Érdekességek
Mennyiben hat a sport az elhízás okozta gyulladásokra?
2018.04.11Az elhízás világszerte évről évre egyre inkább jellemző minden népcsoportra. Ha az energiamérlegünk hosszú távon pozitív irányba tolódik el, annak a kóros túlsúly az eredménye. Mindazok mellett, hogy az elhízottaknak van olyan csoportja, akik anyagcsere folyamataikat tekintve bár egészségesnek mondhatóak, de a túlnyomó többségnél kialakulhatnak az ebből adódó negatív hatások is. Ilyen betegségek például a kettestípusú cukorbetegség, valamint a szív érrendszer számos élettani diszfunkciója.
Az elhízott betegek testében a zsírszövetek tömeges terjeszkedése válik jellemzővé, amely metabolikus stresszhez vezet. Az adipocitákban (azaz a zsírszövetben) ez folyamatos stresszt fog okozni. amelynek köszönhetően ezen szövetek immunaktivitása csökken.
Számos gyulladásos vegyület, úgy, mint a citokin és a kemokin szaporodik fel a szervezetben, amelynek következtében a zsírszövetbe leukociták fognak beszűrődni, vagy másnéven infiltrálódni. A zsírszövet önerősítő gyulladásos válasza átjut az érrendszerbe, ahol a felszaporodott gyulladásos elemeknek köszönhetően a véren keresztül átjut az érrendszeri endotheliumra (sejtfal) és más szervekre valamint szövetekre. Ilyen gyulladásos reakciókban tipikusan érintett szerv a máj, az agy, az izom és akár a belek is.
Az előbb leírt reakciók következményei a másodlagos gyulladásos folyamatok, amelyek spontán is előfordulhatnak és az elhízás eredményeként lesznek jellemzőek és jelennek meg gyulladásos betegségként elhízás esetén.
A rendszeres fizikai aktivitás emeli az energiaszükségletet és ezzel párhuzamosan a zsigeri zsírszövetek számát csökkenti. Így kevésbé fognak aktiválódni a gyulladásos anyagcsere folyamatok és kisebb lesz a gyulladás kialakulásának lehetősége. Ezzel ellentétben viszont a fizikai aktivitás befolyásolja a humorális (az immunrendszernek az, az alrendszere, amely nem sejtekhez kötötten, hanem közvetve, a sejtek által termelt ellenanyagokkal védekezik az idegenként felismert sejtek, antigének ellen) és sejtszintű immunvédelmet.
Az edzés jelentősen csökkenti a zsírszövetekben végbemenő gyulladásos folyamatokat, ezért akár úgy is fogalmazhatunk, hogy a sport gyulladáscsökkentő hatású. Az elhízott emberekben esetében, ezzel egy időben a helyi kóros tünetek és következmények kialakulása ellen is hat a fizikai aktivitás olyan szervekben, mint az izmok, a belek és az agy.