Érdekességek
A szélütés kialakulásának kockázati tényezői. I. Egy kutatási jelentés szerint a következő 30 évben a SZÉLÜTÉS (stroke) okozta halálozás mértéke jelentősen nőni fog.
2023.11.012020-ban a szélütés (stroke) volt a második vezető halálok világszerte, ami világszerte közel 6,6 millió embert érintett, akik agyi keringési zavarban haltak meg. A stroke a szerzett rokkantság harmadik leggyakoribb oka is világszerte.
A szélütés már az 55 év alatti fiatalokat is egyre inkább érinti, melynek következtében 143 millió ember szenvedett maradandó károkat.
A The Lancet Neurology című orvosi folyóiratban megjelent jelentés szerint a stroke-ban meghaltak vagy az agyvérzésben szenvedők száma tovább fog emelkedni a következő években. A tanulmány szerzőinek drasztikus előrejelzése szerint 30 éven belül a stroke-halálozás várhatóan 50 százalékkal fog növekedni, és 2050-ben körülbelül 9,7 millió ember halálát okozza. A kockázat tehát növekedni fog, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban. A jelentés szerzői szerint a stroke-halálozás növekedésének több oka van. Ez egyrészt a növekvő és öregedő népességnek köszönhető tekintettel arra, hogy a stroke előfordulási aránya az életkorral növekszik, a növekvő népesség és a globális demográfiai öregedés kombinációja pedig a halálozások és a stroke-vel összefüggő rokkantság számának globális növekedéséhez fog vezetni. Másrészt emelkednek a stroke kockázati tényezői is, aminek a legfőbb oka a lakosság nem kellő tájékoztatása, tájékozottsága, vagyis a tudatosság hiánya. Ezek a tényezők felelősek azért is, hogy világszerte egyre több fiatal szenved stroke-ot.
A kutatás szerint ezek között szerepel többek között a szélütést elősegítő kockázati tényezők tudatosságának hiánya, valamint a rossz életmódbeli szokások, mint például az egészségtelen ételek, a dohány és az alkohol gyakori fogyasztása.
De a megfelelő kockázati tényezők – például a magas vérnyomás, cukorbetegség – szűrésének, valamint az elérhető és magas színvonalú egészségügyi ellátás hiánya is kulcsfontosságú – különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban. Bár látszólag a magas jövedelmű országok jobb helyzetben vannak a stroke megelőzésében, de észrevehető különbségek vannak, például a stroke-ra szakosodott központokhoz való, mindenki részére – jövedelmi viszonyoktól független - kiterjedő hozzáférés tekintetében.
A tudósok szerint a stroke ellátása világszerte nem megfelelő és sok kormány számára nem ez a fő prioritás. Ez növeli a szélütések gyakoriságát – és ezáltal a halálozási arányt.
Hét pillér, ami kulcsfontosságú, ezek kiküszöbölése révén az esetek nagy része megelőzhető lehetne. Ezt a dohány, a só, az alkohol és a cukor nagyobb mértékű megadóztatásával is lehetne finanszírozni. Ezek azok a tényezők, aminek túlzott fogyasztása következtében növekszik a stroke kockázata.
Mit tehetünk a stroke kockázatának minimalizálása érdekében?
- Mozogjunk rendszeresen
- Csökkentsük testsúlyunkat
- Igyunk kevesebb alkoholt
- Amennyiben valaki dohányzik, mielőbb hagyja abba
- Járjon el rendszeresen szűrővizsgálatokra, ellenőrizze vérnyomását, vércukor és koleszterin értékét (folytatjuk)