Érdekességek
Sok kicsi sokra megy. A szív egészsége és a rövid idejű fizikai aktivitás összefüggése
2023.11.26A szív- és érrendszeri betegségek a vezető halálokok közé tartoznak világszerte, és bár a közelmúltban csökkenő tendenciát mutat ezen betegségek következtében bekövetkező elhalálozások száma, DE növekvő számokat jeleznek a szív- és érrendszeri események akut megnyilvánulásai, melynek következtében egyaránt nőnek a kórházi felvételek számai.
A klinikai és közegészségügyi kutatások általában a rendszeres testmozgáson alapuló fizikai hatások egészségre gyakorolt hatására összpontosítottak, amely tevékenység, elsősorban a szabadidőben lezajlott tevékenységeket jelentik és ez, az a fizikai tevékenység, ami a legtöbb felnőtt számára célszerű és megvalósíthatóbb lehetne.
Azonban talán van alternatíva, hiszen a mérsékelt testmozgástól az erőteljesig terjedő időszakos fizikai tevékenység (<10 perc) beépítése a mindennapi rutinba, - ezek véletlenszerű jellege miatt - nem igényel sem extra időráfordítást vagy komolyabb felkészülést és nem kell hozzá speciális felszerelés sem ezért, mint ilyen, praktikusabb és mindenki számára elérhetőbb lehet.
A fentiekhez még az is hozzájárul, hogy az egyébként a szabadidőben végzett hosszabb ideig tartó fizikai aktivitás különösen a veszélyeztetett csoportok körében - a fizikailag inaktívak és középkorúaktól az idősebb felnőttekig (≥40 év) terjedő életkorban, akik sokszor alkalmatlanok is és nem szoktak hozzá a rendszeres testmozgáshoz - nem mindig megfelelő módszer.
A korábbi vizsgálatok túlnyomó többsége a fizikai aktivitást olyan kérdőívekkel mérte, amelyek nem rögzítik a rövid (<10 perc) véletlenszerű fizikai aktivitást, különösen akkor, ha azt a mindennapi élet során és rövid sorozatokban végzik.
A szakemberek által javasolt fizikai aktivitás szempontjából ezek a mérsékelt, néha intenzívebb, de rövid testmozgások megvalósíthatóbb alternatívát jelenthetnek azoknak a felnőtteknek, akik nem akarnak vagy nem tudnak fizikailag aktívak lenni szabadidejükben.
A legújabb aktigráffal vagy telefonnal rögzített mérések eredményei azonban azt mutatják, hogy a mindössze napi négy rövid, összesen körülbelül 2-3 perces intenzív fizikai tevékenység a szív- és érrendszeri betegségek és a rák okozta halálozás lényegesen alacsonyabb kockázatával jár.
A legfrisseb közegészségügyi irányelvek már hangsúlyozzák a rövid időszakos fizikai aktivitások egészségügyi jelentőséget, beleértve a ’nem aktív, nem rendszeres’ testmozgást is, a halálozás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése érdekében.
Szerkesztői megjegyzés: A korábbi útmutatók ’közepestől az erőteljesig’ terjedő fizikai aktivitás egészségügyi előnyeire összpontosítottak, hiszen valóban az erőteljes fizikai aktivitás nagyobb mértékben járul hozzá a jobb egészségügyi eredményekhez, ami a nagyobb fizikai megerőltetés által kiváltott, kifejezett kardioprotektív alkalmazkodásnak köszönhető. Bár tudjuk, hogy az erőteljes fizikai aktivitás időhatékony módja az egészségügyi célok elérésének, de ezek az erőteljes edzésprogramok például a nagy intenzitás intervallum edzések alacsony részvételi arányt mutatnak a középkorú és idősebb felnőttek körében és nem is feltétlenül vonzóak a fizikailag inaktív felnőttek számára, akik esetében azonban a legmagasabb a szív- és érrendszeri események kockázata.