Érdekességek
Az életünk során bármikor végzett erősítő edzés a térdfájdalmak és az oszteoartritisz alacsonyabb kockázatával jár
2023.12.06A kutatók 2 607 felnőtt adatait tekintették át az erősítő edzéssel és a térdfájdalmakkal kapcsolatban. A fizikai aktivitás ellenőrzésére aktivitásmérő eszközt használtak az erősítő edzés hatásának felmérését pedig négy életkori szakaszban (12–18 éves, 19–34 éves, 35-49 éves, valamint 50+ korosztály) végezték. A résztvevők 44%-a férfi volt, az átlagéletkoruk 64,3 év, míg átlagos testtömegindex 28,5 kg/m2 volt.
Az erősítő edzés végzée alapján négy kategóriába osztották a résztvevőket, úgymint az edzett és nem edzettek, valamint az edzettek esetében alacsony, közepes és magasabb edzést végzők. Összesen 818 személy esetében alkalmaztak erősítő edzést, míg 1 789 személynél nem végeztek erősítő edzést a felmérés ideje alatt.
Az elsődleges diagnózis alapján való besorolás a gyakori térdfájdalom, a radiológiailag diagnosztizált és a tüneti oszteoartritisz megléte volt.
A kapott eredmények összességében azt mutatják, hogy az életünk során bármikor végzett erősítő edzés csökkenti a gyakori térdfájdalmakat, a radiológiailag diagnosztizált és a tüneti oszteoartritisz előfordulását, összehasonlítva azokkal, akik nem végeztek erősítő edzést.
Az eredmények hasonlóak voltak a különböző korcsoportokban, de az erősítő edzés és a ritkábban jelentkező térdfájdalom, a kisebb radiológiailag diagnosztizált és a kevesebb tüneti oszteoartritisz közötti kapcsolat az idősebb korcsoportokban volt a legerősebb.
Szerkesztői megjegyzés: Ez volt az első olyan tanulmány, amely az erősítő edzés hatását tanulmányozta a térd egészsége szempontjából egy olyan mintán, amelyet nem speciálisan sportolói csoportokból választottak. Az eredmények alátámasztják azt az ismert elképzelést, hogy az orvosoknak ösztönözniük kell a betegeket arra, hogy fizikai szempontból legyenek aktívak és vegyenek részt erősítő edzéseken, hogy ezzel is csökkentsék az oszteoartritisz és más krónikus betegségek előfordulásának kockázatát.
https://www.medscape.com/viewarticle/998025?ecd=mkm_ret_231201_mscpmrk-OUS_Monthly_etid6102098&uac=456374PZ&impID=6102098