Érdekességek
ÖREGSÉG és TESTMOZGÁS
2021.02.06Bármennyire is próbálunk idősebb életkorban is egészségesen élni, de be kell látnunk, hogy az öregedés mind a fizikai aktivitás mennyiségének, mind annak intenzitásának csökkenésével jár, emiatt csökken az izom tömege ennek következtében pedig a teljesítmény és azon belül is az aerob teljesítmény. Ezek a tényezők hozzájárulnak a mobilitás, az önbizalom, a függetlenség és az életminőség csökkenéséhez. A fenti megállapítások ellenére, aki rendszeresen fizikailag aktív életet él, az egyrészt késleltetheti, másrészt optimális esetben akár meg is akadályozhatja ezeket az az öregedéssel együtt járó negatív tüneteket és pozitív hatással lesz számos az életminőséghez tartozó meghatározó tényező megtartásához.
Az aktív emberek természetesen maguk is érzékelik, hogy a fizikai aktivitásuk szintjével egyenes arányban megmarad a jó életminőségük, szemben azokkal, akik egész nap döntően ülő tevékenységet folytatnak.
Ezeket a fizikai aktivitás, az aktív életvezetés és az életminőséggel összefüggő területet számos helyen vizsgálják, tanulmányozzák a világban, ezekből levonhatóak azok a következtetések, hogy
1/ A rendszeres testmozgás javítja a pszichológiai egészséget és jólétet.
2/ Megnő az önkoncepció, vagyis az a kép, amelyet magunkról kapunk és így az önbecsülés is, vagyis az az érték, amelyet magunknak tulajdonítunk.
3/ Csökkent a kockázata a klinikai depressziónak és a szorongásnak, a demencia és a kognitív hanyatlás kialakulásának és csökken a félelem minden formája.
A vizsgálatok kimutatták, hogy a rendszeres testmozgás előnyös és ezek a hatások gyakran mérséklik a negatív hatásokat.
Mindezek a pozitív megállapítások ellenére kevés vagy alig ismertek az olyan optimális programok, amely az életminőség javítását tűzi ki feladatául. Vannak olyan javaslatok, hogy a csoport-alapú programok jobbak, mint az otthoni programok, és hogy ezek miként kapcsolódnak a társadalmi szempontok, igények figyelembevételéhez, annak gyakorlásához.
Számos tanulmány eredményei utalnak arra, hogy a mérsékelt intenzitású testmozgás jobb, mint az alacsony vagy nagy intenzitású testmozgás.
Mindazonáltal, sok különböző típusú testmozgásról is kimutatták, hogy kifejezetten előnyös és jó hatású lehet, beleértve az aerob testmozgást az ellenállással szembeni, illetve a saját testsúlyt igénybe vevő erősítő edzést, ilyenek lehetnek a gyaloglás, ugrálás, úszás, tánc, vízben végzett testmozgás, sífutás, valamint azok a gyakorlatok, amelyek javítják a rugalmasságot és az egyensúlyt, megelőzve ezzel az elesést, mert ebben az életkorban az egyik legnagyobb gond, az elesés következtében bekövetkező csonttörések, ficamok és a hosszabb fekvés következtében kialakuló tüdőgyulladás és egyéb betegségek, illetve a meglévő betegségek romlása.
https://bmcsportsscimedrehabil.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13102-019-0119-7