Főoldal / Hírek / Érdekességek / Mikor kezdődik az „öregedés”? (férfiak) Tehetünk-e ellene bármit is?

Érdekességek

Mikor kezdődik az „öregedés”? (férfiak) Tehetünk-e ellene bármit is?

2023.10.10

65 évesen kezdődik az élet vallják nagyon sokan, akik a nyugdíjba menetel időszakát úgy élik meg, hogy dolgoztak eleget, most aztán hajrá, pótoljunk be mindent, ami kimaradt. Ez volt például Udo Jürgens a híres német énekes véleménye is, aki valójában hihetetlenül fittnek és életerősnek tűnt idős korára. Mások viszont már életközepi válságuk során fájdalmasan tudatára ébredhetnek létezésünk véges voltának. Talán meglepő, de úgy tűnik, a férfiak sokkal fogékonyabbak erre, mint a nők.
A holisztikus orientációjú orvosok különösen azt feltételezik, hogy a hobbik nélkülözhetetlenek a férfiak életében, különösen idős korban. És ez egyaránt vonatkozik mind a testi egészségünkre, mind a szellemi vitalitásra.

Soha nem vagyunk túl öregek egy új hobbihoz, hiszen egy kedvenc tevékenység – bármely életkorban – csökkenti a stresszt és egyúttal felszabadítja a boldogság érzését.

Idősebb korban sem kell persze csak a sakkozásra és/vagy bélyeggyűjtésre gondolni.

Az idősek számára is erősen ajánlott a testmozgás és a sporttevékenység, mint hobbi, hiszen ez nem csak időtöltés, hanem elengedhetetlen egészségünk, fittségünk, vitalitásunk szempontjából egyaránt.

Legyünk fittek

Nincs semmiféle olyan akadály, semmiféle olyan korhatár a sportoláshoz és a mozgáshoz, ami kifogásként felmerül sokakban. Kivéve persze, ha orvosi okok ellene szólnak. Az idősebbeknek is érdemes jógával, nordic walkinggal vagy úszással minél tovább fitten tartaniuk magukat. A szenzomotoros erő- és állóképesség-edzés, például az aqua aerobikban, csökkenti az izomleépülést és egyúttal új izmokat épít, ami nagymértékben hozzájárul az elesések megelőzéséhez. Az egyszerű tornagyakorlatok, azaz a saját testsúllyal végzett gyakorlatok, mint a fekvőtámasz, guggolás stb., szintén fitten tartanak.

Időben tett óvintézkedések az öregedés ellen

Ahelyett, hogy későn vagy akár túl későn kezdenénk, de érdemes már idejekorán elgondolkodnunk életkorunkon. A rendszeres szűrés, a dohányzás mellőzése és a mértékletes alkoholfogyasztás szintén segíthet az egészséges öregedésben.

Ha emellett kiegyensúlyozottan táplálkozunk, figyelünk a súlyunkra és rendszeresen sportolunk, jó esélyünk van a létfontosságú és öntörvényű nyugdíjas évekre. Ide tartozik az új dolgokra való nyitottság, a hobbi iránti lelkesedés és a rendszeres társadalmi kapcsolatok fenntartása is. Mert a magány káros az egészségre, a társasági kedv és a humor pedig meghosszabbítja az életet. A bármely okból egyedül élők sokszor magányosnak érzik magukat, ezért jó lehet a hasonló gondolkodású emberekkel való társas kapcsolatok kialakítása.

Sajnos nem mindenkinek azonos a kiindulási helyzete. Például a szegénység és a pénzügyi szűk keresztmetszetek valós egészségügyi kockázatot jelentenek, a szociálisan hátrányos helyzetű családok rosszabbul táplálkoznak és kevésbé egészségesek, mint azok, akiknek elegendő pénzük van.

A szegénység magasabb betegségkockázatra utal?

Szomorú megfigyelés, hogy a szegények körében drámaian megnő a halálozás kockázata, az időskori depressziós diagnózisok és az öngyilkossági kísérletek száma. Már a tartósan munkanélküliek körében is lényegesen magasabb a szív- és érrendszeri megbetegedések aránya. Még ha elveszítik is saját otthonukat, az érintettek egyre inkább a szegénység és a betegségek ördögi körébe kerülnek. Ezért a szilárd pénzügyi „párnát” is az elégedett és egészséges öregedést lehetővé tevő tényezők közé kell sorolni.

Tippek az egészséges öregedéshez

Már fiatal korától figyelje mindenki testsúlyát, vérnyomását és koleszterinszintjét, és állíttassa be őket, maradjon fizikailag aktív, mert ha nem szereti a mozgást, drámaian megnő a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívinfarktus és a szélütés kockázata. Lehetőleg   étkezzünk egészségesen, kiegyensúlyozottan és kerüljük a túl sok zsírt és cukrot, mert így egészségesebben és tovább élhetünk. Kerüljük a dohányzást, a dohányfüstöt és mérsékeljük az alkohol fogyasztását. Őrizzük meg humorérzékünket és legyünk minél többet társaságban. Vigyázzunk a fogainkra is, mert a rossz fogak az egész szervezetet megbetegíthetik.
Készítsen mindenki -persze ha lehetősége van rá - pénzügyi előirányzatot a nyugdíjára.
A genetikai hajlamon kívül számos társadalmi, gazdasági tényező vezethet lehető leghosszabb és legegészségesebb élethez, amelyeket kontrollálhatunk. Mert sok rákos megbetegedés megelőzhető egyszerűen életmódváltással. A Német Rákkutató Központ azt feltételezi, hogy a változatos, növényi eredetű élelmiszerekben gazdag étrend jelentősen csökkentheti a daganatok kialakulásának kockázatát.

Az optimális testsúlyt és a napi legalább 30 percnyi testmozgást szintén minden egészségügyi és rákmegelőzési terv sarokkövének kell tekinteni.

Ne habozzon senki, mert soha nem késő edzeni és egészségesebben táplálkozni.

https://www.schweizer-illustrierte.ch/body-health/health/wie-wir-gesund-und-glucklich-altern-536220




Kapcsolódó oldalak

Hírarchívum

Eseménynaptár

Támogatóink

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Magyar Olimpiai Bizottság
The Coca-Cola Foundation

Partnereink

Exercise is Medicine American College of Sports Medicine Magyar Sporttudományi Társaság Semmelweis Egyetem Semmelweis Egyetem – Testnevelési és Sporttudományi Kar OSEI – Országos Sportegészségügyi Intézet Szegedi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Edzők Társasága Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség Webbeteg.hu Webbeteg.hu - SportolOK
Főoldal | Elérhetőség | Adatvédelem | Impresszum
© 2013 mozgásgyógyszer.hu