Érdekességek
Magaslaton dolgozó nők
2018.10.08Az ázsiai „Liu Ázsia Kutató Intézet” tudományos csoportja az endokrin rendszer működését vizsgálta magaslaton élő nőknél fizikai munka közben.
A tanulmányban a magaslaton dolgozó nők tesztoszteron és kortizol szintjének változását figyelték meg fizikai aktivitás során, pontosabban munka közben. (A kortizol egy erős stressz-hormon, túlzott termelése tartós lebontó folyamatokat eredményez, a tesztoszteron ezzel ellentétesen az egyik fő anabolikus, felépítő hormon.)
Az összesen 35 főt számláló vizsgálati csoportot 3 050 méter felett, a kontroll csoportot a 3 050 méter alatt élő nők alkották. Minden kutatásban résztvevő személy a Himalaya lakója volt.
Naponta háromszor vettek a vizsgálati személyektől nyálmintákat, először közvetlenül a fizikai munka előtt, majd 30 és 60 perccel utána. A nők wGT3X‐BT típusú Aktigráfot viseltek a munka alatt egy órán keresztül. Az Aktigráf olyan mérőeszköz, amely az aktivitás objektív mérésére alkalmas A kutatók az endokrin rendszer működésére és fizikai aktivitás közötti összefüggésekre voltak kíváncsiak. Az Aktigráfról, annak működéséről bővebben honlapunkon tájékozódhatnak.
A nyálmintákból a kortizol és a tesztoszteron koncentrációs szinteket vizsgálták. A vizsgálatot végzők, - miután megmérték a résztvevők testösszetételét (bőrredő mérés) megmérték a napi aktivitás mennyiségét és minőségét, valamint ellenőrizték, hogy az aktivitásuk a közepestől az erős tartományba esik, - megállapították, hogy a magaslaton, vagyis 3 050 m felett élő, dolgozó nők kortizol és tesztoszteron hormonjainak szintje alacsonyabb, mint azoknak a nőknek, akik 3 050 méter alatt élnek és dolgoznak. A tesztoszteron és a kortizol növelik az energia-raktározását a szövetekben és így elősegítik a tárolt energia hatékony felhasználását. A mért hormonok csökkent termelődése magaslaton tehát, az energiafelhasználás takarékosságával függhet össze az ilyen viszonyok között élők esetében.