Nemzetközi hírek
Frankfurtban rendezték a második európai Mozgásgyógyszer Konferenciát
2013.10.242013. szeptemberében Frankfurtban a Goethe Egyetem adott otthont a 44. Német Sportorvos Kongresszusnak. A kongresszus résztvevői a legkülönbözőbb témakörökben, több mint 70 szekcióban hallgathattak előadásokat, illetve vehettek részt nagyszámú műhelymunkában, szemináriumokon. A Sportorvos Kongresszus kiemelt témájaként került sor a 2. európai „Exercise is Medicine” ( Mozgásgyógyszer) Konferencia megrendezésére.
A konferencia bevezető előadását az európai mozgalom elnöke és a konferencia házigazdája, Jürgen M. Steinacker tartotta. Előadásában többek között kifejtette, hogy már a fizikai aktivitás minimális mértékű növekedése is hozzájárulhat a halálozási ráta csökkenéséhez és az életkor meghosszabbításához. Jean Michel Oppert Franciaországból, „A fizikai aktivitás, a mozgásszegény életmód és a kövérség” témakörében azt a jól ismert összefüggést járta körül, támasztotta alá tényekkel és számadatokkal, hogy az inaktivitás csökkentése révén, vagyis a rendszeres mozgással miként járulhatunk hozzá a túlsúly és a kövérség mérsékléséhez, és így számos betegségcsoport gyakoriságának csökkenéséhez.
Willem van Mechelen (Hollandia) az „egészségmegőrző fizikai aktivitás” mint üzenet fontosságát hangsúlyozta, illetve közvetítésének lehetséges módozatait mutatta be. A kommunikáció, a helyes információk átadása és a meggyőzés állt a további előadások középpontjában. Kiemelendő Brian Martin előadása, aki mindezeket egy többnyelvű, multikulturális ország, Svájc példáján mutatta be.
Az „Exercise is Medicine” mozgalom gondolata néhány évvel ezelőtt az Egyesült Államokból indult világhódító útjára. Az amerikai Sallis E. Robert a konferencián egyenesen az egészségügy újragondolását javasolta, s ennek kapcsán a „mozgás, mint létszükséglet” beépülését szorgalmazta a közgondolkodásba. A portugál előadó, Luis B. Sardinha az európai országok öregedő népességét tekintve, egy sokak számára különösen fontos kérdésre tért ki előadásában: az időskor és a mozgásszegény életmód kapcsolatát vizsgálta.
A második Európai „Exercise is Medicine” Konferencia a mozgalom további céljait a következőkben határozta meg:
- paradigmaváltásra van szükség az egészségügyben mind az állami, mind a magánszférában;
- a fizikai aktivitást, a mozgást az európai gondolkodásmód részévé kell tenni, hogy megelőzhetők lehessenek bizonyos betegségek,
- a betegek az orvost, az egészségügyi szakembert, a sportszakembert felkeresve kapjanak szakszerű tájékoztatást a mozgásban gazdag életmód előnyeiről, jelentőségéről, szerepéről;
- bátorítani kell a döntéshozókat, az egészségügyben dolgozó szakembereket, hogy mutassanak példát, és maguk is legyenek fizikailag aktívak.