra vonatkozóan. Javaslatuk szerint a férfiaknak, napi 40 perc felügyelet melletti mérsékelt, - és erőteljesebb aerob testmozgást kellene végezni, az eredmény érdekében hetente minimum négyszer.
Hosszú távú ajánlásként ugyanezek a kutatók azt írták, hogy a heti 160 perces testmozgás hat hónapon keresztül hozzájárult az elhízás, a magas vérnyomás, a metabolikus szindróma és/vagy a szív- és keringési betegségek által okozott merevedési problémák csökkentéséhez.
A rendszeres fizikai aktivitás segíthet ösztönözni a nők ’arousal’ érzését, vagyis a szervezet általános izgalmi és éberségi állapotát, ami élettani szempontból is fontos.
Bizonyítékok utalnak arra, hogy a rendszeres testmozgás segíthet ösztönözni a nők esetében mind a rövid, mind a hosszú távú izgalom állapotot. Egy 2018-ban közzétett kutatás szerint, az idegi-hormonális rendszer izgalmi állapota már egyszeri testmozgás, fizikai edzés után javulást eredményezett a nők ’arousal’ érzése terén.
A tudósok szerint a szimpatikus idegrendszeri aktivitás és a hormonális tényezők növekedése okozza a javuló ’arousal’ érzést, mely szerint a rendszeres testmozgás valószínűleg közvetetten fokozza a szexuális elégedettséget azáltal, hogy javítja a szív- és érrendszeri egészségét és a érzelmi hangulatot.
A rendszeres testmozgás csökkentheti a klimaxos tüneteket
Kutatók vizsgálataik során megállapították, hogy a menopauza idején az ösztrogénszint csökkenése olyan tüneteket okoz, amelyek ronthatják a nő életminőségét, befolyásolva a fizikai, a mentális és a szexuális egészséget. Pontosabban, a menopauza hatással lehet a szexuális életre azáltal, hogy megváltoztatja a normális szexuális válaszban részt vevő biológiai rendszerek működését.
A 2020-ban közzétett kutatás szerzői megállapították, hogy bizonyos típusú testmozgások nagyobb valószínűséggel lehetnek hasznosakebben az átmeneti életszakaszban. Megjegyezték, hogy a medencefenék izmainak edzése és a mentális gyakorlatok hasznosak lehetnek a menopauza tüneteinek enyhítésében, kezelésében. Arra a következtetésre jutottak azonban, hogy egyelőre nincs elegendő bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az aerob edzés és az erősítő edzés nyújt-e valódi előnyt ezen a területen.
Van néhány olyan kutatás is, amely azt jelzi, hogy a fizikai aktivitás általában segíthet enyhíteni, a hüvelyszárazságot, a hőhullámokat és az éjszakai izzadás mértékét. A fizikai aktivitás minden területen elősegíti a megnövekedett véráramlást, beleértve a nemi szervekét is. A menopauza idején nőknél ez is szerepet játszhat a kialakuló hüvelyi szárazság megelőzésében vagy kezelésében a jobb szexuális élmény érdekében.
Hogyan lehet megkönnyíteni, túlélni a menopauza időszakát a testmozgás révén?
Számos tanulmány eredménye azt mutatja, hogy a rendszeres testmozgás segíthet megőrizni a szexuális egészséget az öregedési időszakában is. Ez az előny különösen jelentős lehet a férfiaknál, például egy 2008-as tanulmány szerzői megállapították, hogy egy közepes intenzitású aerob edzésprogram, melyet egy éven keresztül végeztek, megemelte bizonyos hormonok szintjét a 40 és 75 év közötti férfiak esetében. A kutatók a dihidrotesztoszteront az orgazmus gyakoriságának hormonális előre jelzőjeként azonosították.
Az amerikai gerontológiai intézet kutatói azt vizsgálták, hogy miképpen lehet fenntartani a szexuális egészséget az öregedési folyamatok során. Megemlítik például az ízületi problémák megjelenését, ami a szexuális problémák növekedését okozhatják. A kutatók megállapítása szerint a testmozgás segíthet csökkenteni az ízületi gyulladás okozta kényelmetlenséget.
Az intézet kutatóinak megállapítása szerint a szívbetegség, a cukorbetegség, a stroke és a depresszió, mint oki tényezők szerepet játszhatnak és hozzájárulhatnak a szexuális problémák kialakulásában, azok megjelenésében, hiszen ismert, hogy a rendszeres testmozgás csökkenti ezen krónikus betegségek a kockázatát.
Szerkesztői megjegyzés: A mozgás= szexuális egészség
https://www.verywellfit.com/exercise-makes-sex-better-2223782#citation-16