A fittség és az izomtömeg nő az állóképességi és a rezisztencia edzés sorrendjétől függetlenül
Az aerob és a rezisztencia-edzés kombinációja bizonyult a leginkább hatásosnak a kardiometabolikus rizikó csökkentésében. A tanácsolt heti 150-300 percnyi aktivitás során, ha egy-egy edzésben mindkét féle mozgásfajtát végezzük, egymás hatására hátrányos lehet ( J Strength Cond Res, 2012; 26(8): 2293.), a versenysportban el is kerülik az ilyen szituációt. Tapasztaltak olyat is, hogy a hét egy napján a rezisztencia-, másik napján az állóképességi edzés nagyobb fejlődést hozott az idős nőkön, mint a heti három edzés ( J Strength Cond Res, 2013; 27(7): 1868.).
Vajon egy edzésen belül az állóképességi (Á) és az erőedzés (E) sorrendje befolyásolja-e az eredményt a 24 héten át heti 2-3 edzés folyamán az egészséges, 30 éves körüli férfiakon, random választott edzéssorrendben? A 99 százalékos részvétel az edzéseken ritka siker!
A maximális oxigénfelvétel (aerob teljesítmény) és a maximális térdfeszítő erő (1RM) 12-17 százalékkal lett nagyobb a 24. hétre. A zsírmentes testtömeg 3%-kal gyarapodott, a combkeresztmetszet 14-16 százalékkal nőtt.
A vérlipidekben és a testzsír mennyiségében sem volt jelentős különbség az Á-E és az E-Á edzéssorrendű csoportok között, mindkét sorrendű edzés hatékony volt az aerob és az erő-funkciókra.
Apor Péter dr.