Érdekességek
A túl sok se egészséges, a nagy intenzitású fizikai aktivitást végző idősebb nőknél nagyobb volt a pitvar fibrilláció kockázata, mint a szívbetegségben vagy a szélütésben
2023.05.1246 sífutó adatai alapján a magas fizikai aktivitású idősebb nőknél 10 év alatt kétszer nagyobb volt a pitvar fibrilláció kockázata, mint a szívbetegségben vagy a szélütésben.
Bár a korábbi kutatások azt sugallják, hogy a nők nagyobb egészségügyi előnyt tudnak kovácsolni, amennyiben állóképességi sportokat űznek, mint a férfiak, azonban a nők általában alul reprezentáltak a sportkardiológiai kutatásokban, és a legtöbb korábbi tanulmány fiatalabb nőkre összpontosított.
Erről hangzott el egy előadás a Norvégiában nemrég megtartott, az Európai Kardiológiai Szövetség által rendezett éves kongresszuson.
A kutatók egy olyan tanulmányt tekintettek át, amely 65 éves és idősebb norvég sífutókkal foglalkozott, akiket 10 évig követtek nyomon. A résztvevők a 2009/2010-es években, egy 54 km-es norvégiai sífutó versenyen vettek részt.
A résztvevők egy kérdőívre válaszoltak, amely a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezőivel, testmozgási szokásaival és egyéb egészségügyi kérdésekkel foglalkozott. A kiindulási átlagéletkor 67,5 év volt. 2014-ben összesen 34 résztvevő, vagyis a megfigyeltek 76%-a volt elérhető egy utóellenőrző vizsgálat alkalmával.
A nők összesen 86%-a számolt be mérsékelt vagy erőteljes testmozgásról a vizsgálat induláskor, ez a szám 61%-ra csökkent a 2020-as utóellenőrzés során. A szív- és érrendszeri betegségek kiindulási előfordulása (prevalencia) nagyon alacsony volt.
A kardiovaszkuláris kockázati tényezők alacsony prevalenciája ellenére azonban az pitvari fibrilláció kockázata a visszamérés során a vizsgált populációban kétszer olyan magas volt, mint az egyéb szívbetegségek és a stroke esetében (7,1%).
A megnövekedett pitvari fibrilláció hatásmechanizmusa továbbra is tisztázatlan, de a jelenlegi vizsgálati eredmények rávilágítanak arra, hogy nagy nyomon követéses, vagyis prospektív vizsgálatokat kell végezni az idős női sportolók körében, hogy ne csak a pitvari fibrilláció, hanem a testmozgás által kiváltott általános szív- és érrendszeri hatásokat is vizsgálni lehessen, hiszen a pitvar fibrilláció megelőzhető betegség.
A jelenlegi vizsgálati eredmények, a kis esetszám ellenére is tükrözik azt a korábbi megfigyelést, amelyek a túlzott testmozgással összefüggő pitvar fibrilláció kialakulásának fokozott kockázatára utalnak idős korban végzett erőteljes testmozgás során, annak ellenére a fizikai aktivitás a legjobb módszer a pitvar fibrilláció kockázatának csökkentésére.
Valószínűsíthető, hogy csak a rendkívül nagy intenzitású és hosszan tartó állóképességi gyakorlatok eredményezhetik a pitvar fibrilláció magasabb kockázatát, hiszen a fizikai aktivitásnak számos egyéb előnye van, amelyek az általános szív- és érrendszeri, az agy és a csontok egészségével, sőt a rák kockázatának csökkentésével kapcsolatosak, így még a magasan képzett állóképességi sportolók körében is magasabb a nettó haszon a kockázathoz képest.
Megjegyzés: Bár a pitvar fibrilláció kockázata ezeknél a magasan edzett állóképességi sportolóknál magasabb volt a vártnál, mégis remélhetőleg Ők vannak kisebbségben Azonban minden bizonnyal vannak még olyan azonosításra váró tényezők, amelyek befolyásolják ezt a megnövekedett pitvarfibrillációs kockázatot, és az egyéb tényezők tisztázására irányuló jövőbeli kutatások segíthetnek azonosítani azokat, akik többé-kevésbé hajlamosak a pitvarfibrillációra vagy más olyan magatartásformákra, amelyek segíthetnek csökkenteni ezt a megnövekedett kockázatot. Azonban mindenképpen javasolt a gyakori kardiológiai, sportorvosi ellenőrzés az idős korban végzett és főleg az idős korban kezdett nagy intenzitású fizikai edzést (maratoni futók, országúti kerékpárosok, sífutók, hosszútáv úszók) végző sportolók estében.
https://www.mdedge.com/cardiology/article/262744/arrhythmias-ep/active-older-women-show-heightened-afib-risk