Érdekességek
A nyújtással járó fizikai gyakorlatok csökkentik a vérnyomást és ezen keresztül jótékony hatásúak a szív egészsége szempontjából.
2023.11.22A magas vérnyomásnak többféle kiváltó oka lehet. Sokáig az egyik legolcsóbb és legegyszerűbb természetes vérnyomás csökkentőként a gyaloglást javasolták. Az mindenki előtt ismert, hogy a túl kevés testmozgás, a stressz és az egészségtelen táplálkozás fontos tényezők, amelyek kiválthatják vagy ronthatják a magas vérnyomást. Ha tehát nem szeretne valaki gyógyszert szedni a magas vérnyomásra, ajánlott a mindennapokban sokat sétálni és lehetőleg minél többet mozogni.
Kanadai kutatók (Saskatoon Egyetem) egy vizsgálatban azt próbálták kideríteni, hogy melyek azok a mozgásformák, amelyek még többet segíthetnek a magas vérnyomás elleni küzdelemben.
Melyik a jobb megoldás magas vérnyomás esetén – a séta vagy a nyújtó gyakorlatok?
A vizsgálatban 40 enyhén magas vérnyomásban szenvedő férfi és nő vett részt, két csoportot alakítottak ki, egyik részük nyolc héten keresztül minden nap 30 perces sétát végzett, míg a többi résztvevő naponta 30 perces nyújtó gyakorlatokat végzett. Valamennyi résztvevő betartotta a DASH diétát, melyben sót, cukrot és vörös húst csak kis mennyiségben szabad fogyasztani. Az egészséges ételek, mint a zöldségek, gyümölcsök, halak, szárnyasok, babok és diófélék rendszeresen kerültek a tányérra.
Két hónap elteltével ismét megmérték a résztvevők vérnyomását. Mindkét csoport tagjai csökkenő tendenciát mutattak a magas vérnyomás értékeket tekintve, azonban akik naponta 30 percet nyújtó gyakorlatokat végeztek, azok esetében lényegesen nagyobb vérnyomás csökkenést tapasztaltak szemben azokkal, akik napi 30 perces sétát tettek.
A nyújtó gyakorlatok, amelyek sokat segítenek a magas vérnyomás ellen
Az alkalmazott nyújtó gyakorlatok 21 különböző gyakorlatból álltak, amelyek a hátat, a vállat, a csípőt, a fenék izmokat és a lábakat nyújtották. A legjobb, ha olyan a jógában is használt gyakorlatokat végzünk, mint a „lefelé tekintő kutya” póz (ezt a testtartást ’adho mukha svanasanak’-nak hívják, az egyik leggyakoribb jógapózok közé tartozik, amikor megpróbáljuk fejünket letenni a talajra, a vállak teljesen nyitottak, megnyúlik a hónalj környéke, a mellkas közelít a talaj felé és a két láb között egy erőteljes nyújtást érzünk mind a karokban és a lábakban) vagy a „galambhajlítás”, (ezt a testtartást hívják ’kapotasana’ -nak a csípőt nyitó jógagyakorlatnak, amely a hátat nyújtó, úgynevezett "backbend" pózok része. . Ez a gyakorlat megnyújtja a combot és a mellkast körülvevő izmokat, segít oldani a feszültséget.)
Ezeket a nyújtógyakorlatokat természetesen óvatosan és fokozatosan kell elkezdeni. A gyakorlatokat naponta minden esetben kétszer hajtották végre és 30 másodpercig tartották meg, közöttük pedig minden esetben 15 másodperc szünetet tartottak. A teljes gyakorlatsor összesen 30 percet vett igénybe.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért jó a nyújtás a magas vérnyomás esetén?
Amikor nyújtjuk az izmainkat, akkor az az izomba vezető összes ér is megnyúlik beleértve az artériákat is. A nyújtás csökkenti az artériák merevségét, ami viszont csökkenti a véráramlással szembeni ellenállást. A bemutatott kanadai kutatók által végzett felmérés eredményei azonban nem jelentik azt, hogy a séta rosszabb a nyújtáshoz képest, hiszen, azok, akik sétáltak, azoknak viszont nagyobb mértékben csökkent a derékbőségük. A hasi zsír különösen a magas vérnyomás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezője. Éppen ezért nagyon fontos az állóképességi edzések elvégzése, legyen az gyors séta, kirándulás, Nordic Walking, kocogás, kerékpározás vagy úszás. A legjobb megoldás, hogyha mindkét típusú fizikai tevékenységet kombinálják egymással.
Szerkesztői megjegyzés: Amennyiben a fentiekben bemutatott gyakorlatokat kiegészítjük a kiegyensúlyozott étrenddel, akkor a vérnyomás csökkentése gyógyszeres kezelés nélkül is elérhető.