Főoldal / Hírek / Érdekességek / A sport általában ártalmas, ha magas a levegő porszennyezése I.

Érdekességek

A sport általában ártalmas, ha magas a levegő porszennyezése I.

2021.10.18

A WHO 2016-os becslései szerint a világ népességének 92% -a a túlzott légszennyezés területén él. Különösen azok, a 10 μm (PM 10) alatti részecskeméretű szemcsék a legveszélyesebbek, amelyek bekerülve a tüdőbe évente akár 5–7 gr. mennyiségű por felszívódását jelentheti. Az 1.1–2.5 μm (PM 2.5) kis részecskék, amelyek behatolva a tüdő léghólyagocskáiba nagy mértékben károsítják a tüdőszövetet, ahonnan a kiürülés ideje, akár több hónapot is igénybe vehet. Időközben ezek a finom porok a gyulladásgátló hírvivők fokozott felszabadulásához vezetnek. Így változások történhetnek az érrendszerben, valamint a krónikus problémát okozhat a légutakban, amelyek végül kedvezőtlen esetben asztmához vagy akár tüdőrákhoz is vezethet.

Az egy mikrométernél kisebb átmérőjű ultrafinom részecskék behatolnak az alveolusok falába, és belépve a véráramba szívritmuszavarokat okozhatnak, és akár trombózishoz is vezethetnek a megnövekedett vérlemezke funkció révén, fokozott szívroham vagy stroke kockázatával. Az idegrendszer is veszélyben van az agyi funkciók rendellenességei miatt, különösen gyermekeknél és időseknél.

A lakóépületeken kívüli erős szálló porgenerátorok lehetnek az ipari komplexumok, a hulladékégető üzemek, a kombinált hő, - és erőművek, a mezőgazdasági és közúti járművek egyaránt. A lakóépületek belsejében ezeket az apró porrészecskéket az Európában még főként szénfűtéssel vagy műszakilag elavult kályhákban történő faégetéssel állítjuk elő.

A nagy forgalmú utakon nem ajánlott sporttevékenység.

A szálló por évente mintegy 3.3 millió halálesetért felelős világszerte. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2015-s adatai szerint Európában évente 430 000 ember hal meg a szálló por miatt, ebből például csak Németországban mintegy 45 300 korai halálesetért lehet felelős, amely többek között jelentősen növelhetik a koraszülés kockázatát is.

Az európai uniós irányelvben meghatározott 25 μg/m3/24 óra az a határérték, amely talán kompromisszumot jelent az orvosilag még ésszerű és technikai szempontból is megvalósítható, elvárt helyzet között.

Ha a finom porok mellett az összes többi légszennyezést is figyelembe vesszük, az ebből eredő globális halálozási arány évente mintegy 6.5 millió emberre emelkedik

A sport révén nagy mennyiségű finom por kerülhet a szervezetbe, amely károsítja a szív- és érrendszert, és így inkább káros, mint hasznos. Ez egy Dél-Koreából származó, csaknem 1.5 millió fiatal felnőtt részvételével végzett tanulmány következtetése.

A tanulmány különlegessége, hogy elsőként jelzi azt a részecskeszennyezés küszöbértéket, amely felett a szív és a keringési rendszer már károsodik, amennyiben a magas légszennyeződésű területen a szabadban sportolunk. Az EU-ban érvényes finompor-határértékei nagyon közel vannak ahhoz a tartományhoz, amelyben a tanulmány szerint a szabadban végzett fizikai aktivitás már káros a szív- és érrendszerre. 

Úgy tűnik, hogy nincs olyan kis mértékű por koncentráció/mennyiség, amely ne okozhatna komoly egészségügyi problémát.

Az, hogy a parkban való kocogás vagy az otthoni futópadon való futás a veszélyesebb, az nagymértékben a helyszíni környezetszennyezéstől függ. Szakértők javasolják, hogy ezt napi rendszerességgel mérjük fel az edzés előtt (folytatjuk).

https://www.hdsports.at/gesundheit/sport-bei-luftverschmutzung-fuehrt-zu-lebensverlaengerung

 

 




Kapcsolódó oldalak

Hírarchívum

Eseménynaptár

Támogatóink

Emberi Erőforrások Minisztériuma
Magyar Olimpiai Bizottság
The Coca-Cola Foundation

Partnereink

Exercise is Medicine American College of Sports Medicine Magyar Sporttudományi Társaság Semmelweis Egyetem Semmelweis Egyetem – Testnevelési és Sporttudományi Kar OSEI – Országos Sportegészségügyi Intézet Szegedi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Edzők Társasága Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség Webbeteg.hu Webbeteg.hu - SportolOK
Főoldal | Elérhetőség | Adatvédelem | Impresszum
© 2013 mozgásgyógyszer.hu